Dişte ki Apse Nasıl Geçer, Diş Apsesine iyi Gelir ?

Diş apsesi , diş ve diş eti üzerinde bulunan bakterilerin , yumuşak dokuya zarar vermesi sonucu oluşur. ilk belirtileri genellikle diş etinde şişkinlik veya kızarıklık oluşmasıdır. İltihabın arttığı durumlarda da diş ağrısına neden olur. Bakteriler, genellikle diş ile diş etlerinin arasına girerek burada yuvalanırlar. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanmaması sonucu ağızda kalan yemek artıklarıyla beslenen bakteriler sayıca artar ve bulundukları bölgeye zarar vermeye başlarlar.

Diş Apsesi tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Tedavi edilmeyen diş apsesi, diş köküne zarar verebilir, kan ile çenenin farklı yerlerine bulaşabilir ve diş kaybına neden olabilir. Uzun süre tedavi edilmediğinde, beyine kadar yayılabilmekte ve ölümcül bir hastalık halini alabilmektedir.
Dişte ki apseyi erkenden tedavi etmek, bu tür durumların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Aksi halde kanal tedavisi gibi tedavilere ihtiyaç duyulabilir ve dişinizi kaybedebilirsiniz .

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir ?

  • Diş apsesinin ilk belirtisi genellikle sızı veya ağrı olmaktadır.
  • Diş etlerinde kızarıklık veya şişkinlik
  • Dilinize gelen bir doluluk veya dişlerde hassasiyet oluşması.
  • Tek tarafta baş ağrılarının yaşanması
  • Ağız kokusu ve dişlerin üzerinde yapışkan sıvı varmış hissi.

Diş apsesi Tedavi Edilmezse Ne olur ?

Diş apsesi, basit bir rahatsızlık gibi görünse de, tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
Fistül abse : Diş eti üzerinde oluşan açıklıklarla ortaya çıkan Apse türüdür. Diş üzerinde noktasal kızarıklıklar veya beyaz noktalar bulunuyorsa sebebi Fistül Apse olabilir.
Dişlerde kemik yıkımı (çürüme ) varsa, Apse dişin köküne ulaşır ve diş kökünde hasara neden olur. Bunun sonucunda da diş kaybı gerçekleşir. Bunun sonucunda da diş çekilir ve apse tedavi edilir.
Bir beyin apsesi oluşabilir. Dişte oluşan apse, kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir. Çeneye yakın olduğundan bundan ilk etkilenecek bölgelerden biri beyindir. Tedavi edilmeyen diş apsesi beyine ulaşır burada yuvalanarak beyin apsesine neden olabilir. Bu durumun gerçekleşmesi, ciddi sonuçlara neden olabilir.
Sinüzit : Tedavi edilmeyen diş apsesi, sinüslerde iltihaplanmaya neden olabilir. Sinüslerin iltihaplanması sonucu gözlerde yanma ve baş ağrıları oluşur. Ağır kokusu ve geniz akıntısı meydana gelir.
Ludwig anjini : Diş apsesinin Çenenin alt kısmını ( Gıdık ) etkilemesi sonucu ortaya çıkan ciddi bir bakteriyel enenfeksiyondur. Çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak Yetişkinlerde tekrarlayan diş apselerinde ortaya çıkmaktadır.

Diş Apsesi Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir ?

Diş apsesini geçirebilmek için öncelikle ağız temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Sigara, şekerli gıdalar, soğuk ve sıcak içeceklerlerden uzak durmalısınız.
Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin. Diş etlerinizde hassasiyet varsa ağız bakım gargarası kullanmanızı öneririz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu – Diş Apsesi ( Diş iltihabı ) Kürü


Prof. Dr. İbrahim saraçoğlu diş eti çekilmesi, diş apsesi ve diş iltihabı için önerdiği doğal kür sayesinde belli bir zaman sonra tedavi edebileceksiniz. Kekik ile hazırlanan bu kür ile, diş ve diş eti problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Diş Apsesi için Bitkisel Çözüm

Diş apsesini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal yöntemler vardır. Ancak bilmeniz gerekir ki; bu bitkisel çözümler geçici rahatlama sağlamaktadır. Enfeksiyonu tam olarak tedavi etmek için mutlaka doktora muayene olmalısınız. Diş apsesi genellikle antibiyotik kullanmadan tam anlamıyla geçmemektedir.

Adaçayı Gargarası

Diş iltihabını kurutmak için evde hazırlayabileceğiniz Adaçayı gargarası ile dişlerinizin daha sağlıklı olmasını ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Adaçayı Gargarası için Gerekli Malzemeler
* 5-6 adet kurutulmuş Adaçayı
* 1 buçuk Su bardağı kadar su
Hazırlanışı ;
Bir cezve içerisine suyu boşaltın ve kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra içerisine adaçayı tanelerini atıp, yaklaşık 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Demlendikten sonra ince bir süzgeçle suyu süzüp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yarım bardak kadar suyu ağzınızı alarak gargara yapın. Yaklaşık 1 dk boyunca suyun ağzınızda durmasına özen gösterin. Bu gargarayı gunde 3 defa yapabilirsiniz.

Zerdeçal Kürü

Zerdeçal içerisinde bulunan Kurkumin iltihap kurutma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bir çok hastalıkta Zerdeçal kullanılabilmektedir . Zerdeçalı ezip, evde doğal diş tozunuzu yapabilir ve kullanabilirsiniz.
Malzemeler
* 4 Çay kaşığı kadar öğütülmüş Zerdeçal
* 8 çay kaşığı kadar Neem Tozu
* Yarım çay kaşığından daha az miktarda Şap Tozu
* Şap tozu miktarı kadar Tuz
Kürün Hazırlanışı
Tüm malzemeleri hava almayacak ufak bir kap içerisinde karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı parmağınızın veya diş fırçanızın üzerine dökerek diş ve diş etlerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika boyunca bu karışımın diş ve diş etlerinin üzerinde olmasını sağlayın. Daha sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yapabilirsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir