Göbek ve Karın Yağları Nasıl Eritilir ?

Bel, Karın ve göbek etrafında biriken yağlar, diğer bölgelere oranla daha tehlikeli olmaktadır. Özellikle Karın Yağları hormon salgıladığından ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte metabolizma hızı düşer ve daha az kalori yakmaya başlarsınız. Alınan kalori miktarı yakılandan fazla olduğunda, arada ki fark yağa dönüştürülür ve vücutta depolanır. Vücudun yağ depolama merkezleri de bel, karın ve Göbek bölgesi olduğundan ilk kilo alımı ve yağlanma bu noktalardan başlayarak vücudun diğer bölgelerine yayılır.
Göbek ve Karın yağlarını nasıl eritebileceğinize geçmeden önce, normal ölçülerin neler olduğunu bu ölçüleri kendinizde kontrol ederek hangi aşamada olduğunuzu bilmenizde fayda vardır.
Erkeklerde Göbek ölçüsünün sınıflandırılması :
70 -93 cm: Normal
94 -101 cm: Risk
102 cm ve üzeri: Yüksek riskli
Kadınlarda Göbek Ölçülerinin Sınıflandırılması:
60 – 79 cm: Normal
80 – 87 cm: Risk
88 cm ve üzeri: Yüksek riskli
Yukarıda yer alan değerleri kendinizle kıyaslayarak hangi aralıkta yer aldığınızı öğreniniz ( zayıflamak için uygulayacağınız yöntemler, bu aralıklara göre değişkenlik göstermektedir. Ölçünüzü yorum bölümünden iletirseniz sizin için daha etkili önerilerde bulunabiliriz. )

Karın ve Göbek Yağlarını Eritmek için Öneriler

Fazla kilo alınmasının en büyük sebebi yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Zayıflama temel kural kalori alımını kontrol altına almaktır. Kalori almak çok kolay olmasına rağmen kalorileri yakmak oldukça zordur. 1 Simit yediğinizde aldığınız kaloriyi Harcayabilmeniz için Hafif tempoda en az 1 saat yürüyüş yapamanız gerekiyor. Hal böyle olunca sağlıklı beslenmenin önemi daha fazla belli oluyor.

1. Şeker içeren Gıdalardan Uzak durun

Yiyecek ve içeceklerinizde kullandığınız şekerin karın ve göbek bölgesine eklediğiniz bir yağ parçacığı olarak düşünebilirsiniz. Meyve ve sebze içerisinde yer alan şeker türlerinin dışında vücudumuzun şekere ihtiyacı yoktur. Özellikle çay şekeri uzak durmamız gereken en önemli tatlandırıcıdır.
Besin değeri olmayan ancak kalori bakımından zengin olan Kola, Gazoz, Piküvit, Pasta ve diğer tatlı çeşitleri gibi gıdaları tükettiğinizde vücudunuza bol miktarda kalori alırsınız. Alınan bu fazla kaloriler de vücut tarafından yağa dönüştürülür ve karın ve göbek bölgesinde depolanırlar.
Birçok hazır gıda içerisinde bulunan Fruktoz şekeri, yalnızca karaciğer tarafından işlenebilmektedir. Vücuda fazla miktarda Fruktoz alında karaciğer bunu işlemeye yetişemediğinden yağa dönüştürür. Bu yağ oranının artmasıyla birlikte Karaciğer yağlanması ve siroz gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. ( Yüksek risk grubunda yer alan kişilerde bu olay gerçekleşmektedir. O nedenle Acil bir şekilde önlem alınması gerekir )

2 . Hazır ürünleri Hayatınızdan Çıkarın

Marketlerde satılan ve doğal olduğu iddia edilen birçok ürünün içerisinde Glikoz (Çay şekeri ) bulunuyor. Özellikle meyve sularının üzerinde çokça gördüğümüz bu %100 doğal etiketi, maalesef gerçeği yansıtmamaktadır. Göbek yağlarını eritmek istiyorsanız hazır ambalajlarda satılan her türlü içecekten uzak durmalısınız. Enerji içecekleri, Kola, Gazoz ve Alkolü hayatınızdan çıkarın. Bunların yerine kendiniz evde doğal olarak sıkılmış meyve sularını içmeyi tercih edebilirsiniz. ( Evde sıkılmış olsa bile içerisinde farklı formlarda şeker bulunuyor. Bu nedenle günde en fazla 2 bardak tüketin. )
Buna benzer bir diğer konu ise üzerinde, Light, Diyet veya Şekersizdir yazan ürünler. Bu ürünler içerisinde glikoz ( Çay şekeri ) olmasa da içerisinde yer alan aspartam, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar içerir. Bu şekerlerin kalorisi olmasa bile diğer sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Özellikle çarpıntı, mide bulantısı ve baş ağrılarının sebepleri bu gıdalardır.

3. Protein Ağırlıklı Beslenin

Protein ağırlı beslenmek, zayıflamak ve yağ yakmak isteyenler için olmazsa olmazlardandır. Protein ağırlıklı olarak beslendiğinizde, kendinizi normalden yaklaşık 1,5 kat daha uzun süre tok hissedersiniz. Bu nedenle daha az yemek yersiniz ve bu size, bir gün içerisinde ortalama 450 kalori azaltmanızı sağlar. Sadece bunla kalmayıp metabolizmanızı hızlandırdığı içinde ayrıca gün içerisinde yaklaşık 120 kalorinin harcanmasını sağlar.
Protein ağırlıklı beslenmek , size ortalama 550 kalori kazandırır ve bu çok ciddi bir orandır.
Göbek ve Karın Yağlarını eritmek istiyorsanız karbonhidratları azaltıp proteini arttırmalısınız. Bunu yaptığınızda hem kilo vermeniz hızlanır hemde bu bölgelerin tekrardan yağlanmasını engellemiş olursunuz.
Protein Bakımından Zengin gıdaların başında yer alan ; doğal yumurtayı, balık, deniz ürünleri, az yağlı kırmızı et, kümes hayvanları ve süt ürünlerini daha fazla tüketerek göbeğinizi eritebilirsiniz. Özellikle kahvaltınızda yumurta bulundurmaya çalışın.

4 . Karbon Hidrat Miktarını Azaltın

Karbonhidratlı besinler, yüksek oranda kalori içeren besinlerdir. Şayet karbonhidrat tüketimini kontrol altına alabilirseniz, çok daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükseltiğinden daha erken acıkırsınız. Normal yiyeceğinizden daha fazla yemek yemeye başlarsınız.

Diyet uygulayanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, Karbonhidrat miktarını azaltanların yağ miktarını azaltanlara oranla daha hızlı zayıfladığı görülmüş.

Diyetlerinizde mutlaka karbonhidratı azaltın ve proteini arttırın. Yağsız yoğurt tüketin. Yoğurt tüketenlerin karın yağlarının daha hızlı eridiği gözlemlenmiştir.

5. Lifli Besinler Tüketin

Bağırsak tarafından sindirilemeyen bitki lifleri, bağırsakların çalışmasını yavaşlatarak yediğiniz yemeklerde bulunan mineral ve vitaminlerin daha iyi emilmesini sağlar. Sindirim sisteminin yavaşlaması, kendinizi daha uzun tok hissetmenize neden olur, iştahınızı azaltır ve daha az yemek yemenizi sağlar.
Yapılan bir araştırmaya göre günde 3 adet orta büyüklükte bir elmayı kabuklarıyla birlikte yemeniz size 1 ayda, ortalama 1 kilo verdirmektedir. Herhangi bir diyet yapmadan 1 kilo vermek önemlidir.Link1
Yine diğer bir araştırmaya göre düzenli olarak hergün en az 10 gram lif tüketen kişilerin göbek ve karın yağlarında %3.7 azalma olduğu saptanmış. Lif tüketimiyle birlikte egzersizde yaparsanız kısa sürede yağlarınızdan kurtulmanız mümkün. Link2

6. Hareketli Bir Yaşam Tarzı

Yalnızca bölgesel, sadece göbek ve karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yerine, vücutta bulunan tüm kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmak daha fazla kalori harcamanızı ve vücutta ki yağları eritmenizi sağlar. Yalnızca mekik veya diğer bölgesel egzersizler yaparak zayıflayamayacağınızı bilmelisiniz. Yağ yakımı tüm vücutta gerçekleştiğinde zayıflamaya başlarsınız. Aksi halde çabalarınız boşa çıkacaktır.

Sağlıklı kilo verme ile ilgili yapılan araştırmalarda “düzenli egzersiz ve sporla zayıflamak, kilo vermenin en sağlıklı yoludur” sonucu çıkmaktadır. Link3

Burada bilmeniz gereken kendiniz için en iyi egzersiz programını hazırlamak. Çünkü herkesin egzersize verdiği tepki farklıdır. Başkasında işe yarayan egzersizler sizde işe yaramayabilir veya vücudunuzda çeşitli sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken kendi vücudunuzu tanımak olmalıdır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir