Doğum tarihi Gecikmesi nedenleri ve Sonuçları

Doğum zamanının Gecikmesi
Olması gereken zamanda doğumu gerçekleşmeyen anne adaylarının paniğe kapılması ve bebeğin sağlığının riske girmesinden dolayı korkuya kapılmaları normaldir. Ancak bazı durumlarda normal doğum süresinin yanlış hesaplanmasının söz konusu olabileceği de unutulmamalıdır. Bazı gebeliklerde bebek gelişimi hızlı olduğundan, bebeğin gelişime bakılarak belirlenen doğum tarihinde yanlışlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle aslında doğumun gerçekleşmesine daha zamanın olmasına rağmen doğum gecikti korkusu yaşanabiliyor.

Normal Doğum Süresinin Gecikme Nedenleri Nelerdir ?

Doğum tarihinin belirlenmesinde, son adet tarihinizin ilk günü göz önünde bulundurulur.
Doğumun hesaplanan tarihte gerçekleşmemesinin bir çok sebebi olabilmektedir. Annede veya bebekte meydana gelebilecek sağlık sorunlarından dolayı doğum gecikmesi yaşanabilmektedir. Annenin doğuma hazırlanmasını salgılanan hormonlar üstlenir. Yaşanılan bazı sağlık sorunları nedeniyle bu hormonlar salgılanamamakta ve vücut kendini doğuma hazırlayamamaktadır . Burada bilinmesi gereken, erken doğuma sebep olan bütün olayların aynı şekilde doğumun gecikmesine de neden olabileceğidir.

Bilinen Doğum Gecikmesi Nedenleri

  1. Bebeğin beyin gelişimi ile ilgili yaşanılan sıkıntılar.
  2. Plasentada meydana gelen enzim bozuklukları.
  3. Böbrek üstü bezi gibi önemli hormon salgı merkezlerinde meydana gelen sağlık sorunları.
  4. Anne adayının yaşı.
  5. Daha önce yaşanılan gebeliklerde de doğumun zamanında gerçekleşmemesi.

Doğumun Gecikmesi Halinde Neler Yapılabilir ?

dagum-tarihinin-gecmesi-nedenleriSon Adet tarihi ve yumurtlama döneminin tekrar belirlenmeye çalışılmasıyla yeni bir doğum zamanı tespit edilebilir.
Plasenta içerisinde bulunan sıvının tahlilleri yapılabilir.
Bebek gelişimi kontrol edilip, gelişimin tamamlanıp tamamlanmadığı belirlenir.
Anne rahminden alınan sıvı örneğinin incelenmesinden sonra doğum süresinin gecikip gecikmediği yüksek oranda belli olur. Eğer şeffaf sıvı rengini değiştirmeye başlamışsa doğum zamanının geldiği kanısına varılabilir.

Doğumun Gerçekleştirilmesi

bebegin-dogmasi-dogum-aniDoğum tarihi, hesaplanan zaman üstünden 10 gün geçmişse dışarıdan müdahele ile doğumun gerçekleşmesi sağlanır. Bu nedenle anneye suni sancılar ve çeşitli ilaçlar verilebilir. Şayet bu müdahelelere rağmen normal doğum gerçekleşmiyorsa, cerrahi operasyonla yani sezeryanla doğum gerçekleştirilir.

Doğum Süresinin gecikmesinin Bebek üzerinde ki etkisi nedir ?

Normal doğum süresinin gecikmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu Süre uzadıkça bebek anne karnında oksijensiz kalmaya başlar ve bebeği kaybetme tehlikesini yaratır. Normal dogum süresini aşmış bebeklerde bazı sağlık problemleri görülebilir. Bu problemler derilerde pullanma , Zeka geriliği, vucutta buruşukluk ve oksijen yetersizliğine bağlı olarak vücudun kararması gibi olumsuzluklar sıralanabilir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir