Hamilelikte Cinsel ilişki Bebeğe Zarar verir mi ?

Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceği korkusuyla bir çok çift bu gebelik dönemi boyunca cinsel ilişkiden uzak durmaktadır. Cinsel ilişkiye girilmesi halinde bebeğin zarar göreceği veya düşüğe neden olacağı gibi korkular çiftlerin ilişkiden uzak durmasına neden olmaktadır. Oysa ki hamilelik süresi içerisinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı sürece “normal gebelik” lerde cinsel ilişki yaşamak bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir.
Peki “normal gebelik” nedir
Normal gebelik; herhangi bir düşük riskinin veya erken doğum olasılığının olmadığı, herşeyin yolunda gittiği gebeliktir. Gebeliğinizin durumu ve cinsel ilişkinin sakıncalı olup olmayacağı konusunda doktorunuzdan bilgi almaktan çekinmeyin. Unutmayın ki doktorlar böyle dönemlerde sizlere yardımcı olmak için vardırlar.

Hamileyken cinsel ilişki güvenli midir?

hamilelikte-cinsel-iliski-dusuge-neden-olur-muNormal olarak devam eden bir gebelikte (doğum sıvıları gelmeyene başlayana kadar ki dönem harç ) anne adayı cinsel ilişki yaşayabilir. Bu dönem içerisinde cinsel ilişkiye girmek size veya bebeğenize herhangi bir zarar vermez. ilişki esnasında plasenta sıvısı ve güçlü rahim kasları bebeğinizi tehlikelerden koruyacaktır. Bunun yanında rahim ağzı içerisinde bulunan sıvı da enfeksiyona karşı koruma sağlayacaktır. İlişki esnasında baba adayının cinsel organı bebeğe ulaşmaz ve herhangi bir temas söz konusu olmaz.
Orgazm esnasında kaslarınız gerildiğinden hafif baskı uygulasa da bu durum bebeğe zarar vermez ve bu durum genellikle kısa bir süre sonra geçmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?


Çoğu çift, gebelikte cinsel ilişkiye girmenin düşük riskini arttıracağından kaygılanır ve cinsel ilişkiden kaçınır. Oysaki, gebeliğin erken dönemindeki düşüklerin çoğunluğu kromozom anomalilerine veya diğer problemlere bağlıdır ve bunun sizin ne yaptığınızla ilgisi yoktur. Yani cinsel ilişki yaşamanızın gebeliğin düşük ile sonuçlanmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir