İlk Gebelik Oluşumu Belirtileri Nelerdir ?

Gebelik oluşumu veya bebek oluşumunu gösteren ilk belirtiler daha adet gecikmesi yaşanmadan ortaya çıkabilmektedir. Gebelik oluşumun ilk belirtileri arasında en sık görülenleri Bulantı, Göğüslerde dolgulu yapı ve hassasiyet oluşumu, vajinal akıntı ve kanamaların olması , yorgunluk ve uyku halidir. Göğüs uçlarının rengi koyulaşır ve bu bölgelerde karıncalanma ve kaşıntılar olur. Bu belirtilerin yaşanmasıyla birlikte şayet adet tarihinde de bir gecikme meydana gelmişse Gebelik oluşumu başlamış olabilir. Bu nedenle en kısa zaman içinde test yapmanızda fayda vardır.
Rahim içerisinde bebek oluşumu başladığında kadın vücudundan salgılanan hormonlar değişir. Bu hormonal değişim kadının vücudunda yukarıda yer alan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Hatta bazı kişilerde gebelik oluşumu esnasında denge kaybı ve baş dönmeleri de görülebilmektedir.

Gebelik Oluşumu Sırasında Ortaya Çıkan belirtiler

gebelik-olusumu-bebek-olusumu-belirtileriHamileliğin oluşumuyla beraber kadın vücudunda herşey yeniden bir işlev kazanmaya başlar. Prolaktin hormonu salgılanarak yumurta oluşumunu engeller. Bu uyartılar başlangıçta kadın vücudu tarafından kabul edilmez ve vücut tepki verir. Verilen bu tepki sonucunda meydana gelen durumlar aşağıda ki gibidir ;
Yorgunluk : Yukarıda da yazdığımız gibi gebeliğin başlamasıyla prolaktin hormonu salgılanıyor. Bu hormon diğer birçok hormonun salgısını kontrol etmeye başlıyor ve bu durum vücudu yorup bitkinliğe neden oluyor.
Sık idrara Çıkma İsteği: Yumurtanın döllenmesiyle birlikte, rahim kendini hazırlamaya başlar. Bu hazırlıklar anne adayında sık idrara çıkma isteği uyandırır. Şayet önceleri gece idrara çıkma bir alışkanlığınızın olmamasına rağmen, artık geceleri de idrara çıkıyorsanız gebelik söz konusu olabilir.
Baş dönmesi ve Bulantı : Kanda ki hormonların çeşitleri değiştikçe vücudunuz buna tepki verir. Verilen bu tepkiler sonucun da kan basıncı yükselip düşebilir. Bu durumda göz kararmalarına, Baş dönmelerine, Kulak çınlamarına ve Mide bulantısına neden olur.
Kesik Pembe Kanamalar : Döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunmaya başlamasıyla bu alanda yırtılmalara neden olur. Bu yırtıklar hafif bir ağrı ve kanamaya sebep olur. Gebeliğin en önemli erken belirtilerinden biri meydana gelen bu ara ve açık pembe renkli kanamalardır.
Cilt Renginde Koyulaşma : Bebeğin oluşumuyla birlikte cilt renginde koyulaşmalar olur. Hatta bazen bu koyu alanlar çok belirgenleşir ve leke gibi görünmeye başlar. Özellikle Vajina etrafı ve meme ucu rengi koyulaşır.

Gebelik Oluşumunu Anlatan Güzel Bir Video

Videoyu izleyerek aslında, bebek gelişiminin nasıl başlayıp sürdüğünü görebilirsiniz. Güzel bir dille alt yazılı olarak bebeğin annesiyle konuşmasını ele almış. Seveceğinize Eminiz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir