Bıngıldak Nedir ? Ne zaman Kapanır ?

Yeni doğan bebeklerde, dokunmaktan belkide en çok korkulan bölgelerin başında bıngıldak gelmektedir. Bıngıldak yumuşaktır ve elinizle dokunduğunuzda içeri doğru gömülür. Bu yumuşaklık korkutucu olsa da aslında bılgıldak, bu tür baskılara karşı dayanıklıdır. Baş kısmında böyle bir alanının ( bıldağın ) olmasının iki ayrı sebebi bulunuyor. Birincisi doğumu kolaylaştırmak, ikincisi ise bebeğin beyin gelişimini devam ettirmek.

Bıngıldak Nedir ? Bıngıldak Ne işe Yarar ?

Her yeni doğan bebeğin baş kısmında bulunan yumuşak bir bölgedir. Bu yumuşak bölgeye tıpta fontanel Halk dilinde ise bıngıldak denilmektedir.
Bıngıldağın olması doğum esnasında hem anne için hemde bebek için doğumun kolay geçmesini sağlar. Zaten rahim içinde sıkışık bir bölgede yaşamını sürdüren bebek, doğum esnasında daha dar olan bir bölgeden dışarı çıkmak zorundadır. Bu zorlu süreci kolaylaştırmak için ise baş kısmında yumuşak bir bölge oluşur ve bu yumuşaklık sayesinde bebeğin dışarı çıkması kolaylaşır.

 

Bıngıldak ; Kafa tasını 4 ayrı parçaya ayırır. Doğum esnasında bu parçalar birbirine doğru yaklaşarak bebeğin kafa tasını sıkıştırır ve doğumun kolay geçmesini sağlar.
Bebek doğduktan sonrada beyin gelişimi ve hacimsel artış devam eder. Bıngıldak, beyin gelişimi tamamlandıktan sonra kendiliğinden sertleşip kapanmaktadır.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

bingildak-kapanmazsa-ne-yapmaliBıngıldak normal durumlarda bebek 9-10 aylık olduğu zaman kendiliğinden sertleşir ve kapanmaya başlar. Şayet bu zaman içerisinde bebeğin bıngıldağı hala kapanmazsa , kemik gelişimi konusunda bir sorun olabileceğinden doktora başvurup muayene olunmasında yarar vardır.

Bıngıldağın kapladığı alan bebeğin kafatası yapısına göre farklılık gösterebileceğinden her bebek için bu durum farklılık gösterebilir. Bu nedenle bıldağın kapanması için geçmesi gereken zamanda farklı olabiliyor. Bıngıldak doğumdan itibaren 2 ay sonra yavaş yavaş sertleşmeye başlar ve tam anlamıyla kapanması yaklaşık 2 yılı bulabilir. Bu nedenle baş kısmında ki yumuşaklığın devam etmesi, her zaman bir sağlık sorunu olduğunu göstermez.
Bıngıldağın 2 yaşına kadar kapanmaması veya ilk 6 ay içinde tamamen kapanması aynı anlama gelir ve bi sorunun olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede doktora muayene olmada yarar vardır.

Bıngıldak için Bunlardan Korkmayın

bingildak-ne-zaman-sertlesirBebek kendini zorladığında veya çok ağladığında bıngıldakta büyüme ve dışa doğru bı çıkma görülebilir. Bu normaldir ( Bi kaç dakika içinde eski haline dönmesi beklenir )
Bıngıldağın olduğu yerde damar atmaları görülebilir. Bunun nedeni damarların yüzeye yakın olması ve nabızdan kaynaklanır.
Bıngıldağa dokunmaktan korkmayın. Bebeğe duş aldırırken bıngıldağa hafif bir şekilde dokunabilirsiniz.

Bıngıldak Kapanması Hakkında Video

Bıngıldağa Bunları Yapmayın

Bıngıldak bölgesinde sert müdahelelerden kaçının. Tırnaklarınız uzun ise kestirmenizde fayda var. Bebeği baş aşağı tutmamaya özen gösterin.
Bebek çok sussuz kaldığında bıngıldak içe doğru göçebilir. Bebeğinize su vermeyi ( anne sütü yetersiz geliyorsa) ihmal etmeyin. uzun süreli içe gömülü olması durumunda doktora başvurun mutlaka.

Bıngıldağın Sürekli olarak şişik olması memenjit belirtisi olabilir. Mutlaka Doktorunuza Başvurun !

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir