Hamilelikte Coraspin Kullanımı

Bebek aspirini , normal aspirinle kıyaslandırıldığında daha az etken madde içeren( 80-100 mg’lık) bir aspirin çeşitidir. Ağrısı kesici özelliğiyle bilinen aspirin, hamilelikte ve diğer bazı kalp ve damar hastalıklarında kanı sulandırmak içinde kullanılmaktadır.

Aspirin ne içerir ve ne işe yarar?

İçeriğinde ki etken madde olan “salisilik asit” ağrı kesici özelliğinin yanı sıra kanı sulandırma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle gebelerde kan pıhtılaşmasını önlemek için aspirin veya Coraspin kullanılmaktadır.
Genellikle kalp ve tansiyon hastalarında ve diğer kan dolaşımı bozukluğu olan kişilerde sıkça görülen felç riskini ortadan kaldırmak için yine aspirin tercih edilmektedir.

Hamilelikte Aspirin Neden Kullanılır ? Gebelikte Coraspin Kullanımı

Hamilelikte çoğunlukla düşük doz aspirin; abort (düşük yapma) riski, rahim içi gelişme eksikliği veya preeklampsi ( Gebelik Zehirlenmesi ) gibi olumsuz beklentilerin olduğu gebeliklerde önlem amaçlı kullanılmaktadır. Aspirin kullanımı, bebeğin rahim içinde ki gelişimini devam ettirmeyi sağlar. Preeklempsi veya rahim içi gelişim geriliği gibi durumlarda kordon içinde kan pıhtıları oluşur ve bebeğe yeteri miktarda kan ve oksijen gitmez. Bunun sonucunda da bebekte gelişim yetersizliği görülür. Şayet bu durumun geç farkedilmesi bebeğin hayatını kaybetmesine ve gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına sebep olur.

Hangi gebeler risk altındadır?

Daha önce yaşanan gebeliklerde bebeğini kaybetmiş ( Düşük yapmış), preeklampsi ve rahim içi gelişim azlığı yaşamış kişiler risk altındadırlar. Ayrıca diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon gibi sistemik hastalıkları olan gebeler ile yaşlı gebeler (35 yaş üstü) de aynı gebelik risklerini taşımaktadırlar.
Bunun yanı sıra anne adayı daha önce herhangi bir kan pıhtılaşması veya damar tıkanıklığı gibi bir rahatsızlık geçirmişse, gebelik dönemi içerisinde bu durumun yaşanması muhtemeldir. “Trombofili” adı verilen ve damar içi pıhtının (tromboz) kolay oluşması ile karakterize gebeler de gebeliklerinde düşük, erken doğum ve IUGR gibi risklere sahiptirler.
Risk faktörünün yüksek olduğu gebelerde, Aspirinin yanı sıra clexane gibi Kan sulandırıcı iğnelerde kullanılmaktadır.

Hamilelikte düşük ile sonuçlanmasının en büyük sebebi bebekte ki kromozomlarda ki anormallikler olduğundan “kan pıhtılaşmasından” şüphe edilmemektedir. Ancak son zamanlarda bu rahatsızlığın çok görülmesiyle birlikte , bu konuda da duyarlılık artmış ve kadın doğum uzmanları bu durumu da göz önünde bulandurmaktadırlar.
Kan pıhtılaşması için test yapılma gereksinimi genellikle en az 2 gebeliğin düşük ile sonuçlandığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. ilk sebep her zaman bebekte ki kromozomal anormalliklerdir.

Her gebeye aspirin tedavisi verilebilir mi?

Bu sorunun cevabo “hayır”dır. Gebelikte kesin olarak teşhis konulmadığı müddetçe aspirin kullanılmasına gerek yoktur. Gebelikte kullanılan tüm ilaçlar bebek üzerinde de etkili olduğundan, sebepsiz yere ilaç takviyesi hem anne için hemde bebek için risk oluşturabilir.
Bu konu ile ilgili olarak yapılan pek çok araştırma sonucunda, sağlıklı kişilerde aspirin kullanılmasının gebeliğe olumlu yönde herhangi bir katkısının olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle yalnızca gerekli görüldüğü durumlarda kullanılması önerilmektedir.

Hamilelikte Aspirin Ne zamana Kadar kullanılmalı ?

Coraspin, Aspirin ve diğer ağrı kesiciler hamileliğin 32-33 haftasından sonra kullanılmamalıdır. İlacın bu dönemlerde de kullanımına devam edilmesi durumunda bebekte bulunan “ductus arteriosus” damarının doğumdan sonra kapanması önleyerek bebekte “doğuştan (konjenital) kalp hastalığı” oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Bu tür durumların yaşanmaması için , hamilelikle ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolündeolmalıdır.

Sonuç olarak..
Kan pıhtılaşması riski taşıyan gebeliklerde düşük dozda aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kullanılması yararlı olabilir. Özellikle daha önce düşük ile sonuçlanmış gebeliği olan kişilerin Kan pıhtısı durumuda göz önünde bulunmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Erken teşhisin hayat kurtarıcılığı, gebelikte de varlığını sürdürmektedir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir