Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek Zararlı mı ?

Hamilelik döneminde kadında meydana gelen değişimlerden dolayı, diş hassasiyeti ve rahatsızlıkları oluşur. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu sorunlar, çoğu zaman hekim tarafından tedavi edilmeden kendiliğinden geçmemektedir.
Diş problemlerinde, teşhisin doğru konulabilmesi için çoğu zaman diş röntgeni ( filmi) çekilmesi gerekebilmektedir. Özellikle hamilelikte diş röntgeni çekimi yalnızca anne adayını değil aynı zamanda diş hekimini de tedirgin eden bir konudur. Bu nedenle çoğu kadın, diş röntgeninin çekilmesini istemez veya bu konuyla alakalı kadın doğum uzmanının fikrini almadan karar vermez.
Öyle ki, bazı anne adayları hamilelikte diş röntgeninin çekilmesinin zararlı olduğu düşüncesinden dolayı ağrılara katlanmayı seçerek tedavi olmayı düşünmez. Çevreden duyulan ve alınan öğütlerde işin içine girince durum daha da karmaşık bir hal almaya başlar.

Hamilelikte Diş röntgeni Çektirmek Tehlikeli mi ?

Bilinenin aksine, hamilelikte diş röntgeni çektirmek sanıldığı kadar tehlikeli bir durum değildir.
Gelişmiş ülkelerde ortalama 5 yılda bir, diş ve çenenin durumunun genel olarak kontrol edilmesi için film çekilir. Röntgen işlemi panaromik yapılabildiği gibi, tercihen çenenin her açıdan filminin çekilmesiyle de gerçekleştirilebilmektedir.
Farklı açılardan çekilen filmler, sayı olarak 18-21 adet olmaktadır. 21 adet film çekilmesi size çok gelebilir ancak bu filmler çekildiğinde anne karnında ki bebeğin maruz kaldığı rasyasyon miktarı 0.03 miliraddan daha azdır. 4-5 gün boyunca güneşe maruz kalan kişiler bu miktardan daha fazla radyasyona maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle hamilelikte diş filmi çektirmek sanıldığı kadar tehlikeli bir durum değildir.
Bebeğin radyasyondan etkilenebilmesi için ortama yayılan radyasyon miktarının 5 miliraddan daha fazla olması gerekmektedir. Bu da ortalama 1200 tane diş filminin çekilmesi demektir.
Sonuç olarak, Hamileyken diş röntgeni çektirmenin bir zararı yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki, Yalnızca hamilelerde değil, sağlıklı insanlarda bile zorunlu ve gerekli olmadığı sürece hem film hemde ilaç kullanımına baş vurulmamalıdır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir