Diş Eti Çekilmesi Nedenleri ve Tedavisi

Diş eti çekilmesi en çok karşılaşılan ağız problemlerinin başında geliyor. Kötü görünümün yanı sıra dişte oluşan hassasiyet, normal yaşamın zorlaşmasına neden olmaktadır. Diş eti çekilmesi nedenleri genellikle fırçalamadan kaynaklı olsa da, bazı kişilerde kalıtsal olarak diş etlerinde problemler olabiliyor.
Uygun yumuşaklıkta bir fırça ile düzenli olarak dişler fırçalandığında genellikle diş eti çekilmesi sorunu ortadan kalkmaktadır.

Diş Etlerinin Çekilme Nedenleri

Diş eti kalkması, Süt dişlerin dökülmesi sonrasında en çok karşılaşılan, iltihaba dayalı bir diş eti rahatsızlığıdır. Yumuşak doku enfeksiyonu olduğundan dolayı önlen alınmadığında, Enfeksiyon pulpaya ulaşarak diş kökünün yapısını bozararak diş kaybına neden olabilir. Diş eti çekilmesinin ilerlemesi durumunda diş kökleri görünmeye ve dişler sallanmaya başlar.
Yanlış Diş Fırçalama: Diş eti çekilmesinin en önemli sebeplerinden biri yanlış diş fırçalanmasıdır. Sert kıllara sahip fırçalar diş etini zedeler. Zedelenen noktalarda enfeksiyon başlar ve hastalık ortaya çıkar. Diş ve çene yapınıza uygun diş fırçası kullanmaya özen gösterin. Bu konuda Aile hekiminizden veya Dentistlerden yardım alabilirsiniz.
Sigara Kullanımı: Sigara kullanıldığında ağız içerisinde ki oksijen miktarı azalır ve bakterilerin çoğalması için uygun ortam oluşur. Bakterilerin çoğalmasıyla birlikte ortama salgıladıkları asidik sıvılar diş etinin yapısını bozarak diş eti çekilmesine ve ayrılmasına neden olur.
Diş Taşı / Tartar Oluşumu: Dişler düzenli fırçalanmadığında yemek artıkları temizlenmez ve bakteriler için besin kaynağı sağlanmış olur. Dişlerin arasında ki artıklarla beslenen bakteriler , hızlı bir şekilde üreyerek ağız içerisinde çoğalırlar. Bakteri miktarı arttığında ortamda asidik solüsyon yayarlar. Bu sıvı diş üzerine yapışır ve yapışkanlık hissi oluşmasına neden olur. Bir süre sonra diş üzerinde oluşan bu tabaka sertleşir ve tartar / diş taşı oluşmasına neden olur. Bu tartarlarda diş etlerinde şişmeye neden olarak, etin dişten ayrılmasına sebep olur.
Çarpık Dişler ve Çene Bozuklukları: Dişlerin dizilişlerinde veya çenede ki bozukluklar, alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde denk gelmemesi diş etinin çekilmesine veya kalkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda Diş teli tedavisi uygulanır ve dişlerin düzelmesi sağlanır.
Diş Gıcırdatma ve Çene sıkma: Her yaşta karşılaşılan bir sorun olsa da çoğunlukla psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde görülen diş gıcırdatma, çenedeki baskıyı arttırarak diş etinin dişlerden ayrılmasına neden olur.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesinin nedenleri saptandıktan sonra uygun bir tedaviye başvurulur. Genellikle ilk hedef, diş etinde oluşan enfeksiyonu tedavi etmektir. Enfeksiyon tedavisi gerçekleştirildikten sonra, hastaya uygun diş fırçası ve diş macunu önerilir ve süreç takip edilir. Bazı durumlarda cerrahi müdahele gerekebilir. Bu gibi durumlarda, enfeksiyon oluşan bölgenin temizlenir. Bu uygulama günümüzde lazer ile yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda lazere gerek kalmadan hafif operasyonlarla da bu durum ortadan kaldırılabiliyor.
Diş eti Problemleri için uygulayabileceğiniz çeşitli Doğal ve Bitkisel Çözümler de mevcuttur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun diş eti çekilmesi için önerdiği kekik kürünü Hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Diş eti Çekilmesi Kekik Kürü / Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu


Kekik kürü’nün hazırlanışı:
• Bir bardak suyun içerisine yaklaşık 8 çay kaşığı kadar kekik ilave edin ve 3 dk kadar kaynatın ( Doğal dağ kekiği bulabilirseniz daha iyi sonuç alırsınız ).
• Kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika dinlenmeye bırakın.
• Dinlenme Sonunda ince bir süzgeçle suyu süzün .
Kekik kürü’nün kullanımı:
Kürü kullanmadan önce ağız içini temizlemeniz gerekir. Dişlerinizi güzelce fırçaladıktan sonra hazırlamış olduğunuz bu kürle gargara yapın. Diş fırçanızı kürün içine batırıp dişlerinize sürün.
Bu uygulamayı yaklaşık 2 ay boyunca devam ettirdiğinizde sağlıklı diş etlerine sahip olabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Kekik Kürü- Uzman Video

Tuzlu Su ile Gargara

Diğer diş rahatsızlıklarında olduğu gibi diş eti çekilmesi olan durumlarda da tuzlu su ile gargara yapmak faydalıdır.
1 Bardak suya 2 Çay kaşığı kadar tuz ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla günde 3-4 defa ağzınızı çalkalayın. Tuzlu su bakterilerin ölmesini sağlar ve diş üzerinde oluşan basıncı azaltır. Bunun neticesinde de diş etleri zamanla sağlıklı bir hal almaya başlar.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir