Metabolizmayı Hızlandırdan Besinler ve Çaylar

Zayıflamak isteyenlerin en çok şikayet ettiği durumlardan biri Metabolizma yavaşlığıdır.
Metabolizma; temel olarak, canlının yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan tüm vücut aktiviteleridir.” Zayıflamak isteyen kişilerde metabolizmanın hızlı olması, daha çok yağ yakılması ve daha hızlı zayıflama anlamına gelmektedir. Bu yüzden metabolizmayı hızlandıran şeyler, kilo vermede oldukça yardımcı olmaktadırlar.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Aşağıda yer alan besinleri tüketerek metabolizmanızın hızını arttırabilirsiniz.
Acı Biber: Acı biberin içerisinde bulunan”capsaicin”maddesi metabolizmayı hızlandıran en etkili maddedir. Bu maddeyi içeren her bitki metabolizmayı hızlandırıcı etki yapar. Acı biber tüketildikten sonra metabolizma hızını yaklaşık 3 kat arttırmaktadır. Yaptığınız yemeklerde Acı biber, Pul biber vb biber türlerini kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçında bir miktar capcaicin içermektedir.
Zencefil: Yemeklerde kullanıldığında sindirimi düzenlemede yardımcı olmaktadır. Zencefil tüketildiğinde vücudun hareretini arttırarak metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Ayrıca kış aylarında bolca tüketildiğinde gripten korur.
Yeşil Çay: Diyet yapan hemen hemen herkesin bildiği ve içtiği çayların başında gelmektedir. İçerisinde kafein ve “fenol” adı verilen bir madde içeren yeşil çay, vücut ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayı, demleyip sıcak veya soğuk olarak günde 3 bardak kadar tüketebilirsiniz.
Protein: Protein bakımından zengin besinlerin sindirilmesi Karbonhidrata oranla daha fazla zaman alır ve bu işlem için daha fazla enerji gerekir. Uzun süre tokluk hissi verdiği için diyetlerde protein tüketimi çok önemlidir. Protein bakımından Zengin besinler; Balık, tavuk ve baklagiller.
Tarçın: içerisinde bulunan iki etken madde sayesinde zayıflamaya ve metzbolizmayı hızllandırmaya yardımcı olur. Birincisi, kan şekerini dengeleyerek daha uzun süre kendinizi tok tutmanızı sağlarken ikincisi ise vücut ısısını arttırarak metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Metabolizma hızlandığından dolayı da enerji ve kalori yakma miktarında ciddi artışlar olur.
Keten tohumu: Mide içerisinde şişerek tokluk hissi yaratır. Sindirim sistemini düzenler. Uzun süre tokluk hissi verdiğinden zayıflamaya yardımcı olur. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Metabolizma Hızlandıran Besinler Video

Metabolizmayı Hızlandırmak için Ne Yapmalı ?

Metabolizmanızı hızlandırmak için düzenli beslenmeniz şart. Gün içerisinde dikkat edeceğiniz birkaç husus sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
Gün içerisinde ve Öğünlerde bol bol su tüketin. Günde En az 4 litre su tüketmeye özen gösterin.
Her sabah mutlaka kahvaltınızı yapın. Öğlen yemeklerinizde protein ağırlı beslenmeye özen gösterin.
Akşam yemeğini mümkün oldukça erken saatlerde yemeye özen gösterin.
Hazır gıdalar yerine doğal olanlara yönelin. Meyve ve sebzeleri yıkayarak Kabuklarıyla birlikte tüketin.
Yemeklerinizde baharat kullanmaya özen gösterin. Baharatlar hem sindirime yardımcı olur hemde metabolizmayı hızlandırır.

Videoda yer alan besinleri tüketerek metabolizmanızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Böylelikle yağ yakımını hızlandırıp daha hızlı ve kolay bir şekilde zayıflayabilsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir