Lazer Epilasyonda Kullanılan Cihazlar

Lazer epilasyon için kullanılan cihazlar dalga boylarına göre gruplara ayrılmaktadır. Dünyada 45 yıldan daha uzun bir süreden beri lazer cihazları kullanılmaktadır.Teknoloji geliştikçe bu cihazlarda sürekli olarak geliştirilmekte , kullanıldıkları alanlarda daha güvenilir bir hale gelmektedirler. Temel olarak lazer epilasyonda kullanılan cihazlar dalga boylarına göre Dört ana gruba ayrılmaktadır.
1.Diod lazer (810 nm)
2.Alexandrite lazer (755 nm)
3.Nd-Yag lazer (1064 nm)
4.Ruby lazer (694 nm)
Yukarıda yer alan lazer cihazlarının dışında kullanılan Intense Pulse Light (IPL) teknolojisi bulunuyor ancak bunlar lazer değildir.

Lazer epilasyonda kullanılan cihazlar, kişinin cilt rengine ve kıl kalınlığına bağlı olarak değiştiğinden, epilasyon için kullanılan cihazlar da kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Yani tek bir cihazla herkese epilasyon yapılamamaktadır. Ten rengi ve kıl türüne bağlı olarak Her lazerin dalga boyuna göre farklı sonuçlar alınabilmektedir.

Alexandrite Lazer:

alexandrite-lazer-mi-diod-lazer-mi-daha-iyiAçık ten rengi ve siyah kıl rengi olanlar için kullanılması gereken en uygun lazer epilasyon Cihazıdır. Alexandrite lazerin sahip olduğu dalga boyu bu tip ciltlerde çok iyi emildiğinden , çok güzel sonuçlar alınmaktadır. Lazer epilasyon için hem dünyada hemde ülkemizde ençok tercih edilen lazer Alexandrite lazerdir. Sahip olduğu soğutma sisteminden dolayı uygulama esnasında ortaya çıkan ağrıyı en aza indirir. Epilasyon yapılacak olan kişi için en iyi sonucu veren lazer türüdür. Ancak koyu cilt rengine sahip olan kişilerde emilim fazla olacağından , Alexandrite lazerin kullanılması tehlikelidir ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diod ( Diyot ) Lazer:

alexandrite-lazer-mi-diyot-lazer-miIşın emilimi Alexandrite lazere göre daha az olduğundan koyu cilt rengine sahip olan kişilerde de kullanılmaktadır. Alexandrite lazer uygulanamayan açık renkli ten ve kıl rengine sahip olan kişilerde bu cihazın kullanılması tavsiye edilir. Diod Lazerde de Alexandrite lazer gibi soğutma sistemi bulunmaktadır. Uygulama esnasında Acı vermez. Deride yanık yapma veya iz yapma olasılığı çok düşüktür. Yaz aylarında da güvenli bir şekilde kullanılabilir. Cilt ve kıl renginiz açık ise Alexandrite lazer yerine Diod lazer kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Nd-Yag Lazer:

Sahip olduğu dalga boyunun emilimi çok düşük olduğundan en koyu cilt rengine sahip olan kişilerde de gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Nd-yağ Lazer , epilasyonun yanı sıra damar hastalıkalrında da kullanılmaktadır. Sogutma sistemi sahip olmadığı için, cihaz uygulanırken orta şiddette ki ağrılara neden olabilmektedir.

Ruby Lazer:

Kıl kökleri tarafından emilimi en fazla olan dalga boyuna sahiptir. Bu yüzden ciltte çeşitli lekelenmeler veya beneklerin oluşmasına neden olabilir. Sahip olduğu bu dezavantajından dolayı artık pek tercih edilmemektedir. Bu dalga boyunda kıl kökü yok olmaz, sadece daha ince bir hal alır . Bu yüzden kalıcı bir epilasyon değildir. Çok beyaz tenli ciltlere uygulanabilir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir