Göbek Nasıl Erir ? Karın Yağlarını Eritmek için Öneriler

göbek nasıl eritilir Göbek nasıl erir karın yağları nasıl erir göbek yağları nasıl eritilir göbek yağları nasıl erir göbek yağı nasıl erir karın yağları nasıl eritilir gobek yagi nasıl eritilir karin bölgesindeki yaglar nasil eritilir karın bölgesindeki yağlar nasıl erir

Günümüzde hazır gıdaların tüketilmesiyle birlikte vücuda alınan kalori miktarı artmaktadır. Hazır olarak satılan birçok ürün, besin değerinin düşük olmasına karşın içerdiği şeker miktarından dolayı yüksek kalorili olmaktadır. Dışarıdan alınan bu fazla kaloriler vücutta özellikle Bel ve karın bölgesinde yağ olarak depolanıyor . Yanlış beslenme sonucu oluşan göbek yağları nasıl erir ? Göbek eritmek için ne yapmalı ? Buyrun yazımıza..

Bel ve karın bölgesi Neden Yağlanır ?

Bel ve karın yağları günümüzde artık herkesin bir sorunu haline geldi. Fit bir vücuda sahip olma hayaliyle, her ne kadar kilo versekte bir türlü istediğimiz vücuda sahip olamıyoruz. Göbek bölgesi hem erkek için hemde kadın için yağ depolanma bölgesidir. Bu nedenle göbek yağlanması diğer bölgelere oranla daha fazla ve daha erken olur. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Hızlı yağ depolandığı gibi en hızlı yağ yakabildiğimiz bölge de yine göbek ve bel kısmıdır.
Bel ve göbek yağlarının oluşmasının en büyük sebebi yanlış beslenmedir. özellikle gece atıştırmaları sonucu aldığımız kalorileri harcayacak zaman ve alan bulamadığımızdan bu kaloriler direk olarak göbek yağlarına dönüşür. Alkol , Hamur işi , tatlı ve yağlı besinlerin tüketilmesi yine karın yağları oluşmasına neden olur.

Göbek Yağları Nasıl Erir ?

Göbek yağlarını eritmeden ziyade yağ oluşmasını engellemek en etkili ve hızlı yöntemdir.
Karbonhidrat miktarı az protein miktarı da günlük alınan kalorinin %15’ini karşılayacak biçimde hazırlanan diyetlerle karın yağlarını hızlı bir şekilde eritmek mümkündür. Bu ve buna benzer diyetlerle birlikte uygulanacak olan egzersizler, hem yağ yakımını hızlandıracak hemde kasları çalıştırarak sıkı bir karna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Göbek ve Karın Yağlarını Eritmek için Öneriler


Bel ve Karın bölgesinde oluşan yağları eritmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenler…

 1. Her güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltı ; gün içerisinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.
 2. Yemekten yaklaşık 2 saat sonra mutlaka egzersiz yapın. ip atlamak, bisiklet sürmek veya yürüyüş yapmak aldığınız kalorileri yakmanızı sağlayacaktır.
 3. Alkol, göbek etrafında yağlanmalara sebep olduğundan, hayatınızdan alkolü çıkarın.
 4. Yağ oranı yüksek olan yemeklerden uzak durun. Mümkün oldukça yemeklerinizde bitkisel yağlar kullanın.
 5. Yağsız süt veya yağsız yoğurt tüketin. Vücuda alınan kalsiyum yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bu nedenle göbek eritmek için yoğurt yiyebilirsiniz.
 6. Yatmadan önce yediğiniz herşey özellikle bel ve karın bölgesinde yağ olarak depolanır. Bunun önüne geçmek için akşam yemeğinden sonra birşey yemeyin. ( Az miktarda meyve tüketebilirsiniz )
 7. Hareketsiz yaşam tarzı bel bölgesinin yağlanmasına neden olur. Bu nedenle düzenli olarak hergün yürüyüş yapın. Karın yağlarını eritmek için yürüyüşe ek olarak haftada en az 3 gün bu bölgeyi çalıştıran Mekik veya benzeri egzersizler yapın. Bu egzersizler sayesinde hem yağ yakımı hızlı olacaktır hem de bu bölgedeki kasların sıkılaşmasını sağladığı için zayıflamadan sonra daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.
 8. Egzersiz yapmak için zamanınız yoksa, karnınızı içeri çekip bırakın. Bunu her sabah ve akşam en az 30 kere yapın.
 9. Yağlanma en çok hangi bölgede olmuşsa ilk o bölgede ki yağlar eritilir. Bu nedenle spor yaparsanız yüzünüz küçülür gibi korkularınız olmasın.
 10. Karın bölgesine masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandıracağından bu bölgede bulunan yağların yakılmasını hızlandıracaktır. Ayrıca masaj yaparak ödem oluşmasını da engellersiniz.
 11. Su tüketmenin faydaları sürekli olarak dile getiriliyor. Vücutta depolanan yağları eritebilmek için  vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle bol bol su tüketin.
 12. Yağlı ve tuzlu besinler vücutta ödem oluşmasına neden olduğundan bu tür yiyeceklerden uzak durun.
 13. Diyet yapıyorsunuz diye bazı gıdalardan hiç yememeyi düşünmeniz yanlış bir harekettir. Herşeyden yeteri kadar az az yemeye özen gösterin.
 14. Beslenmenizi gözden geçirin Her hafta beslenmenize yağ yakan şeyler ekleyin. Bunlar acı biber, yağsız süt ürünleri ve yağsız besinler olabilir. Bazı araştırmalar bazı yiyeceklerin metabolizma hızlandırıcı etkisine dikkat çekiyor.
 15. Kadınlarda menopoz dönemi boyunca yağ yakımının hızlandığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu nedenle menopoz döneminde sadece beslenmenize dikkat ederek göbek yağlarından kurtulabilirsiniz.
 16. Akşam yemeklerini en geç saat 19:00’da yemek yemekten sonra da sadece yarım meyve tüketmek bel ve karın çevresinde yağ oluşmasını engelleyecektir.
 17. Kahvaltı yapmamak, Öğlen öğün atlamak yapılan en büyük yanlışlardandır. Kahvaltınızı ve öğünlerinizi mutlaka düzenli olarak yapın.
 18. Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek yağlanmayı arttırır. Bunlar mümkün olduğunda gündüz yenilmeli akşam yemekleri hafif geçilmelidir.

Göbek Eritme Egzersizleri Video

Göbek Eritmek ile ilgili Son Sözler

Her insanın günlük kalori ihtiyacı farklıdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için en önemli etken herkes için uygun bir beslenme ve egzersiz programının belirlenmesidir. Bu nedenle gündelik yaşamda popüler olan olaylardan etkilenmek, O olaylara konu olan kişileri takip etmek yerine kendinize özel bir program oluşturup ona uymanız daha doğru olacaktır.
Kilo almada ve vermede Cinsiyet, Yaş ve yaşam tarzı önemli rol oynar. Bu nedenle bir başkasında işe yarayan bir yöntem sizde yaramayabilir.
Durumunuz ile ilgili daha detaylı bilgi için Yorum bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Bu Yazıya 10 Yorum Yapıldı

 1. Büşra Cevap Ver

  Merhaba, 22 yaşımdayım 1.71 boyum ve 58 kilom var. Kendimi bildim bileli şeker canavarı olduğum için berbat bir göbek ve iç bacak edindim. Bir haftadır olabildiğince tatlı yemiyorum ek olarak spor yapmak istiyorum ama bacaklarımı yatar pozisyonda 45derece bile dik tutamıyorum titreyip duruyorlar sadece bacaklarım değil genel olarak tüm kaslarım çok güçsüz. ne yapmalıyım, nasıl kaslarım açılacak ve bu hamile gibi duran göbeğim ve iç bacaklarım eriyecek 🙁

  Ek olarak squat yapmaya çalışırken acıyor, üst bacağım kalınlaşacak diye korkuyorum..

  • admin Cevap Ver

   Merhaba Büşra Hanım.
   Tatlı ve şeker içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Göbek etrafında oluşan yağların genel sebebi alınan bu yüksek kalorili gıdalar ve gece saatlerinde yapılan atıştırmalardır. Herşeyden önce beslenmenizi düzene koymalısınız. Akşam yemeğini en geç saat 18:00-19:00 gibi yemeniz ve akşam yemeğinden sonra herhangi birşey yememeniz oldukça önemlidir.

   Gün içerisinde bol bol su için ve menülerinizde mutlaka yağsız yoğurt bulundurun. Sabah kahvaltılarınızı ve gün içinde ki menülerinizi aksatmayın.

   Egzersiz ve spor kısmına gelince, ilk başta kaslarınızın güç olması normaldir. Bacaklarınızı tutabildiğiniz kadar tutun. Bu süre ilk başlarda 10 saniye daha olsa düzenli olarak uyguladığınızda zaman içerisinde kaslarınız güçlenecek ve daha uzun süre boyunca ayaklarınızı tutabileceksiniz.

   Göbek Yağlarını eritmek için ise, mekik çekmeye çalışın. Hergün düzenli olarak mekik çektiğinizde göbek kısmında bulunan yağlar erimeye başlayacaktır.
   Squat konusunda ise, bacaklarınızın kalınlaşmasından korkmayın. Squat hem bacak hemde kalça kısmında yer alan yağları eritmek için oldukça etkili bir egzersizdir. Squat’ı uygulamaktan korkmayınız.

 2. Kilo vermek istiyorum :( Cevap Ver

  Merhabalar. Ben 19 yaşındayım. 1.66 boyum ve 58 kiloyum. Göbek ve kalça kısmımda yağlanma var. Bu bölgelerden kilo vermek için ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin :(((((

  • admin Cevap Ver

   Merhabalar. Göbek Etrafında oluşan yağlanmanın en büyük sebebi yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kalorisi yüksek yemekler, Çikolata, Kola,Kızartmalar ve Fastfood gibi hazır gıdalar vücutta yağ depolamaya sebep olurlar.

   Bu nedenle bu tür gıdalardan uzak durup, daha çok protein ağırlıklı beslenmeniz yağ birikmesini engelleyecektir. Karın, Bel ve göbek yağlarını eritmek için bu bölgeleri çalıştıran egzersizler yapmalısınız. Göbek bölgesi için mekik oldukça etkili bir egzersizdir. Sabah ve akşam olmak üzere günde toplamda 30 tane mekik çekmeye çalışın. 1 hafta sonra bu sayıyı 40’a yükseltin. Bu şekilde herhafta 10 tane mekik arttırarak devam edin. Bir süre sonra karın ve göbek yağlarını eritip sıkı bir vücüuda sahip olursunuz.

   Kalça kısmı için ise, en etkili yöntem Squat yapmaktır. Mekik egzersizi ile birlikte Squat çalışırsanız kalçalarınızda ki yağlar eriyecek ve zayıflayacaksınızdır.

 3. Hande Cevap Ver

  Merhaba…
  Uzun zamandır yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum ancak göbek ve kalça yağlarını bir türlü eritemiyorum. Çalıştığım için de spor yapmaya pek vaktim olmuyor. Bu bölgeleri eritmek için ne önerirsiniz ?

  Teşekkürler…

  • admin Cevap Ver

   Merhabalar Hande Hanım.
   Sadece yediklerinize dikkat edip herhangi bir spor aktivitesi yapmazsanız, ya çok yavaş kilo verirsiniz ya da mevcut kilonuzu korursunuz. Kilo vermek istiyorsanız, gün içerisinde aldığınız kalorilerden daha fazlasını harcamalısınız.

   Gün içerisinde çalışıp spor yapmaya vakit bulamadığınız için, akşamları merdiven çıkmak veya bulduğunuz fırsatları değerlendirmek zayıflamanızı ve yağ yakmanızı hızlandıracaktır.

   Karın ve göbek yağlarını eritmek için evde de olsa mekik çekebilirsiniz. Kalça eritmek için ise, Evde uygulayacağınız 15 dk lık squat hareketi ile yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.
   ipucu: Her akşam yatmadan yaklaşık 45 dakika önce 1 kase yağsız yoğurt içerisine acı pul biber ilave ederek yerseniz gece boyu metabolizma hızınız artar. Metabolizma hızının artması da yağ yakımını hızlandıracaktır.

 4. sevgi dişer Cevap Ver

  merhama 47 yaşındayım 45 ve 46 yaşlarıda sezeryanla iki bebekğim oldu ilkini 95 kilo ile hamile kaldım 105 le doğum oldu ikincisi 105 le hamile kaldım 110lq doğum oldu sonra kilo hiç veremedim 11 ay arayla doğum yapmıştım şimdi 117 kiloyum yalvarıyorum bana yardımcı olun yazınızın tamamını okudum 1ci ve 2 ci yazınızı hepsi doğruda nasıl bıkmadan başaracam

  • admin Cevap Ver

   Merhaba Sevgi hanım. Doğumdan dolayı almış oldugunuz kilolar çok fazla. Bu kiloları vermeniz, sağlığınız için önemli.

   Bebeğinizi de emzirdiğiniz için kendi başınıza diyet yapmak yerine diyetisyen kontrolünde kilo vermenizi öneririz.

   Orta yaş grubunda yer aldığınız için metabolizmanız yavaş çalışmaktadır. Bu nedenle kilo vermeniz, normal kişilere göre daha yavaş olacaktır. Bel çevresi genişliği ve göbek etrafında oluşan yağlanmalar büyük risk taşıyor. En kısa zamanda diyetisyen kontrolünde diyete başlamanızı öneririz.

  • admin Cevap Ver

   Merhaba Eda Hanım. Türk kadınlarının vücut tipi genellikle armut diye tabir edilen, geniş kalçalı olmaktadır.

   Öncelikle kalçalarda yağ birikimi mi fazla yoksa iskelet yapısından mı büyük duruyor bunu belirtmeniz lazım. Şayet sebep sağlanma ise, bacak bölgesini çalıştıran egzersizler yapmalısınız. Basen bölgesinde oluşan yağlanmalar için ilerleyen zamanda bir makale ele almayı düşünüyoruz. Ancak benzer özellik gösterdiğinden dolayı şimdilik şu yazımızı da göz atabilirsiniz. Selülit giderici egzersizler. Bu yazımızda yer alan egzersizler bacak bölgesini çalıştırdığından bu bölgelerde oluşan yağların eritilmesini sağlayacaktır. Özellikle squat hareketi oldukça etkili olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir