Maden Suyunun Cilde Faydaları

Maden suyu yoğun bir şekilde mineraller ve karbondioksit gazı içerir. Yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkan son derece doğal bir sudur. Maden suyuyla sodanın farkı ise soda üretim esnasında su ve sudan yapılan içeceklere karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilir. Yani yapay bir içecektir.

İçeriğindeki zengin mineraller nedeniyle, kalsiyum ve florür gibi, özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar sık bir şekilde maden suyu tüketmeye dikkat etmelidir. Hatta günlük 2 litre su veya maden suyu gibi yararlı sıvı tüketilmesi uzmanların tavsiye ettiği bir konudur.

 

Maden suyunun hiçbir zararı yoktur. !

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir ?

  • Maden suyunda bulunan kalsiyum kemik yapısının gelişmesine katkı sağlar. Bu nedenle gelişim dönemindeki çocukların tüketmesi çok önemlidir. Ayrıca içerisindeki florür ise diş gelişimi için yararlı bir mineraldir.
  • Hamile bayanlar maden suyu içmelidir. Çünkü bebeğin gelişimi için normalden daha fazla besin, mineral ve vitaminlere ihtiyaç vardır. Maden suyu annenin bu ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Düzenli olarak hamile bayanların tüketmesinde yarar vardır.
  • Düzenli olarak sıvı veya maden suyu tüketimi böbreklerde taş oluşumunu önler. Ancak böbreklerde taş varsa maden suyu içilmesi pek önerilmez.
  • Maden suyu tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarını da önlemeye yardımcı olur.
  • Maden suyunun içildiğindeki faydalarının yanı sıra, cilde dışarıdan uygulandığında da faydası vardır. Sprey şişelerine doldurulup cilde püskürtülebilir. Başka bir yöntem de buz kalıplarına maden suyu dökülür ve donduktan sonra her gün bir maden suyu kapsülü ciltte gezdirilir. Böylece cildin dışarıdan da beslenmesi sağlanır.

Maden suyu ile Cilt Bakımı

Makyaj temizleme : Kimyasal madde içeren ve oldukça pahalı olan cilt temezleme ürünleri yerine maden suyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bir miktar pamuğa maden suyu dökerek günlük makyajınızı temizleyebilirsiniz. içerisinde bulunan mineraller sayesinde cildinizi besler ve yumuşamasını, nemlenmesini sağlar.
Yüz bakımı : Cilt tipinize uygun olan bir sabun yardımıyla yüzünüzü güzelce yıkayın ve hiç nemli bölge kalmayacak şekilde kağıt havlu ile kurulayın. Daha sonra bir miktar pamuğu maden suyuna batırarak cildinize değdirin. Her akşam yatmadan önce bu işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle cildinizde ki kırışıklıklar, sivilceler ve siyah noktalardan zaman içinde kurtulmuş olursunuz.

Sivilce tedavisi : Yüz , Alın ve burun etrafında çıkan sivilceleri yok etmek için oldukça faydalıdır. Barındırdığı mineraller sayesinde cildin yağ dengesini düzenler ve bakteri oluşumunu engelleyerek cildi besler. Çay bardağı altına bir miktar maden suyu ve limon suyunu karıştırın. Daha sonra pamuğu bu suya batırarak sivilce olan bölgeye dokunarak sürün. Bi kaç uygulamadan sonra sivilcelerinizin geçtiğini göreceksiniz.

Cilt sıkılaştırıcı : Maden suyunu bir kap veya buz küpü kabına katarak dondurun. Dondurulmuş olan maden suyunu cildinizde gezdirin. Cildiniz yağlı ise, dondurmadan önce içerisine limon suyu ilave edip oyle dondurun. içerisinde bulunan maddeler sayesinde cildiniz beslenecek, gözenekler kapanacak ve cildiniz sıkılaşacaktır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir