Bebeklerin Gazı Nasıl Alınır ?

Bebeklerde gaz sancısı olduğunda hem bebek hemde anne oldukça zor zamanlar geçirmektedir. Bu sorunun çözümlerine geçmeden önce, bebeklerde neden gaz olur ona değinmek istedik.

Bebeklerde neden Gaz olur ?

1.) Bebeklerde gaz sancısının olmasının ilk ve en büyük sebebi, emzirme veya mama yedirme esnasında bebeğin havayı da yutmasıdır. Mama veya süt ile birlikte yutulan bu hava baloncukları, bebeğin bağırsaklarını şişirerek sancıya neden olur. Bu duruma engel olmak için, havalı biberonları tercih edebilirsiniz. Emzirirken de kısa kısa ama sık sık emzirmenizde bebekte gaz sancısı oluşmasını engelleyecektir.
2.) Annenin yediği besinler emzirme esnasında doğrudan bebeğe de geçer. Anne sütüne karışıp bebeğe geçen bu besinler, gaz yapıcı ise bebekte de gaz oluşmasına neden olur. Örneğin anne acı tükettiğinde bebekte sancılanabilmektedir.

Peki Bebeğin Gazı Nasıl Alınır?

bebeklerde-gaz-nasil-alinirBebeklerde gaz çıkarmak için birçok yöntem bulunuyor. Biz, bu yöntemlerden en basit ve en çok tercih edilenleri sizlerle paylaşmayı tercih ettik. Sizde bu yöntemler arasından kendiniz için uygun olanı seçip uygulayabilirsiniz.
Yöntem 1 : Bebeğinizi yüzükoyun şekilde dizlerinizin üzerine uzandırın. karnını dairesel hareketlerle hafifçe oyun. Yaklaşık 5 dakika böyle yaptıktan sonra bebeğinizi sırt üstü uzandırıp, sırtını ovun ve yavaşça sırtına vurun. Bu yöntemi bebeğinizi doyurduktan yaklaşık 10 dakika sonra uygulayın. Aksi halde bebeğiniz kusabilir.
Yöntem 2 : Bebeğinizi kucağınıza alıp dik duracak şekilde omuzunuza yaslayın. Sırtına hafif bir şekilde vurup gazını çıkarın. Elinizle bebeğinizin poposunu sıkıştırmamaya özen gösterin. Aksi halde bebek kendini kasacağından hem gaz çıkmaz hemde daha fazla sancı olur.
Yöntem 3 : ilaç. Eger bebeğinizde sürekli olarak gaz problemi varsa doktorunuz tarafından gaz giderici damlalar istenerek bunlar kullanılabilir. Bu damlalar kullanıldıgında bebek gazı giderilir ve bebeğin rahat bir uyku gecirmesi sağlanır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir