Hamilelik Belirtileri: Erken Gebelik Belirtileri

Hamileliğin en büyük ve önemli belirtisi adet gecikmesi olsa da, bazı belirtiler adet günü gelmeden ortaya çıkabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu belirtiler kişiden kişiye hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterebilir.
Bazı kadınlarda, Hamilelik belirtileri erken ortaya çıksa da bunlar normal zamanlarda yaşanılan durumlarla karıştırılabilir. Bu nedenle aşağıda verdiğimiz belirtilerin sizde olmaması, hamile olmadığınız anlamına gelmez. Yine aynı şekilde bu belirtilerin birçoğunun sizde meydana gelmesi de kesin olarak hamile olduğunuzu göstermez.
Hamile olan kadınların en çok çekindiği durum, hamile olduğunda dahi doğum kontrol ilaçlarını kullanmaya devam etmesi. Ancak yapılan araştırmalarda, hamileliğin ilk günlerinde doğum kontrol haplarının kullanılmasının bebek ve anne için bir zarar teşkil etmediğidir.
Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu, Hamilelik testi ( Kan tahlili veya idrar tahlili ) yaptırmanızdır.

Hamilelik Döneminde Ortaya Çıkan Belirtiler

Yaşanılan ilişki sonrasında, yumurta döllenmiş ise gebelik başlamış demektir. Bu Süreç içerisinde ortaya çıkan Belirtiler aşağıda ki gibidir.

Yorgunluk Hissinin Artması

hamilelik-belirtileri-yorgunlukHamile olduğunuzda vücudunuza binen yük arttığından kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Gebelik süresince metabolizmanız, hem size hemde bebeğinize besin taşıyabilmek için hızlanır. Bu durum da, kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Bunun yanı sıra, yumurta döllendikten sonra anne vücudu daha fazla progesteron hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon annede sakinlik ve dinginlik verdiğinden dolayı, kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Tüm bu belirtiler, daha adet gecikmesi yaşamadan önce ortaya çıkabildiğinden, ilk hamilelik belirtisi yorgunluk ve aşırı uyku isteği diyebiliriz.

Göğüslerde büyüme veya hassasiyetin Artması

gebelik-belirtileri-goguslerde-hassasiyetHamileliğin başlamasıyla birlikte vücutta meydana gelen hormonal değişimler, Annenin vücudu üzerinde de etki yapmaya başlar. Bu dönemde anne adayının göğüsleri büyür, dolgunlaşır ve hassasiyeti artar. Dokunulduğunda ağrılara neden olur. Göğüslerde ki bu değişim gebeliğin ilk belirtilerindendir.

Mide Bulantısı ve Kusma

hamilelik-belirtileri-sabahlari-mide-bulantisiHamileliğin en tipik belirtisidir. Değişen hormon salgılarından dolayı anne adayında mide bulantıları meydana gelir. Halk arasında sabah bulantıları olarak adlandırılan bu durum, hamileliğin ilk dönemlerinde sıkça yaşanır. Özellikle hamileliğin 3. haftasından sonra mide bulantısı artmaya başlar. Anne adayının tat alma duyularında değişimler meydana gelir ve ” ağız tadı bozulması” dediğimiz durum ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bazı anne adaylarında koku hassasiyeti de meydana gelebilir. Daha önceden rahatsız olmadığınız bir koku artık sizde mide bulantısına sebep olabilir.

Kesik Kesik Kanamaların Olması

Hamileliğin başlamasıyla birlikte anne adayında kesik kesik, pembe renkte kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamaların sebebi, döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına tutunmaya çalışması sonucu rahim duvarında yırtılmalara neden olmasıdır. Çoğu kadın bu lekelenmeleri adet habercisi lekelenmelerle karıştırabilir. Şayet lekelenmelerin olmasına karşın, adet olamıyorsanız aklınıza ilk gelmesi gereken şey, hamile olduğunuzdur. Bu belirti hamileliğin erken belirtilerinin en önemlilerindendir.

Sık Sık idrara çıkma isteği

Hamileliğin ilk dönem belirtilerinden biri de sık idrara çıkma isteğinin meydana gelmesidir. Normal dönemlere oranla daha fazla bu durumla karşılaşabilirsiniz. özellikle geceleri bile bu durum yaşanabilir. Şayet normal zamanlarda gece tuvalete gitme gibi bir alışkanlığınızın olmamasına rağmen bu durumu yaşamaya başladıysanız sebebi gebelik olabilir.

Ani Ruh Hali Değişimleri

Vücudunuzda meydana gelen hormonal değişimler ruh halinizi de etkileyebilir. Çok çabuk sinirlenebilir ve alınganlık yapabilirsiniz. Kendinizi mutlu hissettiğiniz bir zamanda aniden karamsarlaşıp, ağlayabilirsiniz. Tüm bu durumlar gebeliğin oluşmasıyla birlikte değişen hormon düzeylerinden kaynaklanmaktadır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir