Sivilceler Nasıl geçer ? Ne Yapmalı ?

Birçoğumuz sivilce ile ilk ergenlik döneminde karşılaşırız. Hatta öyle ki Ergenlik sivilcesi diye bir kavram bile hayatımıza girmiş durumda. Bu dönemde çıkan sivilcelerin birçoğu hormonal değişimlerden dolayı çıktığı için herhangi bir işlem yapmadan 2-3 gün içinde kendiliğinden geçebiliyor. Ergenlik döneminde sivilce oluşumunu en aza indirmek için cildimizi temiz tutmalıyız. Özellikle sabah ve akşamları yüzümüzü Köpüren bir sabun veya jel ile yıkamalı ve ıslaklık bırakmayacak şekilde temiz bir havlu ile kurutmalısınız. Sivilce oluşumunda hormonların yanı sıra beslenme şeklimizde oldukça önemlidir. Bazı yiyecekler cildi yağlandırarak sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Örneğin Aşırı yağlı yiyecekler Fastfoodlar, soslu hazır gıdalar ( cips vs ) ve çikolota gibi besinler sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden bu tür yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmalı veya abartmayacak şekilde tüketmeliyiz.
Özellikle bayanlarda çıkan sivilcelerin en büyük sebebi kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleridir. Bunun yanı sıra akşamları makyajı temizlemeden uyumakta cildin havalanmasını engellediği için bakterilerin çoğalmasına ve sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden Sivilce tedavisinde ilk dikkat etmemiz gereken Cilt temizliğidir.

Sivilce Nasıl Geçer ? Sivilceler için Maskeler…

Sivilce ve sivilce izleriniz için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal maske bulunuyor. Bu maskelerden en çok bilinen ve uygulanan maskeler ;

Kuru maya maskesi : Bir paket kuru mayayı yaklaşık çeyrek çay bardağı su ile karıştırıp, krem kıvamını alana kadar güzelce karıştırın. Daha sonra bu maya kremini alıp yüzünüze maske yapın. Yaklaşık 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın ve kağıt havlu ile ıslak kalmayacak şekilde güzelce kurutun. Bu maskeyi sivilcelerinizin çokluğuna bağlı olarak haftada 1 kez veya 5 günde bir uygulayabilirsiniz.
Limon maskesi : Limonun Sivilceye iyi geldiğini duymayanımız yoktur. 1 adet limonun suyunu sıkın ve bir miktar pamuk yardımıyla bu limon suyuyla sivilcelerin olduğu yerleri temizleyin. temizleme işlemini yaparken sürerek değilde, hafifçe pamuğu o bölgeye vurarak yapın. Bu şekilde 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın ve kurutun.
Elma sirkesi maskesi : Elma sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır. Cilt bakımı için oldukça önemli ve faydalı olan elma Sirkesi, Sivilceleri geçirmek için de çok işe yaramaktadır. Kaynamış bir miktar ( yaklaşık 1 litre ) suyun içerisine yarım çay bardağı Elma sirkesi ilave ederek 1-2 dakika daha kaynatın. Daha sonra çıkan buhara yüzünüzü tutun. Bunu yaparken başınıza bir Havlu geçirirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Buhar banyosundan sonra yaklaşık 15-20 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü yıkayın ve kurutun.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir