Diş Ağrısına Ne iyi Gelir Evde Çözüm

Diş ağrısı, genellikle dişlerde çürüme oluştuğunda veya diş etlerinde bakteriler çoğalıp iltihaplanmaya neden olduğunda ortaya çıkmaktadır. Dişleriniz hassas olmamasına rağmen basit nedenlerle ağrımaya başlamışsa büyük olasılıkla dişlerinizde bir çürüme söz konusudur.
Yemek yedikten sonra dişler fırçalanmadığında dişlerin üzerinde yemek artıkları kalır. Bu artıklarla beslenen bakteriler zamanla çoğalırlar ve bulundukları bölgenin asit oranını arttırırlar. Bakterilerden dolayı ortaya çıkan bu asitte diş minesinde oyuklara neden olur. Zamanla bu oyuklar derinleşir ve bakteriler sinirlere ulaşır. Sinirler üzerinde baskı artınca da ağrılar oluşmaya başlar. Bu nedenle diş ağrılarınız sürekli bir hal alıyorsa mutlaka Doktora gidip muayene olmalısınız. Gerekli görülmesi durumunda bu oyuklar temizlenerek dolgu yapılır ve diş ağrısının önüne geçilir.

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir Evde Çözüm

Karanfil: Diş ağrısı tedavisinde çokça kullanılan bitkilerin başında karanfil gelmektedir. Rengi ve şekliyle de dişi andırmasıyla tamda diş için var olduğunu bize hissettirir. Karanfil, doğal bir ağrı kesici ve anestezi elemanıdır ( Hafif uyuşma yapmaktadır. )
Bir miktar pamuğun üzerine yaklaşık 4-5 damla karanfil yağı damlatıp ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Eğer evinizde karanfil yağı yoksa, Kurutulmuş karanfili direk ağzınıza atıp çiğnemenizde ağrınızı kesecektir. Karanfili yutmamaya özen gösterin. Yutulduğunda ishale neden olabilir.

Tuz: Doğal bir gargara olan tuzlu su, ağız içerisinde bulunan bakterileri temizlemek için etkilidir. 1 çay bardağı suya 2 çay kaşığı tuz ilave edip güzelce karıştırın ve bu su ile gargara yapın. Dişiniz ağrıdı sürece istediğiniz kadar bu su le gargara yapabilirsiniz. Dişlerin üzerinde ki bakteri baskısını azaltacağından ağrılarınızın giderilmesini sağlayacaktır.
Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, diş üzerine konulduğunda veya çiğnendiğinde ağız içerisinde bulunan bakterilerin ölmesini sağlar.

1 diş sarımsağı havanda ezip üzerine yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ince bir peçetenin veya pamuğun içerisine koyup ağrıyan dişinizin üzerine yerleştirin. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ağzınızdan çıkarın.

Diş Temizliği: Diş ağrısı bazen dişlerin arasında sıkışan yemek artıklarından dolayı kaynaklanabiliyor. Dişlerin arasına giren yemek artığı bir süre sonra şişerek dişlere baskı uygulamaya başlar. Bu baskı da ağrılara neden olur. Bu nedenle dişlerinizde ki bu artıkları temizlemek baskıyı ortadan kaldıracağından diş ağrısı geçecektir.

Diş Ağrısı için Ağrı Kesici

dis-agrisi-icin-agri-kesici-ilacDoğal yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda diş ağrısını geçirmek için ilaç kullanmanız gerekebilir. Hemen hemen her evde bulunan basit ağrı kesicileri diş ağrısı içinde kullanabilirsiniz. Eğer dişte çürümeye bağlı ağrı oluşuyorsa, mutlaka doktora muayene olunmalı ve antibiyotik kullanılmalıdır.
Vermidon , Parol Tablet
Vermidon ve parol benzer etkilere sahip iki  ağrı kesicidir. Bu iki ilaçtan herhangi birini ağrınız olduğunda kullanabilirsiniz. ilaç içtikten bir süre sonra ağrınızı hafifletecektir.
Minoset Tablet
Parasetamol etken maddesine sahip olan minoset tableti, Hamilelikte diş ağrısı çeken anne adayları için kullanılabilecek ilaçlardandır. Evinizde minoset tablet varsa içebilir, diş ağrısını azaltabilirsiniz.
Majezik Tablet
Yukarıda yer alan tabletlere göre daha kuvvetli bir ağrı kesicidir. Ancak hamile veya midesi hassas olanlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Apranax Tablet

Diş ağrısında en çok kullanılan ağrı kesicilerin başında gelmektedir. Oldukça etkili olan apranax tablet, tok karnına günde 2 defa içilmektedir. Kuvvetli bir ilaç olduğundan mide rahatsızlığı olanların kullanması önerilmemektedir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir