Dudak Çatlamasına ve Kuruluğuna Ne iyi Gelir ?

Dudak çatlaması ve dudak kuruluğu genellikle nemin düşük olduğu ve kuru havaya maruz kalan kişilerde sıkça görülür. Dudaklarda yağ bezeleri bulunmadığından cilde oranla daha erken kurur ver çatlarlar. Özellikle kış aylarında yeteri kadar sıvı tüketilmediğinden soğuk havanın etkisiyle kuruduklarından bu mevsimlerde daha fazla çatlarlar. Dudaklarda oluşan bu çatlamalar yemek yemeden tutunda konuşmaya kadar bir çok eylemi gerçekleştirmede zorluklar çıkarmaktadır.

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudakları Sık Sık Yalama

Dudaklarınız kuruyup çatladığında dilinizle yalayarak ıslatmaya çalışmayın. Bu durum dudaklarınızın daha çok nem kaybetmesine ve dudaklarınızın daha fazla çatlamasına neden olur.
Dudaklarınızı tükürüğünüzle ıslattıktan bir süre tekrardan kurumaya başlayacaktır. Üstelik tükürüğünüz kurudukça dudaklarınız daha fazla nem kaybederek çatlamaya ve derisi soyulmaya başlayacaktır. Sadece yalamak değil aynı şekilde dudaklarınızı sürekli olarak ısırmak, dudak kuruluğuna ne çatlamasına sebep olur.

Vücudun Sıvı kaybedip Susuz Kalması

Vücudunuz yeteri miktarda sıvı almadığında başta dudaklar olmak üzere cildinizde de çatlaklar oluşur. Kış aylarında cilt çatlaklarının oluşmasının temel sebebi, bu mevsimde yeteri kadar sıvı ( Su ) tüketmemektir. Şayet gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı almazsanız dudaklarınız çatlayacak ve soyulmalar olacaktır..

Çok Fazla Güneşe Maruz Kalmak

Yakıcı yaz güneşi, kış aylarında ki güneşli ve ayazlı günlerde vücutta ki nem daha fazla buharlaşır. Bu buharlaşma sonucunda dudaklar ve cilt kuruyarak çatlar veya pul pul olmaya başlar. Bu durumun önüne geçmek için dışarı çıkmadan önce dudak nemlendiricisi kullanmak, dudaklarınızın çatlamasını engelleyecektir.

Ağız içerisinde Enfeksiyon Oluşması

Nezle, grip ve diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonlar dudak kuruluğuna neden olur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlanmalarda burun tıkalı olduğundan nefes alış verişi ağız yoluyla yapılmaktadır. Bu da dudakların daha fazla nem kaybetmesine ve kuruyup çatlamasına neden olmaktadır.

Mevsimsel Alerjiler

Mevsim geçişlerinde değişen hava şartlarına karşı alerjiniz varsa, kuruyan ve çatlayan dudaklarınızın sebebi bu alerjiniz olabilir. Özellikle Yüksek miktarda B12 vitamini tüketiyorsanız cildiniz hassaslaşır ve geçici alerjiler meydana gelir. Bunun sonucunda da dudak çatlamaları olur.

İlaç Kullanılması

Özellikle sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların büyük çoğunluğu cilt kuruluğuna neden olur. Ciltte yağ salgılayan bezlerin çalışmasını yavaşlatarak sivilce oluşmasını engelleyen bu ilaçlar aynı zamanda cildin nem kaybetmesine de sebep olur.

Dudak kuruluğuna ve Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak kuruluğu ve çatlamasının önüne geçebilmek için öncelikli olarak sebebinin bilinmesi gerekir. Şayet alerjik nedenlerden kaynaklanan bir çatlama ise, bol sıvı tüketmeniz veya dudak nemlendiricisi kullanmanız bir çözüm olmayacaktır. Şayet uzun süre boyunca dudak kuruluğu yaşıyorsanız ve sebebini bulamıyorsanız dermatoloğa gidip muayene olmanızda fayda var.

Dudak çatlamasına iyi gelen Doğal Çözümler.

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi dudak kuruluğuna ve dudak çatlamasına da evde çözüm üretmek mümkün. Evde uygulayabileceğiniz basit, bitkisel ve doğal yöntemlerle bu sorunun önüne geçebilirsiniz. işte evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri;
Dudaklara Ruj Sürmek
Halk arasında bilinen ve uygulanan yöntemlerin başında ruj sürmek geliyor. Ruj, içerisinde ki yağ sayesinde dudaklarınızın nem kaybetmesini önleyerek çatlakların oluşmamasını sağlar. Ruj Sürmenin herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı, gün içerisinde dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğiniz her an sürebilirsiniz.

Şeker ile Ölü Deriyi Temizleyin
Kuruyup çatlayan dudaklarınızın üzerinde bulunan ölü deriyi temizlemek, dudaklarının nemlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemi genellikle akşam evde uygulamanız önerilir.
1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı çay şekerini karıştırıp dudağınıza sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra yavaş ve hafif bir şekilde kuruyan bu tabakayı kaldırın. Bal dudaklarınızı nemlendirirken şeker de ölü derinin atılmasını sağlayacaktır. Soyma işlemi bittikten sonra ılık su ile dudaklarınızı yıkayın. Bu işlemi 4 gün arayla uygulayabilirsiniz. Sürekli tekrarlamaktan kaçının aksi halde dudağınızda yarıkların oluşmasına ve kanamalara neden olabilir.
En İyi Doğal Nemlendirici: Bal
Bal, antibakteriyel özelliğiyle dudak üzerinde bulunan bakterileri öldürürken, besleyici özelliğiyle de dudaklarınızın nemlenmesini sağlar. Günde birkaç kez biraz balı dudaklarınıza sürebilirsiniz.
Doğal Yağlar
Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı veya Hint Yağı gibi bitkisel yağlar dudaklarınızı nemlendirirken aynı zamanla parlak olmasını sağlar. Dışarı çıkmadan önce bu yağlardan herhangi birini sürmek, dudaklarınızın çatlamasını engelleyecektir.

Bol Bol Sıvı tüketin
Yukarı da vücudun susuz kalmaması gerektiğine değinmiştik. Gün içerisinde olabildiğinde su içmeye çalışın. Su sadece dudak çatlamasına değil, Anti-oksidan özelliği sayesinde bir çok rahatsızlığa iyi gelir.

Yukarıda yer alan öneriler dudak kuruluğuna ve çatlamasına karşı oldukça etkilidir. Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen dudaklarınız çatlamaya devam ediyorsa, cilt uzmanına muayene olmanızda ve dudak çatlamasının arkasında ki sebebi öğrenmenizde fayda vardır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir