Diş Eti Çekilmesi Neden Olur Ne iyi Gelir ?

Diş eti çekilmesi, kötü görünümünün yanı sıra birçok rahatsız edici durumu da beraberinde getirmektedir. Özellikle ağız kokusu gibi sosyal hayatı da etkileyen rahatsızlıkların temel sebebi diş eti hastalıklarıdır. Orta yaş üzerinde ki kişilerde yaşanan diş kayıplarının yaklaşık %70’i diş eti hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi diş eti hastalıklarında da erken teşhis, hızlı tedavi için oldukça önemlidir.
Diş eti çekilmesi, genellikle ağız bakımını düzenli olarak yapmayan kişilerde ortaya çıkan bir sorundur. Başlangıç evresinde sadece ağız içi bakımla tedavi edilebilen bu durum, rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde ise ilaçlı tedavi ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir ?

Diş eti çekilmesi yaşayan kişilerde özellikle diş kökleri görünmeye başlar. Diş etini kürdan veya farklı bir cisimle dokunduğunuzda dişe yapışık olmadığını ve ayrık durduğunu gözlemlersiniz. Temel olarak Diş eti çekilmesi belirtileri ;

 • Kökleri ortaya çıktığından dolayı dişler, olduğundan daha uzun görünür. Dişiniz de köprü varsa bu rahatsızlık sonucu köprü ortaya çıkar ve görünür bir hal alır.
 • Diş eti çekilmesi durumunda Diş kökleri hava alır ve sızı yapar. Özellikle soğuk-sıcak hassasiyeti artar.
 • Üst diş ile kök kısmı arasında dil ile çentik varmış gibi bir his oluşur.
 • Diş etlerinde morarmalar ve çürümeler başlar.
 • Periodontit, jinjivit vb. diş eti iltihaplarından kaynaklanan vakalarda nefeste kötü koku, kanama veya şişme oluşabilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

1) Diş Eti Hastalıkları

dis-eti-hastaliklari-dis-eti-cekilmesiDiş eti çekilmesi nedenlerinin başında diş eti hastalıkları gelir. Diş eti eti hastalıkları, ağız içerisinde bulunan bakterilerin çoğalması sonucu diş ve diş eti üzerinde plak oluşturmasıyla meydana gelir. Oluşan bu plak düzenli olarak temizlenmediğinde zamanla sertleşir ve diş taşı denilen tartarları oluşturur. Tartar ve diş arasına yerleşen bakteriler, asit salgılayarak diş etinin aşınmasına neden olurlar. Bu durum zaman içinde ilerleyerek diş eti çekilmesine neden olur.

2) Yanlış Yapılan Ağız Bakımı

Diş eti tipine uygun olmayan sert fırçalar veya çok bastırılarak yapılan diş fırçalamaları , diş etlerinin zarar görmesine neden olur. Bu durumun sürekli tekrar etmesi sonucu diş eti dişten ayrılır ve yemek artıkları diş ile diş eti arasına girmeye başlar. Bu artıklarla beslenen bakteriler zamanla çoğalır ve diş eti çekilmesine neden olur.
Ağız bakımını düzenli yapmamak, özellikle akşam yemekten sonra diş ipi kullanmadan ve dişleri fırçalamadan uyumak, diş eti çekilmesinin en büyük sebeplerindendir.

3) Kalıtsal / Genetik Özellikler

Bazı durumlarda diş ve diş eti hastalıkları kalıtsal olabiliyor. Anne veya babada diş eti hastalıkları varsa çocuklarında da bu hastalığın görülme riski artıyor. Bu duruma tam anlamıyla kalıtsal demek doğru olmaz ancak, bu durumun ortaya çıkmasına neden olan diğer sebeplerin kalıtsal olarak var olması, diş eti çekilmesinin de ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.

4) Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi

Diş düzenini sağlamak için uygulanan diş teli ve benzeri yöntemlerin hızlı bir şekilde uygulanması diş eti rahatsızlıklarına ve buna bağlı olarakda diş eti çekilmesine neden olabilmektedir. Diş etlerinin hızlı değişen diş yapısına ayak uydurması zor olduğundan bu şekilde yapılan tedaviler, diş eti çekilmesine de neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda özellikle yumuşak doku zedelenmesi sıkça görülmektedir.

5) Diş eti çekilmesinin Diğer Nedenleri

Yetersiz Beslenme ; Diş ve diş etleri için vitamin ve minerallerin önemi oldukça fazla. Özellikle C vitamini eksikliğinde diş eti problemleri sıkça ortaya çıkmaktadır. Şayet yetersiz ve dengesiz besleniyorsanız diş eti çekilmesinin nedeni C vitamini eksikliği olabilir.
Kırık diş veya Geceleri yatarken diş gıcırdatma.
Hormonal Değişim : Özellikle kadınlarda Hamilelik döneminde diş eti çekilmesinin temel sebebi bu durumdur. Hamilelikte Yaşanılan olaylar, vücudun geç uyum sağlaması ve değişen hormon seviyeleri diş eti çekilmesinin başlıca nedenleridir.
Sigara içmek: Diş üzerinde tabaka oluşturduğundan ve ağız içerisinde ki oksijen miktarını azalttığından bakterilerin çoğalmasına ortam sağlar. Sigara içilmesi aynı zamanda kılcal damarlar üzerinde baskı oluşturduğundan diş etinin kan yoluyla beslenmesini engeller. Düzenli ve yeterli besin alamayan diş eti, zamanla çekilme yapar.
Piercing Taktırmak.
Şeker hastalığı: Şeker hastalığına yakalanan kişilerde diş eti çekilmesi, normal insanlara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi-Ne iyi Gelir ?

1) Doğru Ağız Bakımı

Diş eti zamanla kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle doğru ve düzenli bir ağız bakımı ile diş eti çekilmesi tedavi edilebilmektedir. Bunun için aşığıda yer alan önerileri dikkate almanızda fayda vardır.
Mümkün oldukça yumuşak tüylü diş fırçaları kullanın. Dişlerinizi fırçalarken çok bastırmadan, dişlerinizin üzerini süpürüyormuşsunuz gibi fırçalayın.

 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durun. Xylit içeren sakızlar çiğneyin.
 • Özellikle akşam yemekten sonra mutlaka diş ipi ile dişlerinizin arasını temizleyin.
 • Antibakteriyel ağız içi gargaraları kullanın
 • Geceleri diş gıcırdatma gibi alışkanlıklarınız varsa mutlaka diş koruyucu kullanın.
 • Bol bol c vitamini alın. Brokoli, Domates, Kırmızı biber, Turunçgiller C vitamini bakımından zengin gıdalardır.
 • Bol bol su için. Gün içerisinde ağzınızın kurumamasını sağlayın.

2) Diş eti çekilmesi için Bitkisel Çözüm

Aşağıda yer alan bitkiler, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bakterilerin oluşmasını engeller,.

 • Yeşil çay
 • Zencefil
 • Tarçın
 • Susam yağı
 • Karanfil
 • Hindistan cevizi yağı
 • Limon, limon yağı
 • Okaliptüs
 • Mür (sarı sakız)
 • Çay ağacı yağı
 • Sumak ağacı
 • Civanperçemi
 • Adaçayı
 • Gül sirkesi

3) Diş eti çekilmesinde Cerrahi Yöntemler

İlaçlı tedavilerden sonuç alınamaması durumunda ; jinjivit, periodontit gibi diş eti hastalıklarının neden olduğu diş eti çekilmelerinde cerrahi müdahele yapılır. iltihap doğrudan temizlenir ve antibiyotik tedavisi ile devam edilir. Yaklaşık 2 haftalık tedavi süresi sonunda bu durum tedavi edilmiş olur .

Yumuşak doku grefti: Sağlıklı diş etinin olduğu bölgeden alınan bir parça doku, hasarlı olan bölge temizlendikten sonra nakil edilir. Bazı durumlarda bu işlem için dikiş atılması gerekebilmektedir.
Küretaj: Sorunlu olan diş etinin enfeksiyon sonucu çürüyen kısımlarının alınması ve temizlenmesi işlemidir.
İndirme ameliyatı: Yukarı doğru çekilen diş etinin doğrudan mekanik işlemlerle aşağı doğru çekiştirilmesi işlemidir.

 

Son Sözler ;

Diş eti çekilmesi erken tedavi edildiğinde kısa süre içinde son derece başarılı ve ucuz maliyetle tedavi edilebilmektedir. Hastalığın ihmal edilmesi, enfeksiyonun ilerlemesine ve doku kaybının artmasına neden olur. ilerlemiş hastalıklarda tedavi hem maliyetli hemde uzun bir zaman almaktadır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir