Bağırsakların düzenli çalışması Hemoroid/Basur ağrısına iyi gelir. Bu nedenle tuvalet alışkanlığı düzenli hale getirilmeli ve mümkün oldukça aynı saatlerde tuvalet ihtiyacı karşılanmalıdır. Hemoroid [Basur ] tedavisi, genellikle bağırsak hareketlerine düzene sokmaya yönelik beslenme programları ( Hemoroid/ Basur Diyeti ) ile gerçekleştirilmektedir. Bağırsak hareketleri düzene girdiğinde hemoroidin daha da ilerlemesi ve kötü bir hal alması engellenmektedir.

Hemoroidin ilerlemesi nasıl Durdurulur ?

 • Sıkıştığınızda kendinizi asla tutmayın. Bu içerdeki basıncı arttırır ve hemoroidin daha da kötüleşmesine sebep olur.
 • Tuvalet düzenini oturtun. Sürekli olarak aynı saatlerde tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Baharatlı ve özellikle acı yemeklerden uzak durun. Turşu, Acı yeşil biber ve benzeri şeyler tüketmeyin.
 • Bol bol sıvı tüketin. Özellikle posalı meyve suları tüketmeniz bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayarak hemoroid / Basur ağrısının azalmasını sağlayacaktır
 • Tuvalet ihtiyacınızdan sonra, Anüs bölgesini tuvalet kağıdını ıslatarak gerçekleştirin. Kuru bir şekilde kullanmayın..
 • Gün içerisinde en az 1 kez Anüs etrafını Alkol içermeyen ıslak mendil ile temizleyin ( Bebekler için üretilen ıslak mendiller kullanılabilir )
 • Tuvalet ihtiyacından sonra anüs bölgesini mutlaka yumuşak bir kağıt havluyla, sürtmeden sadece dokundurarak kurutun..
 • Parfüm ve Kokulu sabunlar yerine doğal sabunları tercih edin.

Hemoroid / Basur Ağrısını Azaltmak için Ne Yapmalı

 • Daha önce muayene olmadıysanız mutlaka doktora gidip muayene olun.
 • Muayene esnasında doktorunuzun size vermiş olduğu ağrı kesici kremleri düzenli olarak kullanın.
 • Ağrının şiddetini arttırdığı zamanlarda bir miktar buzu bir bezin içerisine koyarak anüs etrafında gezdirebilirsiniz.
 • Suyun içine oturarak kan akışının düzenlenmesini sağlayın. Küvete yaklaşık 10 cm yüksekliğinde ılık su ile doldurun ve suyun içerisinde 10 dakika kadar oturun. Oturma banyosunu özellikle büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra günde birkaç kez yapın. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Aksi halde kanamalara neden olabilirsiniz.
 • Anüs üzerinde ki basıncı azaltmak için uzanarak dinlenin.
 • Hamilelikte basur oluşmuşsa yan pozisyonda yatmanız daha iyi olacaktır.
 • Kasıklarınızın altına yastık koyarak, yüz üstü uzanmanız makat bölgesinde ki basıncı azaltacağından Basur ağrısını da giderecektir. Bu pozisyonda uzandığınızda anüs kalp seviyesinin üzerine çıkacağından kan basıncı azalacak ve ağrı dinmeye başlayacaktır.

Hemoroid/Basur’un daha fazla ağrı yapmaması oturur vaziyette çok zaman geçirmeyin. Şayet oturmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka elyaflı ve yumuşak bir yastık üzerine oturun. Ağır işler yapmaktan uzak durun ve ağırlık kaldırmaktan, ıkınmaktan çekinin. Anüs çevresinde tahrişin oluşmaması için yumuşak ve yünlü iç çamaşırlarını tercih edin.

Hemoroid / Basur Diyeti : Ne yemeli ?

Hemoroid ağrısını azaltmak için sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için mümkün oldukça lifli gıdalar tüketmelisiniz.
Elma : Her gün 1 adet Kabukları soyulmamış elma tüketmeniz bağırsak hareketlerini düzenleyecektir. Lif bakımından oldukça zengin olan Elma, prebiyotik özellik gösterir ve bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasını sağlar.
Yulaflı Ekmek: Lif bakımından oldukça zengin olan yulaf, sindirimi kolaylaştırır ve tuvalette kolaylık sağlar. Beyaz ekmek yerine yulaflı veya kepekli ekmek tüketin.
Yoğurt : Her zaman sofranızda mutlaka yoğurt bulundurun. Doğal prebiyotik olan yoğurt, bağırsak içerisinde bulunan bakteri fulyalarının kontrolünü sağlar ve sindirime yardımcı olur. Yemeklerinizde yoğurt tüketmeniz, gaz oluşmasını engelleyeceğinden , Hemoroid üzerinde oluşabilecek baskıyı azaltır.