Bebekler Kusma Nedenleri

Bebeklerde kusma, genellikle emzirme sonrası görülür. Bunun sebebi yiyebileceğinden daha fazla süt emmesidir.
Kusma, tek başına bir hastalık değildir. Birçok hastalığın ortak belirtisi olduğundan, tek başına bir anlam ifade etmemekte ve yalnızca vücudun kendiniz istemediği birşeyden koruma taktiğidir. Bebeğiniz her emzirmeden sonra kusuyorsa, gün içerisinde mutlaka az az su içirin. Bebeğin sürekli olarak kusması, sıvı kaybına neden olacaktır.
Ortamın havasız olması veya bulunulan ortamda havanın kirli olması bebeğin kusmasına neden olur. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortam iyi havalandırılmalıdır.
1 Yaşından küçük bebeklerde meydana gelen kusmaların temel sebebi, vücutta meydana gelen enfeksiyondur. Özellikle, bağırsak, boğaz ve idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon bebeğin sürekli olarak kusmasına neden olur.
Bebeğinize süt emzirdikten sonra ki yarım saat içinde sürekli ( Her emzirme sonucunda ) olarak kusuyorsa ve kakasını rahat yapamıyorsa sebebi bağırsak düğümlenmesi olabilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden çocuk alanında uzman bir hekime muayene olunmalıdır.
Menenjit veya kafa bölgesine darbe alınması ( Bebeğin düşürülmesi ve benzeri durumlar ) sonucunda kusma meydana gelebilir. Şayet bebeğinizin kafası normalden daha büyük görünmeye başlarsa mutlaka hekime başvurun.

Bebeklerde Kusman Nedenleri

Bebeklerde en sık karşılaşılan kusma, fizyolojik kusmadır. Bebeğin 6. ayına kadar görülen bu kusma türü zararsızdır ve bebeğin mide gelişimi ile alakalıdır. Yeni doğan bebeklerin %70’inde bu fizyolojik kusmalar sıkça görülmektedir.
ikinci olarak bağırsak enfeksiyonudur. Bununla ilgili tanının konulması sırasında kusma şekli fışkırarak kusma ise mide çıkışında meydana gelen darlıktan kaynaklanıyor denilebilmektedir. (2-3 aylık bebeklerde )
Bebeğin kusmuğunda safra olması, bağırsak enfeksiyonu veya bağırsaklarda tıkanıklık olduğunu gösterir. Bu durumda yalnızca hekim müdahele edebilir.  ilaçlı tedavi ile sonuç alınamazsa operasyon gerçekleştirilir.
Kusmuk Kahve rengi veya kanlı ise ; bebeğin midesinde, bağırsaklarında veya boğaz kısmında bir kanama olduğunu gösterir. Şayet tekrarlayan kusmalarda bu kanamalı hali devam ederse mutlaka Aile hekimine muayene olunuz. Bu tür kanlı kusma olması, mide veya herhangi bir iç kanamanın habercisi olabilir.
Bebeğin Sarı Kusması: Bebeğiniz sarı kusuyorsa, muhtemelen enfeksiyon kapmıştır. Şayet kusma ile birlikte ishal ve ateşlenme varsa, ateş düşürücü ve antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizi muayene ettirmeniz ve hastalığın teşhis edilerek tedavi ettirmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda bebeğin rengi soluklaşır ve bebek sürekli uyuma halinde olur. Huzursuz ve halsiz olur.
Bazı üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak bağırsaklarda besin emilimi azalabilir. Bu durumda da midede bekleyen besin bebeği rahatsız eder ve kusmasına sebep olabilir. Bu tür kusmalar genelde balgamlı olmaktadır.
Ayrıca bebeklerde mide reflüsü ( Bebek Reflüsü) kaynaklı kusmalarda olabilir.
Unutmayın ! Kusmalar bazen önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer Sizde bebeğinizde anormal bir kusma şekli görüyorsanız Mutlaka doktora başvurunuz.
bebeğin sarı kusması bebeklerde sarı kusmanın nedenleri bebeklerde sarı kusmuk bebeklerin sarı kusması Bebeklerde sarı kusma

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir