Endodonti Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

Tıp dilinde ki adı  Endodonti, halk arasında ise kanal tedavisi olarak nitelendirilen durum; Pulpanın çeşitli nedenlerle çürümesi ve kendini yenileyememesi sonucu cerrahi olarak çeneye yapay bir pulpa entegre edilmesidir.  Pulpa; dişin en iç ve alt kısmında yer alan,  sinirlerin bulunduğu, dişe ait olan bir yumuşak dokudur. Çoğu zaman derin diş çürüklerinde ortaya çıkan bakterilerin çoğalması sonucu pulpa da iltihap oluşur ve hasar meydana gelir. Pulpa da oluşan bu iltihaplanma tedavi edilmediği zaman, burada sayıca artan bakteriler çevredeki dokularda da iltihaplanmaya ve hasara neden olur. Önlem alınmadığı durumlarda diş tamamen kaybedilebilir.

Endodonti – Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kanal tedavisine karar verildiğinde, enfeksiyon pulpada varlığını sürdürüyorsa başlangıç olarak bu enfeksiyonun geçmesi için tek doz antibiyotik tedavisi uygulanır. iltihap kurutulduktan sonra ise cerrahi müdahele başlar.
Müdahele çeneye anestezi uygulanmasıyla başlar. Anestezi yaklaşık 5 dk içerisinde etkisini gösterir ve cerrahi müdahele başlar. Hasarlı olan pulpa çıkarılır ve kalan artıklar temizlenir.  Ağrı oluşmaması için bölgede bulunan tüm sinirler alınır.
Sinirler alındıktan sonra kök kısmına erişmek için pulpa yuvası genişletilir ve özel solüsyonlarla kanal irrigasyonu yapılır.
Şayet kanal tedavisi birden fazla dişe uygulanacaksa, sürecin kısa sürmesi için özel solüsyonlar kullanılır. Çıkarılan pulpanın yerine takma diş takılır ve bir sonra ki randevunun gelmesine kadar geçen zamanda takma diş ile idare edilir.

Endodonti – Kanal Tedavisi Acır mı ?

Kanal tedavi esnasında dişe lokal anestezi uygulandığından dolayı , hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Ancak sinirlerin tam alınmaması gibi özel durumlarda, anestezi etkisini yitirdiğinde hafif ağrılar meydana gelebilmektedir. Buna benzer bir durumla karşılaşıp, dişinizde ağrı hissettiğinizde bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz gerekli müdaheleyi tekrardan uygulayarak sinirleri temizleyecektir.

Endodonti – Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Diş kökünde ve çevredeki yumuşak dokularda oluşan enfeksiyona ve hasara göre bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Erken müdahele edilen durumlarda tek seansta diş ölçüsü alınıp bir sonra ki seansta ise ana diş yerine yerleştirilir ve süreç sona erdirilir. Pulpa da meydana gelen hasar fazla ise, iyileşmeye bağlı olarak bu durum birkaç seans sürebilmektedir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir