Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir ?

Menopoz dönemi ; ülkemizde 40’lı yaşlardan sonra kadınlarda görülen ve kadınsal hormonların işlevini yitirmesinden dolayı yumurta üretiminin durmasıdır ( Adet/Regl olunmaz artık).
Menopoz , birden ortaya çıkan bir problem değildir ; zaman içinde aşama aşama ilerleyerek ortaya çıkar. Menopoz belirtileri, henüz menopoz dönemine girilmeden ortaya çıkmaya başlar ve bu döneme girilmesi ile birlikte bu belirtiler ve belirtilerin şiddetleri artar. Bu dönem boyunca kadının vücudunda çeşitli değişiklikler meydana gelir ve bu değişimler sonucu kadın menopoza girer. Ülkemizde menopoz dönemi yaklaşık 10-12 sene sürmektedir. Bu sürecin ilk zamanlarında yumurtlama da azalmalar olur ve regl/adet düzensizliği başlar. Yaşanan bu değişimlerle birlikte özellikle geceleri terleme olayları sıkça görülmeye başlar.
Menopoz’a geçiş evresinde ortaya çıkan bu belirtiler 6 aydan daha uzun sürmesi durumunda bir uzman doktora başvurmakta olmakta fayda vardır. Muayene süresince yapılacak olan hormon testleri ile bu süreç takip edilir ve hastanın bu dönemi daha kolay atlatması sağlanabilir.

Menopoz / Menepoz belirtileri nelerdir?

menopoz-menepoz-belirtileri-terleme-sicak-basmasi
Menopoz döneminin en önemli belirtisi Adet düzensizliğinin başlamasıdır. Adet olma sürelerinde ciddi değişimler ve gecikmeler meydana gelir. Bu dönemde yumurtlama çok az oldugundan gebe kalma şansı çok azalır. Östrojen hormonunun salgısında ciddi azalmalar olur. Bu azalmayla birlikte kadında birçok belirti ortaya çıkar. Ateş basması, Terleme, Gerginlik, Tansiyon değişikliği, vücutta kızarmalar gibi. Menopozun bu belirtileri her hastada görülmeyebilir. Bazı durumlarda bu belirtiler çok şiddetli yaşanırken bazı hastalarda ise bu belirtiler çok hafif birşekilde ortaya çıkabilmektedir.
Menopoz döneminde zaman ilerledikçe bu belirtiler de azalmaya başlar. Ancak gerginlik ve sinirlilik hali daha da ilerler. Özellikle uyku düzensizliği sıkça görülen ileri menopoz dönemi belirtisidir.
Bunların dışında baş ağrıları, cinsel açıdan soğuma ya da kasık ağrıları ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genellikle kadınların birçoğunda mevcuttur.
Menopoz döneminde östrojen salgısının azalmasından dolayı vajina ıslaklığını ve elastik özelliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle Menopoz döneminde kadında cinsel isteksizlik veya ilişki esnasında ağrılar ve kanamalar görülebilir.
Menopoz döneminin ilerlemesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda Osteoporoz ( Kemik erimesi) ve kalp damar rahatsızlıkları ve buna bağlı olarak Hipertansiyon rahatsızlığı meydana gelebilir.

menopoz-doneminde-cinsel-isteksizlik-artar

Kısaca Menopoz Belirtileri ;

  • Sıcak basması ( Özellikle geceleri terleme ve huzursuzluk meydana gelmesi )
  • Uyku düzensizliği ve sinirlilik hali
  • Ani duygusal değişmeler ve gerginlik
  • Cinsel istekte azalma ve ilişki sırasında ağrı
  • İdrar yaparken zorlanmalar
  • Kemik erimesi (osteoporoz)
    Menopoz belirtilerinin ortaya çıkış şekli ve bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu belirtiler bazen 10 yıl sürdüğü gibi bazen de 1 yıl içinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir