Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ve Kullanımı

Ella Ertesi gün hapı; Korunmasız olarak yaşanan cinsel ilişkilerden sonra olası gebeliği engellemek için kullanılan ve hormon içiren, içerdiği hormonlardan dolayı yumurtanın bozulmasına neden olan bir gebelik önleyici tablettir. Ella ertesi gün hapını diğer doğum kontrol tabletlerinden ayıran en önemli özelliği, yüksek dozda etken madde içermesidir. Yaşanılan ilişki sonrasında, gebeliğin engellenebilmesi için ilişkiden sonra ki 72 saat içerisinde alınması önerilir.
Ertesi gün hapı kullanılması sonucu gebelik %95 oranında engellenmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ?

Cinsel ilişkiden hemen sonra veya ilişki tarihini takip eden 3 gün (72 saat ) içerisinde kullanılmalıdır. Ertesi gün hapları yumurtanın bozulmasını sağlayarak Hamilelik oluşmasını engeller. Etkili olması ve olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına ilişkinin üzerinden çok zaman geçirmeden kullanılmalıdır.
Hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 başarı gösteremez. Ella ertesi gün hapının geç kullanılması etkisini ve başarı oranını düşürecektir. Bu tablet döllenmemiş yumurta üzerine etkilidir. Hamilelikte kesinlikle kullanılmamalıdır ( Bebeği düşürme ve benzeri amaçlarda fayda sağlamamktadır )

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir ?

Ertesi gün hapları hormon içerdiğinden birçok yan etkisi bulunuyor. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak değilde, olumsuz bir durumla karşılaşılması durumunda, zorunlu kalındığında kullanılmalıdır. Çok sık kullanılması önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor olsa da, genel olarak ağır yan etkisi bulunmaktadır. Ella Ertesi gün hapının Başlıca Yan etkileri ;

  • Hormon dengesini değiştirdiğinden dolayı Yorgunluk meydana gelebilir.
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı
  • Adet gecikmesi veya Ara kanamalar
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Kasıklarda kasılmalar veya şişkinlik hissi

Yukarıda ki yan etkilerden herhangi birinin ortaya çıkması durumunda paniğe kapılmadan bir süre bekleyin. Yan etkilerinin uzun sürmesi durumunda ise Aile hekimine muayene olun. Hormon üzerinden etkili oldugundan dolayı ertesi gün hapları, ağır ve uzun süren yan etkilere sahip olabilmektedir.

Ertesi Gün Yan Etkileri-Uzman Video


Ertesi gün haplarının içerisinde Östrojen ve Progesteron hormonu içermesidir. Östrojen hormonunun Progesteron hormonuna oranla daha fazla yan etkileri bulunuyor. Özellikle mide bulantısına sebep oldugundan, Tableti kullandıktan sonra bulantı yapabilir. Tableti aldıktan sonra ki 2 saat içerisinde kusma gerçekleşmişse, tablet etkisi azalacağından tekrar kullanılması gerekebilir.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Eczanelerde reçesiz olarakta satılan Ella tabletin fiyatı ; 52.60 tL’dir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir