Evde Saç uzatma Yöntemleri ve Yolları

Çeşitli sebeplerden ötürü saçlarını kesmiş veya mevcut durumdan daha fazla uzamasını isteyen birçok kişi, bu isteklerini elde edebilmek için çeşitli yöntemler deniyor. En etkili saç uzatma yöntemi, saçın doğal kullanılması ( kozmetik ürünler kullanmamak ) ve dengeli beslenmektir. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal ve bitkisel yöntemlerle de saçlarınızın beslenmesini sağlayark daha çabuk uzumasını sağlayabilirsiniz.

1. Saç Derinize Ilık Yağ İle Masaj Uygulaması

Saç derinize ılık yağlar ile masaj yapmanız kafa derinizdeki kan akışını hızlandırarak saçlarınızı uzatacağı gibi saçlarınızı da yumuşacık yapacaktır. Aktarlardan temin edebileceğiniz Jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı veya en basiti evde elinizin altında bulunabilen zeytin yağını saç sağlığınız ve saç büyümesi açısından ılıtarak kullanabilirsiniz.

2. Yumurta

Yumurta akı saçınızın hızlı uzaması açısından önemli bir faktördür. Birçok insan yumurta akının etki edebileceğine inanmaz. Ancak yumurta akı saçların kaybolan parlaklığını ve yumuşaklığını saça geri kazandırır ve böylece saçlarınız hızlı uzayıp eskisinden daha sağlıklı olur.

3. Su Tüketimi

Toksinlerin vücuttan atılabilmesi için günde 8 bardak su tüketmenin çok sağlıklı olduğu herkes tarafından biliniyor. Su tüketimi tüm vücudunuza iyi gelmekle birlikte saçlarınıza da iyi gelerek uzamasını hızlandırıyor.

4. Saçları Narin Taramak

Kafa derinizde kan dolaşımını hızlandırmak için saçları sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez narince taramak şart. Ancak saçlarınızı tararken çok dikkatli olmalısınız. Saçlarınızı çok sert tararsanız dipten kopmalara, kırılmalara ve saçın kurumasına sebep olursunuz.

5. Saçlarınızı Kestirin

Saç sağlığınız için saçlarınızı 6-8 haftada bir kestirmelisiniz. Saçlarınızı uzatırken saçlarınızı kestirmek size biraz mantıksız gelebilir. Fakat söz konusu olan ölü saçlarınızdan kurtulmak ve kırık saç uçlarınızda oluşan kopmaları önlemek. Çünkü zamanla kırılıp kopan saçlarınız kestirdiğiniz den daha çok saçlarınızı kısaltacaktır.

6. Fön Makinesi Kullanmayın

Saç bakımı için kullandığınız ürünler ile fön makinesi bir araya geldiğinde ortaya hiçte güzel sonuçlar çıkmıyor. Saçlarınızı doğal yollardan kurutmayı deneyin, saçlarınızın daha sağlıklı ve daha çabuk uzadığını gözlerinizle göreceksiniz.

7. Proteinli Besinler

Sadece dıştan değil içten de saçınızın uzamasına takviye yapmalısınız. Protein içerikli besinler ile beslenmek saçınızın uzamasını hızlandırarak sağlığına kavuşturacaktır. Balık ve yumurta tüketimine özen göstermelisiniz.

8. Patates Suyu Saç Maskesi

Saçlarınızın uzaması için B, C ve A vitaminlerine ihtiyacı vardır. Saçlarınızı patates suyu ile yıkamak hem saçlarınızın ihtiyacı olan bu vitaminleri karşılayacak hemde mucizevi bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

9. Saç Kremleri

Her gün saçları şampuanlamak gibi, her şampuandan sonra saçları kremlemek de büyük bir yanlış. Haftada bir saçlarınızı kremlemek saçlarınızın kurumasını engeller ve daha sağlıklı olmalarını sağlar.

10. Esanslı Yağlar

Vücudunuza uyguladığınız bazı esans yağları saçlarınıza da uygulayabilir böylece daha hızlı uzamalarını sağlayabilirsiniz. Biberiye ve kekik yağı en ideal esans yağlar arasındadır.

11. Soğan Suyu Saç Maskesi

Bir miktar soğanı tencerede 3 bardak su ile kaynatmanız hem saçlarınızın hızlı uzamasına yardım edecek, hemde kötü kokular ile karşılaşmayacaksınız. Bu uygulamayı haftada en fazla 2 kez saçınıza uygulayabilirsiniz.

12. Patates Kürü

3 adet patatesi haşlayıp, püre haline getirip içerisine bal ve 1 adet yumurta sarısı karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürüp bekletmeniz saçlarınızı hızlı uzatırken saç diplerine ve uçlarına gerekli nemi de sağlayacak.

13. Sirke Ve Elma Suyu

Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız elma suyu ve sirkeyi bir miktar su ile seyreltip her duş sonrası durulama suyu olarak kullanmalısınız. Sirke kokusundan rahatsız oluyorsanız durulama suyunuza bir miktar esans yağ ekleyebilirsiniz.

15. Üzüm Çekirdeği Yağı

Daha öncede söylediğimiz gibi, ılık yağ uygulamaları saç uzatmak için birebirdir. Üzüm çekirdeği yağının saç uzatma etkisi ve ılık uygulanması bir araya geldiğinde inanılmaz sonuçlar ortaya çıkacak. Bu uygulamayı saçlarınızın yağlanmaması için haftada en fazla 3 kez uygulamalısınız.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir