Doğumdan Sonra ilk Adet ne zaman Görülür ?

Doğum yaptıktan sonra Ne zaman Adet görülür sorusu bir çok kadının aklında meydana gelen ilk sorulardan biridir. Normal veya sezeryan doğum olsun fark etmez, bu ikisinden sonra bir süre adet görülmemesi normaldir. Bazı kadınlarda, doğumdan sonra yaklaşık 30 gün boyunca sürekli kanama da meydana gelebilir. Yaşanılan bu kanamaya loşi ( lohusallık dönemi kanaması ) denilmektedir. Loşi; doğumdan sonra rahim içerisinde kalan kalıntıların dışarıya atılmasıdır.

Normal adet kanamaları ise, genellikle 6 aydan sonra olmaya başlamaktadır. Özellikle doğum sonrası bebeğini düzenli olarak emziren annelerde, adet olma süreci daha sağlıklı ve daha düzenli olmaktadır. Ancak Emzirme dönemi boyunca, prolaktin hormonu salgılandığından dolayı bu süre uzayabilir. Adet görülmemesinin bir sağlık sorunu olmadığı bilinmelidir. Kimi kadınlar, doğumdan 1 yıl sonra ilk adetlerini görebilir. Ancak anne, bebeğini emzirmiyorsa, ilk adet doğumdan yaklaşık 3 ay sonra görülebilmektedir.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

dogum-sonrasi-ne-zaman-adet-gelirDoğum sonrası, bir süre adette düzensizlikler görülebilir. Bu durum normaldir. Emzirme sonrası annenin adeti tam anlamıyla düzene girecektir. Burada dikkat edilmesi gereken, her düzensizliğin emzirmeyle bağlatılı olmadığıdır. Bazı annelerde, doğum sonrası yumurta üretimi tekrardan başladığından dolayı, adet gecikmeleri yeni bir gebeliğin habercisi olabilir. Her ne kadar emzirme annede yumurta oluşumunu engellese de bu her zaman böyle olmamaktadır ve bazı kişilerde yumurta üretimi gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle, doğum sonrasın da ilaçsız bir doğum kontrol yöntemi mutlaka tercih edilmelidir.

Halk arasında Lohusa dönemi olarak adlandırılan bu süreç sona erdiğinde adet düzensizlikleri devam ediyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Doğum Sonarsında Adet Gelmesi

Doğumdan Kaç Gün Sonra Adet Olunur ?

Kadın doğum uzmanları, Doğum ile birlikte kadın vücudunda değişiklikler meydana gelir ve prolaktin hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon yumurta üretimini durdurur. Yumurta üretimin durması sonucunda da adet görülmeyeceğini söylüyor.
Emzirmeyen veya Düşük gebelikle sonuçlanan doğumlarda, yaklaşık 1 ay sonra yumurta üretimi başlayabiliyor. Yumurta üretimi gerçekleştikten yaklaşık 15-20 gün sonra da adet görülebiliyor. Bu durumda görülen ilk adetler düzensiz olsa da, hormon salgıları normale döndükçe, regl olma şekliniz de normale dönecektir. Bu nedenle bu tür durumlarda paniklememeniz gerekmektedir. Şayet ilişki yaşadıktan sonra bu düzensizlik veya adet gecikmesi meydana gelmişse, gebelik testi yaptırmanızda yarar vardır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir