Bel Fıtığı Nedir ? Nedenleri ve Tedavisi

Omurda ki disklerin arasında bulunan sinirlerin çeşitli sebepler nedeniyle baskı altında kalması ve bu baskı sonucunda kollarda ve bacaklarda ağrı ve uyuşmalara neden olan rahatsızlığa Bel Fıtığı denmektedir. Bacak ve bel kısmında oluşan ağrıların en büyük sebebi , omur kısmında meydana gelen sinir sıkışması yani ” Bel Fıtığıdır”. Tıp literatüründe “Disk Hernisi” diye isimlendirilen bel fıtığı ülkemizde hemen hemen her 10 kişiden birinde görülmektedir. Bu oran oldukça yüksek bir değerdir.
Bel fıtığı genellikle 35 yaş üstü kişilerde ortaya çıkmaktadır. Uzun boylularda omur yapısı daha geniş olduğundan bu kişilerde bel fıtığına yakalanma riski daha fazladır. Ağır ve hareketsiz yani masa başında çalışanlarda , Mesleği gereği sürekli ayakta durmak zorunda olanlarda veya hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerde bel fıtığı riski daha yüksek olmaktadır.

Bel Fıtığı Neden Olur ?

bel-fitigi-neden-olur-bel-fitigi-agrisi-ne-iyi-gelirBel fıtığı, Omurların arasında bulunan , disk olarak adlandırılan kıkırdak dokunun kayması sonucu bu bölgede bulunan sinirlere baskı uygulaması sonucu oluşur. Özellikle Ağır yükleri kaldırmaya çalışma, ısınmadan ani ve zorlu hareketler yapma veya bel bölgesinden soğuk almak bel fıtığına neden olabilir. Oturduğumuzda dik oturmak yerine kalbur şekilde oturmakta ilerleyen dönemlerde bel fıtığına neden olabilir.

Bel Fıtığı oluşmasının en büyük nedeni, uzun süre stresli ve gergin bir yaşam sürdürmektir. Stres ve gerginlik sonucunda vücut kasları gerilir ve omurları sıkıştırır. Bu da bel fıtığına neden olur.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının en önemli belirtisi, bacaklarda ve kollarda ağrı ve uyuşmalara neden olmasıdır. Özellikle eğilip kalkmayı gerektiren eylemlerde zorlanmaya ve ağrılara neden olur. Orta seviyeye ilerlediğinde bacakta uyuşmalar ve denge kayıpları görülmeye başlar. ileri seviyede ise, idrarını tutamama ve bacaklarını hareket ettirememeye kadar gidebilmektedir. Bu nedenle önleminin erken alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Bel Fıtığı Tedavisinde izlenen Yollar

Bel fıtığı sonucunda hastada yalnızca dönemsel ağrılar varsa bunun için öncelikle istirahat ve ilaçlı tedavi uygulanmaktadır. Şayet ağrı ile birlikte bacaklarda veya kollarda uyuşma varsa, ilaç tedavisi ile birlikte Fizik tedavi, nöralterapi, kaplıca, bele ozon enjeksiyonu gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Şayet bel fıtığı ilerlemiş ve yukarıda yazdığımız tedavilerin uygulanmasına rağmen sonuç alanamıyorsa, cerrahi müdahele ile sinirin sıkıştığı bölge kurtarılır.

Bel Fıtığında Elektroteropi uygulaması

bel-fitigi-elektroterapi-tedavisi-nedirKasları kuvvetlendirmek ve paralize ekstremiteyi hareket ettirmek için düşük dalgada elektrik akımlarının uygulanması işlemidir. Alçak dalgada ki elektrik akımları ağrı kesici özelliği gösterdiğinden, elektroterapi sonrası hastanın ağrılarında ciddi bir azalma olur. Hastaya verilen bu alçak elektrik akımı sonrasında, fıtığın oluştuğu bölgede genişlemeler olur ve bu bölgedeki kaslar daha kuvvetli hale gelir. Bunun sonucunda da Bel fıtığına bağlı ağrılarda ciddi azalmalar olur. Dikkat edildiği takdirde çok uzun süre hastanın şikayetleri ortadan kalkmaktadır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir