Hamilelik / Gebelik Haftası Hesaplama YENİ !!

Gebelik ; Yumurtanın döllenmesinden itibaren 9 ay 10 gün veya 40 hafta olarak adlandırılan bir süreçtir. Bebek anne karnında çok hızlı geliştiğinden dolayı, gebelikte, doktor aylık yerine haftalık zaman dilimini kullanır. Ancak anne adayı, toplum içerisinde “aylık” zaman dilimini kullandığından gebelik sürecini aylık düzende bilmek ister.
Son adet tarihinin bilinmesiyle gebelikte Kaç haftalık hamile olduğunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Aşağıda yer alan Gebelik Haftası hesaplama kısmını kullanarak sizde kaç aylık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hafta Hafta gebelik ve bebek Gelişimi

hamilelik-haftasi-hesaplama-net1-4. Haftalar: Hamileliğin ilk günlerini oluşturan bu dönem, yumurtanın döllenmesiyle rahim içine yerleşmeye başladığı zamandır. Bu dönemde annede çeşitli değişimler meydana gelir. Mide bulantıları, Hafif pempe renkte kanamalar , kilo ve iştah kaybı bu dönemde ortaya çıkar.
4-8. Haftalar: Döllenmiş yumurta artık cenin olmaya yani şekillenmeye başlar. Ancak henüz çok küçük olan cenin, tam olarak dış şeklini alamamıştır. Bu haftalarda ceninin boyu 15-2 santimetre kilosu ise 8-10 gram civarında olacaktır. Bu dönemde Anne adayında sık idrara çıkma isteği artar.
9-12. Haftalar: Bebeğin dış görünümü iyice belirgenleşir. Bebek bu dönem içerisinde 1 kilo civarındadır. Hamilelikte görülen bulantılar bu dönemde de devam eder.
13-16. Haftalar: Bu dönemde bebeğin iç organları oluşmaya başlar. Cinsiyeti belirlenebilir.
17-20. Haftalar: Duyuların gelişmeye başladığı dönemdir. iç organlarla beraber iskelet sistemi de oluşmaya başlar. Yutma sistemi geliştiğinden bu dönemde, rahim içi sıvısını yutmaya ve parmağını emmeye başlar. Bu dönemde anne adayının kilo aldığı dönemdir. Normal gebeliklerde anne adayının 4-6 kilo almış olması gerekir.
21-24. Haftalar: Bebeğin iç organları gelişmeye devam eder. Organlar, işlevleri yerine getirebilecek duruma gelmek üzere gelişirler. Bu dönemde erken doğum yapan anne adayının bebeğinin yaşama şansı %50 civarındadır. Bu dönemde annede demir eksikliği ve diş eti ağrıları ve kanamaları görülebilir. Sağlıklı beslenme ile bu sorunlar giderilebilir.
25-28. Haftalar: Bebeğin akciğerleri ve karaciğer bu dönemde iyice şekillenmeye başlar. Kan uyuşmazlığı testi bu dönemde yapılır ve bir sorun olması durumunda bu dönem içerisinde müdahele edilir.
29-33. Haftalar: Bebeğin akciğerleri gelişimini neredeyse tamamlamıştır. Bu dönemde doğan bebeklerin yaşama şansları oldukça yüksektir.
34-40. Haftalar: Doğumun habercisi olan belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde anne adayının kasıklarında kasılmalar ve ağrılar olabilir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir