Bebeklerde Kızamık Belirtileri ve tedavisi

Özellikle bahar aylarında sıkça görülen, vücutta pullanma ve dökülmelere neden olan viral ( Virüslerin neden olduğu ) bir hastalıktır. Yüksek ateşe neden olduğundan ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Tedavi edilmemesi durumunda Solunum rahatsızlıklarına ve ishale neden olur. Ateşi yükselttiğinden vücudun su kaybetmesine neden olur bu yüzden Kızamığa yakalanmış olan kişinin bol bol su içmesi gerekir.

Kızamık önemli bir hastalıktır ve En kısa sürede doktora başvurmak önemlidir.

Kızamık nasıl Bulaşır ?

Kızamık virüsü, ağız ve burun içerisine yerleştiğinden, hapşırma, sümkürme ve kaşığın ortak kullanılması durumunda bulaşıcı olmaktadır. Hava içerisinde yaklaşık 2 saat canlı kalabildiğinden, kızamığa yakalanmış kişilerle aynı ortamda bulunulmaması gerekir. Kızamık yalnızca bir defa yaşandığından, daha önce kızamığa yakalanmış biri tekrardan bu hastalığa yakalanmaz. Çoğunlukla bebeklerde görüldüğünden bebek hastalığı olarak bilinse de, yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir ?

bebeklerde-kizamik-belirtileri-resimliKızamık virüsü, kuluçka döneminde fazla belirti vermez. Virüsün aktifleşmesi sonucu ( vücuda girdikten 3-4 gün sonra ) bebeklerde ateş ve ağız içerisinde kabarcıkların oluşmasına neden olur. Ateş yükselmesine bağlı olarak vücutta titremeler görülebilir.
1.) Ağız içinde ve vücutta kabarcıklar oluşur.
2.) Boğaz enfeksiyonuyla birlikte öksürük meydana gelir.
3.) Gözlerde kızarıklık ve göz altı torbaları oluşur.
4.) Deride kırmızı kabarcıklar çıkmaya başlar.
ilk etapta baş ve boyun kısmında çıkan kabarcıklar, hastalığın ilerlemesiyle birlikte tüm vücuda yayılır. Bir süre sonra hasta iyileşme sürecine girer ve oluşan bu kabarcıklar sönerek döküntülere neden olur.

kizamik-belirtileri-resimli-agiz-ici-yara

Kızamık tedavisi

Kızamık, virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğundan kesin bir tedavisi bulunmaktadır. Ancak hastalık süresince yüksek ateş görüldüğünden, hastaya Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Kızamığa bağlı olarak düşen vücut direnci sonucu farklı enfeksiyonların ortaya çıkmaması için antibiyotik ilaçta önerilebilir.
Kızamıktan korunma açısından en etkin tedavi yöntemi, erkenden aşısını vurdurmaktır. Böylece bu hastalığa yakalanma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.
Şayet kızamığa yakalanmış bir bebeğiniz varsa, kıyafetlerini 4 saate bir değiştirmenizde ve bulunduğu yeri sürekli olarak havalandırmanızda fayda vardır. Oda sıcaklığının sabit tutulması , meyve ve sebze tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Kızamık Tedavisi : Kızamık Aşısı

Kızamığa karşı, sağlık bakanlığının listesine aldığı kızamık aşısı bebeklerde 2 defa yapılmaktadır. ilk aşı vurulması bebek 12-16 aylıkken, İkinci aşı çocuk 4-6 yaş arasında iken uygulanır.
kızamık aşısının hastalıktan %95 oranında korur.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir