Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Ayda Belli Olur ?

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada belli olur ? Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman Belli Olur ?
Bebek bekleyen çiftlerin ilk merak ettiği şeylerden biri bebeğin cinsiyetinin ne olacağıdır. Bu soruyu kadın doğum uzmanlarına yönelttiğimizde aldığımız cevap genellikle bebeğin cinsiyetinin döllenme ile birlikte belli olduğudur. Babadan gelen spermlerin taşıdığı kromozomlar bebeğin cinsiyetini belirliyor.
Spermler X ve Y kromozomlu, Kadın yumurtası ise X kromozomludur. Yumurtayı dölleyen spermin taşıdığı kromozomun Y olması durumunda bebeğin cinsiyeti erkek, X olması durumunda ise cinsiyeti kız olmaktadır.
Yumurtanın döllenmesiyle birlikte belli olan cinsiyetin, dışarıdan da belli olması gebeliğin 12 ile 16. haftalarına yani bebeğin cinsiyeti 4. ay – 5 ayları arasında ultrasonda belli olmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Ayda Belli Olur ?-Uzman Video


Bebeğin cinsiyetinin ilk tespiti gebeliğin 4. ve 5. ayında ultrason ile yapılmaktadır. Ancak ultrason ile alınan sonuçlarda hata payı söz konusu olabiliyor. Bu nedenle kesin sonuç için kromozom kontrolü veya Plasenta suyu tahlili yapılmalıdır. Bu testler doğru yapıldığı taktirde bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenebilmektedir.

Çin Takvimi ile Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme

bebegin-cinsiyeti-cin-takvimiHalk arasında bebeğin cinsiyetini öğrenmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok bilineni Çin Takvimidir. Orta asya da çok uzun yıllardır kullanılan Çin takvimi ile, bebeğinizin cinsiyetini belirleyebileceğinize inanılıyor. Ay ve yıl olarak oluşturulan bir tablo olan Çin Takvimi, Doğum yılınızı ve hamile kaldıgınız / kalacağınız ayı belirleyerek bebeğinizin erkek mi yoksa kız mı olacağını öğrenebiliyorsunuz.
Çin Takvimine Göre Annenin yaşı ile gebe kaldığı ayın kesiştiği noktada bulunan cinsiyet bebeğin cinsiyetidir. Ancak Çin Takviminin herhangi bir bilimsel tarafı yoktur. Hatta Şöyle bir nokta Söz konusudur “Bebeğin cinsiyetini belirleyenin erkek oldugu ıspatlanmış bir veridir. Ancak Çin Takviminde Kadın cinsiyet belirleme elemanı olarak ele alınmıştır.”

 

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir