Doğum Sonrası Zayıflamak için Ne Yapmalı ?

Gebelik döneminde anne adayları ya yediklerine içtiklerine pek dikkat etmez yada çocuğumun bunlara da ihtiyacı var düşüncesiyle ihtiyacı olandan daha fazla besin tüketir. Her iki durumda da annenin kilosu sürekli olarak artacaktır. Normal bir gebelikte alınan kilo 9-12 kg civarındadır.Yanlış ve aşırı beslenme sonucu kilo alınmışsa vermesi de haliyle zor olacaktır.
Gebelik döneminde kilo alan her anne bu kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak ister. Ancak hızlı şekilde kilo vermek uzmanlarca yanlış olarak değerlendirilmekte olup hem anne hemde bebek sağlığı için iyi değildir.

Doğumdan Sonra Zayıflamak için Ne Yapmalı ?

dogum-sonrasi-zayiflamak-icinEmzirmek: Doğum sonrası emzirmek , anneye gün içerisinde alınan kalorileri harcatacaktır. Düzenli ve sürekli emziren anne gün içerisinde yaklaşık 500 kalori harcayacaktır. Emzirme bahanesi ile fazla tüketmeyin bu size kilo aldırmaktan başka işe yaramaz. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Anne sütü doğadaki en değerli besindir. İlk 6 ay sadece anne sütü tüketmek bebek içinde çok önemlidir,sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık sistemleri çok güçlüdür , bir çok hastalığa karşı korunurlar.

Doğum Sonrası Beslenme : Doğum sonrası beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hamur işi ve tatlılardan uzak durulmalı, kuruyemiş az miktarda tüketilmeli. Yemek yeme alışkanlığı 3 ana öğüne 3 ara öğün eklenerek tüm güne yayılmalı. Ekmek tüketimi azaltılıp protein ve kalsiyum bakımından zengin olan süt,yoğurt,peynir,yumurta, beyaz ve kırmızı et gibi besinler tüketilmeli.

Yemekleri az yağlı tüketmeli, hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca et,tavuk veya balıktan herhangi birini hergün mutlaka tüketmelisiniz. Vejeteryan ürünlerin süt verimi iyi değildir lakin meyve ve sebze tüketimini ihmal etmeyin. Günlük 3 litreden fazla su tüketiminin süt verimine bir etkisi yoktur.

dogumdan-sonra-zayiflama-egzersizleri

Diyet yapmak süt verimini etkileyebileceği için bir hekime başvurmadan herhangi bir diyet uygulamayın. Düzenli egzersiz yaparak diyete başvurmadan da kilo vermeye başlayabilirsiniz. Aç karna yapılacak 20 dakikalık yürüyüşlerin etkisini kısa süre içinde gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca karın kaslarını güçlendirmek için sabah kalkınca aç karna ve yatmadan önce çekilecek mekik doğum sonrası sarkan göbeğinizi toparlayacaktır. Mekik çekerken kendinizi zorlamadan çekebildiğiniz kadar çekmek ilk başlarda yeterli olacaktır. Zaman ilerledikçe bünyenize uygun tempoyu tespit edip o şekilde devam edebilirsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir