Cilt Güzelliği için Neler Yapılmalı ?

Seneler geçtikçe aynanın karşına her geçişimizde yüzümüzdeki çizgilerin daha belirgin, kırışıklıklar ve sarkmaların artmış olması hepimizin canını sıkıyordur. Hangimiz yüzlerce lira verip aldığı cilt bakım ürünlerinin bir işe yaramadığını görüp kenara fırlatmadı ki? Bu tür olaylardan kurtulmak ve para harcamadan cildimizi güzelleştirmek için doğal yöntemleri tercih etmek en doğru hareket olacaktır.

Cilt güzelliğine faydalı besinler nelerdir?

Zaten günümüz teknolojisi sayesinde üretilen cilt bakım ürünleri ve ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri sayesinde alternatifimiz çok fazla. Tabi bunlar için yüklü bir bütçeye de ihtiyacımız var. Fakat senelerdir yediğimiz besinleri bilinçli tüketmemiz durumunda cilt güzelliği için onların gücünden de faydalanmış oluruz.

Parlak ve elastik bir cilt güzelliği için hangi besinler tüketilmeli?

Cevizin cilde faydaları nelerdir ?

Cevizin cilt için faydası onu yumuşatmasıdır. Ceviz içindeki omega 3 yağ asidi sayesinde cildin elastikiyetine yardımcı oluyor. Kuruyemişler genel olarak barındırdıkları bakır sayesinde kolojen yapımına destek veriyorlar. Ara öğünlerde toplam 2-3 tam ceviz tüketmek cilt bakımına fazlasıyla destek oluyor.

Sebze tüketimi cilt güzelliği için yararlı mıdır?

Yeşil ve sarı renkli sebzelerin düzenli tüketilmesi halinde göz çevrelerinde oluşan kırışıkları azalttığı araştırmalar ile tespit edilmiştir. Ayrıca yeşil ve turuncu renkli sebzelerin cildin güneş ışığına karşı hassasiyetini içinde barındıkları keroten ile azalttıkları bilinmektedir.

Ayçekirdeğinin cilt güzelliği için faydaları nelerdir?

Çoğunuzun televizyon izlerken keyifle tükettiği ayçekirdeği cildi canlandırıyor. E vitamini bakımından zengin ayçiçeği çekirdeği cildin en üst tabakasını güneşten koruyucu bir tabaka oluşturuyor. Yaşlandıkça azalan kolojen miktarı ayçekirdeği ile tekrar artışa geçebilir. Günde bir avuç ayçekirdeği cildinize özlediğiniz sağlıklı görüntüsünü geri getirebilir ve cilt güzelliğinize faydalı olur. Şayet yağlı bir cilt tipine sahipseniz, ayçiçeği çekirdeğini hergün değil de 3 günde bir tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

Barbunyanın cilt güzelliği için faydaları nelerdir?

Barbunya çinko içeriği çok yüksek bir besindir. Ciltte oluşan leke ve yaraların çinko azlığından kaynaklandığı araştırmalar sayesinde ortaya çıktı. Günde 100 gr barbunya cilt güzelliği için faydalı olacaktır.

Soyanın cilt için faydaları nelerdir?

Soya sütü ve soya filizi tüketimi ciltte oluşabilecek farklı renklenmeyi engelliyor. Soyanın içeriğinde yer alan mineral ve proteinler cildin pigmentasyonunu arttırıyor. Bu sayede cildin güneş lekelerinden korunmasına yardımcı oluyor ve yağlı ciltler daha sağlıklı görünüyor.

Yulafın cilt için faydaları nelerdir ?

Son yılların gözde besin maddesi yulaf yüksek miktarda posa içermesi sayesinde bağırsakları ve sindirime yardımcı oluyor. Ayrıca içeriğindeki demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folatla B grubu vitaminlerinin iyi kaynakları arasında yer alıyor. Yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini dengeliyor. Son olarak yulaf, cilt yaralarını daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Yeşil çayın ciltde faydaları nelerdir?

Yeşil çayın içinde bulunan EGCG maddesi ciltte kızarıkların meydana gelmesini engellemektedir. Yeşil çay aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Cildiniz daha sağlıklı ve daha pürüzsüz görünecektir.

Cilt güzelliği için nar tüketiminin faydasından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Nar hem bir antioksidan hemde cilde renk veren bir besindir. Nar serbest radikallerle savaşıp kan akışını düzenler ve cilt güzelliği konusunda yardımcı olur. Cilt bakım ürünleri kullanmak yerine bu bahsettiğim besinlerin tükemine önem vermeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir