Dudakta Uçuk Neden Çıkar – Nasıl Geçer ?

Toplumda Uçuk olarak bilinen ancak ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin, hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir.
Uçuk virüsünün nasıl var olduğu veya yayıldığı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Virüs ile ilgili bilinen tek şey, sinsice vücuda yerleştiği ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda da aktifleşerek uçuğun çıkmasına neden olduğudur.
Yapılan araştırmalarda, uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsünün kalıtsal olarak DNA da bulunduğu ve bu yolla yayıldığı düşünülmektedir.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar ?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte aktif hale gelen herpes Simpleks virüsü uçuğun çıkmasına neden olmaktadır. Hastalık, Düzensiz beslenme, Uykusuzluk ve aşırı yorgunluk vücudun direncini düşürür ve bunun sonucunda virüs aktifleşerek uçuğa neden olur.
Bu sebeplerin yanında stresli yaşam, Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, bayanlarda adet döneminde olmak ve gebelikte uçuğun çıkması için zemin hazırlamaktadır.

Uçuk virüsü, aktifleşmeye başladığı andan itibaren dudakta hafif kaşıntı ve sivilce şeklinde deri şişkinliğine neden olur. 24 saat sonra ise bu bölgede ufak su tomurcukları oluşmaya başlar. Bu su tomurcuklara zamanla kurur ve patlar.Patlama sonucu akan sıvının değdiği yerlerde virüs etkinliğini sürdürür ve bulaşmaya devam eder. Bu nedenle kendiniz kesinlikle bu su tomurcuklarını patlatmayın.

Uçuk Nasıl Geçer Doğal çözüm

ucuk-dogal-sarimsak-cozumEğer dudağınızda uçuk çıktıysa ve elinizin altında hali hazırda bir ilaç bulunmuyorsa doğal yollardan virüsün yayılmasını engelleyebilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntemler tamamen doğal yöntemlerdir ve herhangi bir zararı da olmamaktadır.

  1. Uçuk çıkan bölgenin üzerine buz parçası koyup yaklaşık 5 dk kadar bekletin. Böylelikle o bölgede uçuğun yayılmasını engellersiniz. Buz ayrıca, uçuktan dolayı oluşan kaşıntının da geçmesini sağlayacaktır.
  2. Doğal bir antibiyotik olan ve ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi gösteren sarımsak, uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. 1 Diş sarımsağı soyup hafif ezerek sarımsak özünün dışarıya çıkmasını sağlayın. Daha sonra bu sarımsak dişini alıp uçuğun olduğu bölgeye fazla bastırmadan masaj yaparak sürün. Bunu günü içerisinde sık sık uygulayın. Sarımsağı ilk sürdüğünüzde hafif yanma yapabilir bu normaldir.

Uçuk için Kullanılan ilaçlar / Kremler

Zovirax:
Uçuk tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Uçuk çıkmadan önce fark edip kullanırsanız, uçuğun çıkmasını engeller. Şayet uçuk çıktıktan sonra bu kremi alıp kullanıyorsanız 2-3 gün içerisinde uçuğun sönmesine sebep olacaktır. Günde 2 -3 defa Zovirax kremi dudağınıza sürebilirsiniz.
Vectavir:
ucuk-kremi-vectavirUçuk tedavisinde etkili olan bir diğer krem Vectavirdir. Zovirax ile benzer etkiler gösterir ancak etken maddesi farklıdır. Uçuk için kullanılan kremlerden en pahalısı olan krem vectavirdir. Dilerseniz eczaneden satın alıp, 2-3 gün içerisinde uçuktantan tamamen kurtulabilirsiniz.

Asiviral:
Uçuk tedavisinde en çok tercih edilen kremlerin başında Asivral krem gelmektedir. Uçuk virüsüne karşı oldukça etkilidir. Fiyatı diğer iki kreme göre daha ucuzdur. Gün içerisinde 4 defaya kadar uçuk çıkan bölgeye sürebilirsiniz. Asiviral krem de diğer kremler gibi uçuğu 2-3 gün içerisinde tamamen iyileştirmektedir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir