Çoğumuz ismini ilk kez duyuyor olsak da Huzursuz bacak sendromu hastalığına sahip insanların oranı ülkemizde % 3–4, dünyada ise % 10 gibi küçümsenemeyecek boyutlardadır. Neredeyse şeker hastalığı kadar fazla görülen huzursuz bacak sendromu, Ayak altında yanma hissi, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, gıdıklanma hissi şeklinde nitelendiriliyor. Fakat hastaların büyük bölümü de bacaklarda beliren bu duyguyu, tarifsiz olarak nitelendirmektedir.

Şikayetler Ne Zaman Yoğunlaşır?

Uyku hastalığı olarak bilinmekle beraber, sıkıntılar akşamları özellikle yemek sonrası dinlenme sırasında artıyor. Hissedilen sıkıntılar romatizmal hastalıklarla büyük benzerlikler göstermekle beraber ayırt edilebilmeleri oldukça kolaydır çünkü romatizmal hastalıklarda şikâyetler gün boyunca devam eder, hareket edince rahatlama olmaz. Huzursuz bacak sendromunda ise şikâyetler akşamları başlar, ayağa kalkıp dolaşınca ve bacaklarını hareket ettirince hastada belirgin bir rahatlama olur ancak oturma veya yatma halinde rahatsızlık yeniden nükseder. Çoğu hastalıkta olduğu gibi stres, bu rahatsızlıkta da sıkıntıları yoğunlaştırır fakat tam olarak sebebi strestir denilemez. Aslında bu öyle tarifi zor bir hastalıktır ki uzman hekimlerce teşhisinin yapılabilmesi dahi hastalarda büyük rahatlama yaratır.

Huzursuz Bacak Sendromu Kimlerde Görülür?

Sebebi tam olarak bilinmese de bazı hastalıkların seyri sırasında görülme oranında artış kaydedilmiştir. Bunlardan bazıları:

  • Tiroit hastalıkları
  • Vitamin ve demir eksiklikleri
  • Romatizmal hastalıklar
  • Böbrek hastalıkları

Ayrıca gün içerisinde uzun süre ayakta kalınması ve varis oluşumu da huzursuz bacak sendromuna neden olmaktadır. Kan dolaşımı sağlanmadığından dolayı oluşan huzursuzluk artar. Bunu önlemek için ayaklarınızın altına bir yastık koyarak baş seviyesine getirerek uzanın. İmkanınız var ise, yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş rahatlamanızı sağlayacaktır.

Tedavisi Mümkün mü?

Genellikle hastalar şikâyetleri ilk kez hissetmeye başladıklarında uzman bir hekime gitmek yerine kendi kendilerinin doktoru olma yolunu seçerler. Bacaklarını hareket ettirirler, dolaşırlar, masaj yaptırırlar ya da soğuk-sıcak uygulamaları ile rahatlamaya çalışırlar. Kısa vadede oluşan rahatlama ne yazık ki dinlenme durumunda yerini yeniden sıkıntıya bırakır. Uzman bir doktora başvurulduğunda ise teşhis konulduktan sonra hastalığı tetikleyen başka rahatsızlıkların varlığı araştırılır ve tedavisine başlanır. Modern tıptaki gelişmelerle hastalara az dozlarda Parkinson ilaçları verilmesi de tedavide kullanılan yöntemlerden biridir.