Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir ? Evde Çözüm

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrısı , yutkunma, yemek yeme ve konuşma gibi eylemlerde ağrılara neden olur.
Boğaz ağrısı sadece bu durumlardan meydana gelmemektedir. Sigara içilmesi ve ortamın havasının kuru olması da boğaz ağrısına neden olur. Bu nedenle boğaz ağrısının oluşmaya başladığı zamanlarda sigara tüketimi azaltılmalı ve bulunan ortamın havası nemlendirilmelidir.

Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir ? Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrısına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle ağrınızı bir süreliğine geçirebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin geçici çözüm olduğu bilinmelidir. Enfeksiyona bağlı oluşan boğaz ağrılarında antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan yöntemleri uygulamanıza rağmen boğaz ağrısı devam ediyorsa doktora baş vurmanızda fayda vardır.

Tuzlu Suyla Gargara

bogaz-agrisi-icin-gargara-tuz-suBoğaz ağrısının oluşmasının sebebi mukoza zarının şişmesidir. Tuzlu su ile gargara yapmak bu zarı nemlendirip temizlenmesini sağlar. Böylelikle boğazda oluşan baskı azalır ve ağrınız bir süreliğine geçer.
1 Su bardağını hafif ılıncaya kadar ocakta ısıtın ( Su ne çok sıcak nede soğuk olmalı ). Isıttığınız suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ilave edip karıştırın. Daha sonra bu su ile boğazınızda gargara yapın. Gün içerisinde boğazınızın kuruduğunu hissetiğinizde bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Doğal Pastil : Bal ve Sirke Karışımı

bogaz-agrisi-icin-bal-zencefil-limonAsidik bir yapıya sahip olan sirke, boğazınızda çoğalmakta olan bakterilerin ölmesini sağlar. Bal ise boğazınızı yumuşatarak nemlendirir ve oluşan tahrişi giderir.
1 Bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı Doğal elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız karışımı Sabah, öğle ve akşam için. Şayet içmek istemiyorsanız bu karışımla gargara da yapabilirsiniz.

Doğal Antibiyotik “Sarımsak”

bogaz-agrisina-sarimsak-iyi-gelir-miSarımsak mucizevi bir doğal antibiyotiktir. Birçok rahatsızlıkla kullanılan sarımsak, Boğaz ağrısına da iyi gelir. Sarımsak ile yapacağınız bu pastil, bakterilen ölmesine ve ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
1 adet sarımsak tanesini soyup havanda ezin. Üzerine bir tutam tuz ilave edip karıştırın. Daha sonra bir miktar pamuğun içerisine bu karışımı koyup ağzınıza atın ve sarımsağın özünü emin. Böylelikle hem boğaınız yumuşayacak hemde bakterilerin ölmesini sağlayacaksınız.

Kış Aylarının Vazgeçilmezi “Zencefil”

Özellikle kış aylarında çokça tüketmemiz gereken bitkilerden biri zencefildir. Grip, Soğuk algınlığı, Halsizlik, Ateşlenme ve boğaz ağrısı gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Hazırlayacağınız zencefil çayı ile kış aylarını hastalanmadan geçirebilirsiniz.
1 büyük su bardağı kadar suyu kaynama noktasına getirdikten sonra içine 2-3 dilim taze zencefil atın ve 3-5 dakika kaynatın. Suyu süzdükten sonra boğazı yumuşatıcı etkisi olan 2 çay kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyip içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak sıcak zencefil çayı boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

Boğaz Ağrısına iyi Gelen Çorba

bogaz-agrisina-iyi-gelen-corbaTavuk, protein bakımından oldukça zengin olan bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücudun direncinin düştüğü bu gibi durumlarda destekleyici özelliğinden dolayı, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
Tavuk çorbasını hazırlarken içerisine, Havuç, Soğan, Sarımsak ve patates ekleyerek yapmanız, iyileşmeniz için faydalı olacaktır. Çorbayı içeceğiniz zaman da içerisine 4-5 damla limon ve acı pul biber ekleyerek tüketmeniz etkisini çok arttıracaktır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir