Arpacık ( Gelincik ) Neden Çıkar, Nasıl Geçer ?

Gözde çıkan Arpacık Mikrobik yani bakterilerin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bu bakteriler gözümüze dışardan hava veya temas yoluyla bulaşabileceği gibi daha önceden vücudumuzda yer etmiş bakterilerin yorgunluğa bağlı olarak bizi enfekte etmesi sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Kişisel temizliğimize her ne kadar dikkat etsekte vücudumuzda milyonlarca bakteri varlığını sürdürebilmektedir. Bu bakterilerin bazıları sağlığımız için gerekli ( yararlı ) olurken bazıları da istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabiliyor. Halihazırda vücudumuzda bulunan bu bakteriler, direncimiz düştüğünde ortaya çıkar ve dokuları tahrip ederler. Bu tür sonuçlarla karşılaşmamak için vücudumuzu yeteri kadar dinlendirmeliyiz. Örneğin yaz aylarında ortam sıcaklığı bakterilerin üremesi için uygun olduğundan yaz aylarında daha çok arpacık meydana gelir. Yine aynı şekilde Gün içerisinde kendimizi çok yorduğumuzda veya gece uykusuz kaldığımızda ertesi gün gözümüzde Arpacık çıkma olasılığı yüksektir.

Temiz olmayan ortamlarda Arpacık oluşma ihtimali daha yüksektir.

Arpacık Nasıl Geçer , Ne yapmalı ?

gozde-arpacik-gelincik-neden-cikar

Arpacığın en basit tedavisi erkenden önlem almaktır. Gözünüzde kaşıntı veya göz kapaklarında kızarma meydana gelirse bir bir miktar pamuğu ılık su ile ıslatıp gözünüzün etrafını güzelce temizleyin. Böylelikle o bölgede enfeksiyona neden olan bakterileri uzaklaştırmış ve temizlemiş olursunuz.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz.
Evde Bir diş sarımsak alıp arpacık çıkan yerin üzerine sürün. Bunu 20 dk aralarla gün içerisinde birkaç kez uygulayın. Arpacığın söndüğünü fark edeceksinizdir.

Önemli : Tedavisi yapılmayan Arpacık, zaman içerisinde kendiliğinden geçsede vücut direnci düştüğünde tekrardan meydana gelebilmektedir. Bu yüzden böyle bir sorunla akrşılaştığınızda tedavisini gerçekleştirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Arpacık için ilaç Tedavisi

Arpacık tedavisinde kullanılan ilaçlar hem ucuz hemde yan etkisi yok denecek kadar az olan göz damlalarıyla geçkelştirilebilmektedir.
Gözünüzde Arpacık çıktıysa eczaneden Genta göz damlası ve Terramycine merhem gibi antibakteriyel ilaçlar kullanabilirsiniz. Genta Göz damlasını alıp gözünüze damlatabilir, Terramycine göz merhemini de göz kapaklarınıza sürebilirsiniz. Böylelikle 24-36 saat arasında ciddi oranda bu rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.
Dip Not : İlaç kullanımını doktor konrolü dışında önermediğimizden eğer ilaç kullanmayı düşünüyorsanız bir eczacı veya doktor tavsiyesi ile ilaç almanız daha iyi olacaktır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir