Diş Ağrısına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer ?

Diş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu belli bir süre diş ağrısını azaltmaktadır. Diş ağrısını kesin olarak geçirmek için antibiyotik ilaç kullanmanız gerekebilir. Diş ağrısının en büyük sebebi, bakteri üremesinden dolayı o bölgede iltihaplanmanın olmasıdır. Diş iltihabını kurutmak içinde antibiyotik ilaçlar kullanmalısınız.
Yemek sonrasında diş aralarında kalan yemek artıkları fırçalanıp temizlenmediğinde, buralarda bakteriler oluşup diş etini şişirmekte ve dişlerin çürümesine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek ve sağlıklı dişlere sahip olmak için yemeklerden sonra ağzınızı çalkalamalı ve günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamalısınız.
Diş ağrısı için evde uygulayacağınız çözümlerde, aspirin ve benzeri ilaçları dişlerinizin üzerine kesinlikle koymayın. Bu ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddeler diş minesine zarar vererek delikler oluşmasına neden olur. Zamanla bu deliklerde bakteriler üreyerek dişin tamamen çürümesine neden olabilir. Diş ağrısı için evde çözüm üretebileceğiniz yöntemleri aşağıda listeledik.

Diş ağrısına Ne iyi Gelir ? Evde Çözüm

Diş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve kolay çözümler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birini uygulayarak diş ağrısını geçirebilirsiniz. Unutmayın ki bitkisel çözümler geçici olarak ağrıyı gidermektedir. Diş tedavisi olmamanız durumunda tekrardan ağrı olabilir. Şayet dişinizde çürüme varsa mutlaka doktora gidip muayene olmalı ve ilaç kullanmalısınız. Çürüme varsa, diş temizlenip gerekirse dolgu yaptırılmalıdır.

Karanfil ile Diş Ağrısı Tedavisi

dis-agrisina-bitkisel-cozum-karanfilKaranfilin içerisinde ki etken maddelerin uyuşturma etkisi vardır. Dişinizin ağrıdığı bölgeye bir baş karanfil koyarsanız o bölgeyi uyuşturacağından diş ağrısını giderecektir. Dişinizin üzerine koyacağınız bir diş kuru karanfil ağrınızı azalttığı gibi o bölgede ki bakteri oluşmasını yavaşlatacaktır.

Karanfil Gargarası hazırlanışı
8 – 10 adet kuru karanfili öğütüp yarım bardak suyun içerisine ilave edip güzelce karıştırın. Yaklaşık 10 dk beklettikten sonra bu su ile ağzınıza gargara yapın. Dipte kalan karanfil başlarını da ince bir peçete veya pamuğun içerisine koyup ağrıyan dişinizin üzerine koyabilirsiniz. Bu yöntemi dolgulu diş ağrılarında kullanabilirsiniz.
Unutmayın ! Karafil suyunu veya posasını yememelisiniz. Karanfil yendiği zaman ishale neden olur. Karanfili uyguladığınızda dilinizde de uyuşma olacağından bir süre konuşmada zorluk çekebilirsiniz. Ancak korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Bir süre sonra uyuşma geçecek ve herşey normale dönecektir.

Sarımsak ile Diş Ağrısı Tedavisi

dis-agrisi-icin-sarimsak-iyi-gelir-miBirçok derde deva olan sarımsak, diş ağrısına da iyi gelmektedir. Antibiyotik özelliği sayesinde diş etrafında bulunan bakterilerin ölmesini sağladığından dolayı, burada ki baskıyı azaltarak ağrıyı dindirir.
Bir adet sarımsak dişini alıp ezin ve üzerine biraz tuz ilave ederek ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Yaklaşık 1 saat kadar bu şekilde bekleyin ve ardından tuzlu su ile gargara yapın. Böylelikle ağzınızı dezenfekte etmiş olursunuz.

Sirke ve Tuzlu su ile Diş Ağrısını Geçirme

dis-agrisina-tuzlu-su-iyi-gelir-miSirke diş etrafında oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Diş ağrısını hemen geçirmese de daha uzun vadede işe yaramaktadır. Dolgusu olan kişiler Kullanmamalıdır.
1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı sirke ilave edip çalkalayın ve bu su ile gargara yapın. Dişiniz bir kaç gün boyunca sürekli ağrıyorsa günde bir defa olmak koşuluyla doktora gidene kadar bu şekilde gargara yapabilirsiniz.
Sirkeyi kesinlikle tek başına kullanmayın. Sirke çok keskin olduğundan dolayı diş etlerinizi tahriş edebilir ve diş minesine zarar verebilir.

Buz ile Evde Diş Ağrısını Geçirme

dis-agrisi-nasil-gecer-buz-ileDiş ve yanağınızın arasına girecek büyüklükte bir parça buz alıp dişinizin ağrıdığı bölgeye yerleştirin. Dişte oluşan zonklamayı çok kısa sürede geçirerek rahatlamanızı sağlar. Buzu ilk yerleştirdiğinde ağrıyı arttırıyormuş hissi versede bu o bölgede ki hücrelerin aktifleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu etkiyi azaltmak için ağzınıza buzu koymadan önce hafif soğuk su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Bu Yazıya 2 Yorum Yapıldı

  1. ozt Cevap Ver

    hayırlı işler hocam kilo almak istıyorumama bi turlu alamıyorum kilo almam iiçin ne önerirsiniz?

    • admin Cevap Ver

      Merhabalar. ilerleyen zamanlarda bu konu ile ilgili bir makale yayınlayacağız. Makaleyi yayınladığımız zaman size bildirimde bulunuruz sizde makalemizi okur, Aklınıza takılan soruları ilgili konu altından sorabilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir