Evde Dişler Nasıl Beyazlatılır ?

Günlük yaşantımızda, dişlerimizin sararmasına neden olan bir çok durumla karşı karşıya kalırız. Özellikle çay, kahve ve sigara tüketimi diş minesinin üzerine yapışarak dişlerin sarı görünmesine neden olmaktadır. Düzenli olarak dişler fırçalanmadığında da diş üzerinde biriken bakteri plağının rengi koyulaşır. Başta açık bir sarı olarak ortaya çıkan bu durum, zamanla dişlerin iyice sararmasına hatta çürümesine neden olabiliyor. Bu yüzden mutlaka hergün dişlerinizi fırçalayın ve gün içerisinde diş minesi üzerinde oluşan bu plakların kalıcı olmasını engelleyin.

Evde Uygulayabileceğiniz Diş beyazlatma Yöntemleri

Ülkemizde diş fırçalama alışkanlığı henüz tam oturmuş değil. Birçoğumuz artık dişlerimiz sarardıktan sonra fırçalamaya başlıyoruz. Bu sefer de sararan dişleri nasıl beyazlatırız diye çözümler aramaya başlıyoruz. Unutmayın ki en güzel çözüm dişlerinizi düzenli olarak hergün fırçalamaktır. Buna ek olarak evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle de Dişlerin daha hızlı beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Karbonat ile Diş Beyazlatma

karbonatla-dis-beyazlatma-nasil-yapilirKarbonatın diş beyazlattığını bilmeyenimiz yoktur. Hatta öyle ki birçok kişi diş macunu yerine karbonatı fırçaya dökerek dişlerini fırçalamaktadır. Dişlerinizi karbonatla temizlemek için işaret parmağınızın uç kısmını hafif ıslatıp karbonatın içine batırıp, karbonatın parmağınıza yapışmasını sağlayın. Daha sonra parmağınızla dişlerinize çok baskı uygulamadan ovalayın. Lekelerin ve sararmanın çok olduğu yere biraz daha fazla uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 3 dk bu şekilde temizledikten sonra ağzınızı güzelce çalkalayın. Bu işlemi 3 günde bir yapabilirsiniz. Fazlası diş minesine zarar vermektedir.

Çilek ile Diş Beyazlatma

cilek-ile-dis-beyazlatma-nasil-beyazlatilirÇileğin pek bilinmeyen özelliğinden biri de dişlerde ki sararmayı gidermesidir. Çilek içerisinde bulunan asit, dişlerinizin yüzeyinde bulunan sarı plağı temizlemeye yardımcı olur. Olgunlaşmış bir adet çileği ezip püre haline getirin. Daha sonra diş fırçanızın üzerine sürerek dişlerinizi temizleyin. Temizleme işleminden sonra ağzınızı bol su ile çalkalamayı unutmayın. Bu işlemi haftada en fazla bir defa uygulayın. Aksi halde yararından çok zararını görürsünüz. Çünkü çilekte bulunan asit, aynı zamanda diş minesinin zayıflamasına ve diş hassasiyeti oluşmasına da neden oluyor.

Limon Kabuğu ile Diş Beyazlatma

limon-ile-disler-nasil-beyazlatilirLimonda aynı çilek gibi içerisinde ki asitlerden dolayı diş plaklarını temizleyerek dişleri beyazlatır. Limon kabuğunu rendeleyip suyunu sıkın. Suyunu sıktığınız limon kabuklarını iyice ezip macun haline getirin. Daha sonra hazırladığınız bu macunu diş fırçasına sürüp dişlerinizi temizleyin. işleminiz bittikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın. Limon kabuğuda çilek gibi en fazla haftada bir defa uygulanmalıdır. Yoksa dişlerinize zarar verir.

 
Dişleriniz Çok Sararmışsa…

Şayet dişleriniz çok sararmış ve birçok yöntem denemenize rağmen beyazlamıyorsa, Diş doktoruna gidip dişlerinizi temizletmeniz gerekir. Şayet dişlerinizde plak oluşmuşsa bunu temizlememeniz durumunda zaman içerisinde diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Özellikle diş etinde kanamalar sıkça yaşanmaya başlar.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir