Böbrek Taşı Düşürmek için Bitkisel Tedavi

Yanlış beslenme sonucu böbreklerde oluşan taşlar ciddi ağrılara neden olabilir. Ancak her böbrek ağrısı da böbrek taşlarından kaynaklanmamaktadır. Böbreklerde iltihap ve ur oluşması da ciddi ağrılara neden olabilmektedir.
Protein ağırlıklı beslenip az sıvı tüketmek, Tuzlu gidalar ve benzeri durumlar böbreklerin zorlanmasına sebep olur. Yeterince sıvı tüketilmediğinde bu maddeler böbrek içerisinde çökerek kum veya böbrek taşlarının oluşmasına neden olur. Ayrıca; ürenin fazla olması da böbrekte taş yapabilmektedir.
Böbrekte oluşan taşlar yerlerinden oynadıklarında yumuşak dokuda batmalara ve zedelenmelere neden olurlar. Bu da inanılmaz derecede şiddetli ağrılara ve mide bulantılarına neden olur.
Böbrek ağrısı ; Kasık ile karın arasında sağlı ve sollu olarak hissedilebilir. Taş hangi böbrekte oluşmuşsa, o tarafta ağrı oluşur.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, böbrek taşlarını da düşürmeye yardımcı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler ve kürler uygulandığındda böbreklerin daha iyi çalışması sağlanarak taşın düşmesi sağlanabilmektedir. Büyüklüğü 0.5cm’den küçük olan taşlar genellikle kendiliğinden düşme eğilimindedirler ve bu bitkisel tedavi yöntemleri uygulandığında da olumlu sonuçlanmaktadır.
Ardıç Meyveleri Tanesi : Ardıç taneleri, böbreklerin daha hızlı çalışmasını sağlayarak, böbreklerde oluşan iltihabın temizlenmesini sağlar. Böbrekler çok çalıştığından dolayı da oluşan ufaklı taşların ve kum tanelerinin böbrekten dışarı atılması kolaylaşır.
Böbreklerde bakteriler bulunduğunda, oluşan taşın üzerine yerleşerek burada çoğalırlar. Bakteriler, salgıladıkları sıvıyla bu taşın üzerinde yapışkan bir doku oluşmasına neden olurlar ve taşın hem büyümesini hemde kolay düşmemesine neden olurlar. Ardıç taneleri bu bakterileri temizlediğinden dolayı böbrekler için oldukça faydalıdır.
Mısır Püskülü: Süt mısırın üzerinde bulunan püsküller kaynatılarak suyu içildiğinde, böbreklerin temizlenmesini ve doğal olarak ufak çaplı taşların düşürülmesine yardımcı olurlar.
Limonata: Limon, içerdiği C vitamini sayesinde proteinlerin böbreklerde daha kolay süzülmesine yardımcı olmaktadır. California Üniversitesince yapılan araştırmaya göre limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu yüzden sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Limon ve turunçgiller sınıfında bulunan bitkiler, ilaçların emilimini arttırdığından dolayı ilaçlarla aynı zamanda içilmemelidir.

Ayı Üzümü Bitkisi (Uva Ursi): Ayı üzümü yaprakları böbreklerin hızlı çalışmasını ve böbrek içerisinde barınan bakterilerin dışarıya atılmasını sağlar.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi Kürü – Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu

Bitki alanında uzmanlığıyla bilinen , bitki bilimci Prof. Dr. İbrahim saraçoğlu, böbrek taşı şikayeti olan kişiler için aşağıda yer alan kürü öneriyor.
Böbrek Düşürücü Bitkisel Kür
150 mL ( 1 Su bardağı kadar ) suyu bir cezvede kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş Avakado yaprağını ilave ederek demlemeye bırakın ( Yaklaşık 8 dk kadar ). Demleme süresi sonunda sıcakken ince bir süzgeç yardımıyla süzüp, akşam yemeklerinden yaklaşık 2 saat sonra içilir. Bu kürü 5 gün üste üste kullanıp, 3 gün ara verin. Aradan sonra tekrardan aynı şekilde kürü hazırlayıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu kürü en fazla 20 gün ( 4 defa ) kullanmanız önerilir. 20 günlük kullanımdan sonra en az 1 ay ara vermelisiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir