Güneş Yanığına Ne iyi gelir ? Evde Çözüm

Özellikle yaz aylarında, Denize veya havuza gidildiğinde çokça başımıza gelen durumlardan biridir Güneş yanığı oluşması. Cilt, uzun süre güneşe maruz kaldığında, zararlı güneş ışınları cildimizin kurumasına ve yanık oluşmasına neden olur. Bu yanık sonrasında derimizde sıvı kaybı olduğundan kurur ve soyulmaya başlar. Böyle bir durumda kullanılan sabun ve duş jelleri cildimizin daha da kurumasına sebep verdiğinden sadece su ile duş almakta yarar vardır.
Güneş kremleri kullanılarak bu durumun önüne geçilebilse de buna her zaman önem vermediğimizden bu sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Evde uygulayabileceğimiz çözümlerle güneş yanığını giderebiliriz.

Güneş Yanığına Kesin Çözüm – Silverdin Krem

silverdin-yanik-kremiSadece güneş yanıklarında değil diğer birçok yanık türünde de oldukça etkili olan ve çok kısa bir sürede cildin kendini yenilemesini sağlayarak yanığı tedavi edebilen Silverdin kremi eczaneden satın alarak güneş yanığını geçirebilirsiniz. 2016 yılı fiyatı 5,5 lira olan bu krem sayesinde %100 güneş yanığından kurtulabilirsiniz.

Güneş Yanığına Ne iyi Gelir Evde Çözüm

Yoğurt: Güneş yanığına karşı evde uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir.Serinletici etkisinden dolayı yanma hissini azaltır ve cildi yatıştırır. 1 kase yağsız yoğurdu buzluga koyarak soğutun ve ardından güneş yanığı olan bölgelere sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
Aloe Vera Jeli: Sadece yanık tedavisinde değil, diğer birçok cilt probleminde oldukça faydalı olan Aloe vera, cildinizi besleyerek kendini yenilemesini sağlar. Güneş yanığı olan bölgeleri Aloe vera jeli sürüp yavaşça ovarak cildinizin jeli emmesini sağlayın. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra soğuk su ile duş alın.
Zeytinyağı: Cildiniz güneşe maruz kaldığında su kaybeder ve kurur. Bu kuruma sonucu cilt gerginleşir ve ağrılara neden olur. Sertleşen ve kuruyan cildinizi yumuşatıp nemlendirmek için bitkisel bir çözüm olan zeytin yağını kullanabilirsiniz. Yanık olan bölgelere zeytin yağı sürüp bir süre bekleyin. Daha sonra ılık su ile duş alıp temizlenin. Böylelikle cildinizin nemli olmasını sağlarsınız ve ağrılarınızı azaltırsınız.

Güneş Yanığı için Evde Ne Yapabiliriz ?

  • Güneşten dolayı kuruyan cildinizi nemlendirmek için bol bol ılık su ile duş alın. Duş sırasında suyun şiddetli bir şekilde cildinize gelmemesine özen gösterin. Duş esnasında sabun veya duş jeli kullanmayın. Duru su ile duş almanız yeterlidir.
  • Bir bezi veya tişörtünüzü soğuk su ile ıslatıp cildinizin üzerine koyun. Bu hem sizi ferahlatır hemde cildinizin nemlenmesini sağlar.
  • Güneşe yanığı oluştuktan sonra, tekrardan güneşe çıkmamaya özen gösterin. Geniş, pamuklu ve rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.
  • Vücudunuz sıvı kaybettiğinden dolayı güneş yanığı baş ağrısına neden olabilir. Bu ağrıyı azaltmak için bol bol su tüketmeye özen gösterin. Özellikle soğuk ayran içmek sizi ferahlatarak ve sıvı ihtiyacınızı karşılar.

Yukarıda yer alan yöntemleri uygulamanıza rağmen ağrınız olmaya devam ediyorsa ve güneş yanığı geçmiyorsa mutlaka dermatoloğa gidip muayene olun. Aksi halde cildinizde lekeler oluşabilir. Hassaslaşan cildiniz aynı zamanda bakterilerin üremesi için de uygun bir ortam oluşturur. Şayet 3 gün içerisinde cildiniz normale dönmezse mutlaka doktora başvurun. Aksi halde deride iltihaplanmalar yaşanabilir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir