Boy kısalığı bir çok kişi için istenmeyen bir durum olmasına rağmen, bu durumdan en çok zarar gören genç kızlar ve erkeklerdir. Öyle ki bu durum arkadaş ortamlarında bazen alay konusu bile olabilmektedir. Bu nedenle Boy kısalığından şikayet edenler, Boy uzaması için ne yapılmalı gibi soruların cevaplarını aramaktadır.
Ergenlik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme ile birlikte yapılan egzersizler boy uzaması için etkili olabiliyor. Boy uzatma egzersizleri yapıldığında vucutta ki kaslar gerilir ve omur araları açılarak dik bir hal alır. Bu da boyunuzun daha uzun görünmesini sağlar.
Boy uzamasını etkilen Faktörlerin başında genetik yapı gelmesine rağmen, çevresel koşullar ve sağlıklı beslenme ile birlikte spor ve egzersiz yapıldığında bu durum değişebilmektedir.
Boy uzatan egzersizlerde temel amaç ; Kasları güçlendirip boyun uzamasını sağlamaktır.
Not : Aşağıda yer alan boy uzatma egzersizlerini uygulamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapınız. Aksi halde kas tutulmasına veya yırtılmasına sebep olabilirsiniz.

1. Boyun uzaması için Dik Durun

dik-durmak-boy-uzatirmiYapılan araştırmalarda, kambur duran insanlarda omura binen yük dik duranlara oranla 3 kat daha fazladır. Omura uygulanan bu baskı hem boyunuzun uzamasını engeller hemde sizi olduğunuzdan daha kısa gösterir. Bu nedenle boy uzatması için ilk yapılması gereken dik durmaktır.

2. Düzenli Yürüyüş

boy-nasil-uzar-yurus-yaparakYürüyüş yapmak vücutta ki tüm kasların çalışmasını sağlar. Özellikle bacak, karın ve kol kaslarını çalıştırdığından hem daha dik durmanızı hemde eklemleri açarak boyun uzamasını hızlandırır.

3. Yüksek Yere Asılma Hareketi

kendini-asmak-boy-uzatirmiBoy uzatan en önemli egzersizlerin başında Asılıp gerilme hareketi geliyor. Bu egzersizi yaparak omurlarınızın arasını açarsınız. Omurlar birbirine baskı uygulamadığı içinde boy uzaması hızlanır.
Boyunuzdan daha yüksek bir yere asılarak ayaklarınızı toplayın ve kendinizi gevşetin. Asılırken kendinizi yukarı doğru kaldırmaya çalışmayın. Bu şekilde toplamda 10 dakika kadar bekleyin.

4. Kobra Hareketi – Boy uzatma

kobra-hareketi-boy-uzatirmiYoga yapanların bildiği hareketlerden biri olan Kobra hareketi, omurları tersine açarak kasların gevşemesini ve omurların üzerinde oluşan baskıyı azaltır.
Yüz üstü yere uzanıp ellerinizi göğüs hizasına gelecek şekilde toplayın. Daha sonra yavaşça vücudunuzun üst kısmını yerden kaldırıp geriye doğru hareket ettirin. Bu hareketi aralıklarla toplamda 8-10 dakika kadar yapın.

5. Süper Kobra Hareketi – Boy Uzatma

boy-uzatmak-icin-super-kobraYukarıda yer alan egzersizi tamamladıktan sonra yerinizden kalkmadan bu hareket ile devam edin. Resimde gördüğünüz gibi kalçalarınızı yukarı kaldırarak köprü oluşturun. Köprü oluştururken Çenenizi mümkün olduğunca çenenize yaklaştırmaya çalışın. Köprü hareketini tamamladıktan sonra tekrardan üst kısımda yer alan Kobra hareketi pozisyonuna gelin. Bu şekilde en az 10 defa tekrarlayın.

6. Ters Köprü Hareketi- Boy uzatma

boy-uzatmak-icin-ters-kopruYukarıda yer alan egzersizi sırt üstü durarak tekrarlayın. Bu egzersizle hem karın hemde bel bölgesinde bulunan kasların çalışmasını sağlayacaktır.
Sırt üstü yere uzanın ve elleriniz başınızın hizasına gelecek şekilde toparlayın. Daha sonra ayaklarınızı kendinize doğru çekerek karnınızı yukarı doğru kaldırın ve ters köprü oluşturun. Bu şekilde yaklaşık 20 saniye kadar bekleyin ve tekrar yere uzanın. Bu hareketi en az 3- 4 defa tekrar edin.

7. Bacak Germe Egzersizi

boy-uzatan-egzersizler-bacak-germeBoy uzamasında vücutta ki bütün kasların etkisi olduğundan yalnızca omurları çalıştıran egzersizleri uygulamak yeterli olmuyor. Bacaklarda bulunan eklemlerin üzerinde ki baskıyı azaltmak için de bu bölgede ki kasları güçlendirmeniz gerekiyor.
Resimde ki gibi sırtınız düz olacak şekilde yere oturun ve iki bacağınızı eşit şekilde açabildiğiniz kadar açın. Daha sonra başınızı sırasıyla sağ ve sol bacağınıza doğru uzatın. Bu esna da ellerinizle de ayaklarınızın uçlarına dokunmaya çalışı.

8. Esneme Hareketi

esneme-hareketiBu hareketi belkide birçoğumuz sabah uyandığımızda yapıyoruz. Ancak boy uzatmak istiyorsanız bu hareketi her gün düzenli olarak yapmalısınız. Özellikle sabah uyandıktan sonra bu egzersizleri yaparsanız gün içerisinde hem daha enerjik hemde omurgaya baskıyı daha günün ilk saatinden itibaren azaltmış olursunuz.

9. Duvara Yaslanıp Eklemleri Germe Egzersizi

duvara-yaslanarak-boy-uzatmaSırtınızı düz bir duvara dönüp iyice yaslanın. Daha sonra ellerinizle daha yükseğe erişmeye çalışın. En fazla uzanabildiğiniz noktaya geldiğinizde yaklaşık 10 saniye kadar bu şekilde bekleyin ( Topuklarınız yerden kalkmamalı ). Daha sonra yüzünüzü duvara dönerek aynı hareketi tekrarlayarak egzersizi sonladırın.

10. Balina Egzersizi

boy-uzamasi-icin-balina-hareketiBoy uzatan egzersizlerde son hareket olarak balina egzersizini uygulayın. Yere yüz üstü uzandıktan sonra ellerinizle kollarınızı aynı anda yukarı doğru kaldırarak vücudunuzda bulunan tüm kasların gerilmesini ve çalışmasını sağlayın.

Boy uzatan Egzersizler – Video

Önemli : Boy uzatan bu egzersizleri mümkün oldukça günün ilk saatlerinde yapmaya özen gösterin. Boy uzamasında beslenme ve kemik gelişimi çok önemli olduğundan dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzu dinlerdirmek için düzenli ve en az 7 saat gece uykusu uyumalısınız. Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu süt içerek karşılayabilirsiniz.