Saçlarımız açık ortamda bulunduğundan dolayı dışarıdan gelen her türlü olumsuzluğa doğrudan maruz kalmaktadır. Dışarıdan gelen tüm bu olumsuzlukların yanında saç bakımı için kullandığımız kimyasal maddeler ve cihazlar saç kırıklarına neden olmaktadır.
Saç bakımı ve güzellik için kullanılan kimyasal maddeler, düzleştiriciler ve şaç şekillendiriciler ( Fön, Maşa, Press, wax, jöle ve benzerleri ) hem saçlarda hemde kafa derisinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu olumsuz sonuçlar neticesinde de saç telleri zayıflar ve saç kırıkları oluşmaya başlar.
Biraz hassas davranarak saç kırıklıklarını giderebilir ve yıpranmayı azaltabilirsiniz.

Saç Kırıkları Nasıl Geçer, Ne Yapmalı ?

Saç düzleştirmek için kullandığınız press, maşa vb cihazların ısılarına dikkat edin. Yüksek sıcaklıklar saçı düzleştirdiği gibi yıpranmasına da yol açar. Aklınızda bulunsun, bir cihazı ne kadar yüksek ısıda kullanırsanız saçlarınız o kadar çok yıpranır ve saç kırıklarına neden olur.
Isıyla çalışan bu cihazların saç düzleştirmede oldukça etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bu cihazları yanlış yöntemlerle ve sürekli kullanılmasından dolayı saç kırıklıklarına neden olurlar. Sıcaklığı yüksek olan bu aletler, saçın protein ve kreatinin yapısını bozarak yıpranmalara ve kırıklıklara neden olurlar. Sürekli olarak saçlara fön çekmek veya sprey sıkmak saç uçlarını yıpratip ilerleyen zamanda da kırıklıklara neden olur. Bu nedenle bu tür aletleri yalnızca özel günlerde kullanın Günlük yaşantınızda bu aletleri kullanmak yerine doğal yöntemlerle saçlarınızı düzleştirmeye çalışın.
Bigudi kullanımı saç bakımı açısından önemlidir. Bigudi kullanarak saç kırıklıklarını azaltabilir, daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
Yüksek ısılı bu cihazları kullanmak yerine doğal olarak saçınıza şekil veren Bigudi gibi doğal ürünlerden faydalanın. Saçınızı Bigudi ile yıkayın ve nemliyken sarın , bu şekilde saçlarınız daha düz olacaktır. Bu sayede saçlarınızı yıpratmamış olursunuz ve saç kırıklıklarını gidermiş olursunuz. Saçınızı dalgalı yapmak istiyorsanız, nemli haldeyken örüp bir süre bekleyin ve açın. Bu sayede saçlarınız dalgalı görünecektir.
Unutmayın ! Saç kırıklarının meydana gelmesinde bu saydığımız durumların payı yaklaşık %90’dır.
Saç kırıklıklarını gidermek uzun zaman almaktadır. Bu yüzden erken önlem almak oldukça önemlidir.

Saç Kırıklıklarını Gidermek için Ne Yapabiliriz ?

sac-kiriklari-nasil-gecerSaçlarınız yıprandığında, yıpranmanın çok olduğu saç uçlarını mutlaka kesin. Böylelikle kırıkları azaltabilir ve kalan saçınızın daha iyi beslenmesini sağlayabilirsiniz.
Saçınız ıslakken taramaktan kaçının. Saçlarınızı ısısı düşük olan bir saç kurutma cihazıyla kurutabilir veya saçınızı açarak kendiliğinden kurumasını sağlayabilirsiniz.
Saçlarınızı yalnızca Saç kremi sürdüğünüzde tarayın. Aksi halde saçlarınızın yıpranmasına sebep olursunuz. Unutmayın ! ıslak saçı taramak, saçın zayıflamasına neden olur.
Maşa, press vb yüksek ısılı cihazlardan uzak durun. Kullandığınız fırça taraklarının kıllarının yumuşak olmasına özen gösterin. Sert kıllı fırçalar saçların incelmesine sebep olur.
Saçlarınızı beslemek için protein bakımından zengin ürünler kullanabilirsiniz. Şayet dökülme ve kırılmalar çok fazla ise, dermatoloğa muayene olup Majistiral ilaç ( Özel karışım ) isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki herşeyin fazlası zarardır. Saça çok fazla protein vermek saçların kurumasına ve sertleşmesine neden olacaktır.