Diş Apsesi Nasıl Geçer ? Apse tedavisi

Diş apsesi oluşan enfeksiyonun miktarına bağlı olarak ağrılı veya ağrısız olabilir. Diş apsesi, ağız içerisinde bulunan bakterilerin çoğalmasıyla diş etinde enfeksiyon oluşması sonucu meydana gelir. Ağız içerisinde çoğalan bakteriler, salgıladıkları kimyasal maddelerden dolayı diş etinin yapısını bozarak şişliğe neden olur. Salgılanan bu kimyasal maddeler apsenin oluştuğu bölgede basınç oluşturarak ağrıya neden olurlar.
Diş apsesi tedavisi gerçekleştirilmediğinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Apse tedavi edilmediğinde, kan yoluyla çene kaslarına, kemiklere ve daha da ilerleyerek beyine kadar ulaşabilir. Ağız içerisinde ilerlemiş olan apsenin beyin bölgesine ulaşması sonucu ölümcül olabilecek hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür risklere maruz kalmamak için, dişinizde apse varsa mutlaka tedavisini yaptırmalısınız. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihaplanma, kan yoluyla diğer bölgelere de taşınabildiğinden erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir ?

Enfeksiyon miktarı artmayana kadar herhangi bir belirti vermeyen apse, enfeksiyonun artmasıyla birlikte özellikle diş etlerinde şişkinlik olarak ortaya çıkar. Genel belirtileri ;

 • Yanakta şişlik ve dişlerde zonklama şeklinde ağrı
 • Diş etlerinde morarmaya yakın kızarık
 • Herhangi birşey yendiğinde ağrı veya kanama olması
 • Apsenin oluştuğu tarafta ( Tek taraflı ) Baş ağrıları
 • Ağız kokusu ve dişlerin üzerinde yapışkan madde hissi
 • Dişlerde hassasiyet ve çeneyi hareket ettirirken ağırlık hissi

Yukarı da yer alan belirtiler sizde de bulunuyorsa muhtemelen dişinizde apse oluşmuştur. Önlem alınmaması durumunda diş köküne ulaşan bakteriler dişlerin çörümesine neden olur. Bu  durumla karşılaşmamak için en kısa zamanda diş apsenizi tedavi ettirin.

Diş apsesi Tedavi Edilmezse Ne olur ?

Diş apsesi tedavi edilmediğinde insan hayatı üzerinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bakteri kaynaklı olduğundan kan yoluyla taşınarak vücudun diğer bölgelerinde de enfeksiyon oluşmasını sağlayabilir.
Fistül abse : Diş eti ile diş arasında boşluk oluşması sonucu bu bölgede bakterilerin çoğalmasıyla oluşan apse türüdür. Bu tür bir apse oluştuğunda, genellikle fazla ağrıya neden olmaz ancak dişlerin üzerinde yapışkan bir sıvı oluşur. Diş etlerinde ise beyaz lekeler ve tomurcuklar meydana gelir.
Apse çok ilerlemişse, diş köküne bulaşır ve dişte çürüme yapar (periodontitis) . Bu çürüme sonucu diş kaybı oluşabilir.
Beyinde apse oluşmasına neden olabilir. Kan yoluyla beyine taşınan bakteriler burada enfeksiyona neden olabilir. Bunun sonucunda ölümcül hastalıklar baş gösterebilir.
Sinüzüt oluşmasına neden olur. Özellikle diş apsesine neden olan bakteriler üst solunum yollarında etkili olduklarından sinüslerin iltihaplanmasına ve kronik sinüzitin oluşmasına sebebiyet verebilirler.
Apseye sebep olan bakterilen yine kan yoluyla kalbe ulaşması durumunda bakteriyel endokardit oluşur. Bakteriler yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açabilir.
Ludwig anjini : alt çene altındaki yüz bölümleri etkileyen ciddi ve bazen ölümcül bir enfeksiyondur. Diş enfeksiyonları geçiren erişkinlerde oluşur.

Diş Apsesi Tedavisi- Diş Apsesi Nasıl geçer

Diş apsesi tedavisi, oluşan enfeksiyonun miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yeni oluşan enfeksiyonlarda düşük doz antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse ilerlemişse Antibiyotik tedavisi ile birlikte cerrahi müdahele yapılır. Bu tür durumlarda genelikle ana diş çekilir ve apse tedavisi gerçekleştirildikten sonra protez diş takılır. Genel olarak Apse tedavisi ;

 • Antibiyotik ilaç kullanılması
 • Apse boyutu çok gelişmiş ise irinin akmasına endike olabilir;
 • Bölgede ki iltihabın alınması için drenaj ve küretaj yapılması
 • Ağız içi bakımı gerçekleştirecek gargara
 • Apsenin ilerlemesini durdurmakiçin ağız temizliği

Diş Apsesini Önlemek için Neler Yapılabilir ?

Diş apsesinin oluşmasının en büyük sebebi, yemek yendikten sonra dişlerin arasında kalan yemek artıklarıdır. Bu artıklar temizlenmediğinde bakteriler tarafından besin olarak kullanılır. Beslenen bakteriler üreyerek çoğalır ve apse oluştururlar. Bu nedenle ağız bakımı ve temizliği apse oluşmaması için özenli ve düzenli olarak yapılmalıdır.

 • Düzenli olarak Diş Temizliğinin Yapılması
 • Yıl içinde Doktor yardımıyla Diş Bakımı
 • Küretaj
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerini Tüketmemek

Yukarıda yer alan önerilere uyulduğu taktirde apse oluşumu engellenecektir. Bir enfeksiyonun tedavi edilmesi, onu önlemekten daha zor olduğundan öncelik, enfeksiyonun oluşmamasını sağlamaktır. Bu noktada diş temizliğine dikkat edilmeli ve yıl içerisinde en az bir kez dentist’e muayene olunmasında fayda vardır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir