Spiralin Yan Etkileri Nelerdir ?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından en etkili doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilen spiralinde diğer doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda spiralin dış gebelik riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Dış gebelik, yumurta ile spermin rahim dışında, fallop tüplerinde karşılaşıp bu tüplerde döllenmenin gerçekleşmesidir. Spiral kullanan kişilerde en sık rastlanan yan etki Adet kanamasında ki düzensizliktir. Hatta bazı durumlarda kanama sürekli devam edebiliyor.
Spiral kullanan kişilerde En sık rastlanılan yan etkiler aşağıda ki gibi sıralanabilir:

Spiralin Yan etkileri ;

Adet dönemleri dışında ara kanamaların olması
Sürekli adet olma durumu. Kanamanın durmaması.
Kahverengi akıntı olması/ meydana gelmesi
Rahimde ve kasıklarda kasılmalar ve ağrıların oluşması
üstte yer alan yan etkiler görüldüğünde Spiralin rahimden çıkarılması gerekebilir. Bu yan etkilerin bir çoğu ortadan kalkamadıgından ve önemli olduklarından dolayı Spiral kullanımına son verilmeli ve farklı bir doğum kontrol yöntemi tercih edilmelidir.
Spiral rahim içerisine yerleştirilirken ufak ve yüzeysel yırtılmalara neden olur. Bu yaralar açık yaralar olduğundan enfeksiyona da maruz kalabilir ve bu enfeksiyondan dolayı idrar yaparken yanma ve çeşitli ağrılara neden olabilir.

Spiral vajinaya yerleştirildikten sonraki 15-20 dk boyunca çeşitli kasılmalar ve ağrılar olabilir. Bu ağrılar normaldir ve geçicidirler.
Âdet Kanamasında Meydana Gelen Değişiklikler
Bakırlı spiral kullanan kişilerde adet kanamasının arttığı, Hormonlu spiral kullanan kişilerde ise adet kanamasının azaldığı hatta bazı durumlarda spiral takılı olduğu sürece hiç adet olunmadığı gözlemlenmiştir. Bu tür durumlarda kadın doğum uzmanına muayene olunmalı ve gerekirse spiral çıkarılmalıdır.
Spiral Taktıktan Sonra Kilo Alma
Özellikle hormonlu spiral kullanan kişilerde, Kana karışan hormondan dolayı ödem oluşması ve iştahın açılması söz konusu olabilmektedir. Bu durumlardan dolayı da spiral kullanan kişide kilo artışı meydana gelebilmektedir.
Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?
Spiral kullanan kişiler, yukarıda yer alan yan etkilerden herhangi birini yaşaması durumunda mutlaka muayene olmalıdırlar. Normal dönemlerde 6 ayda bir spiral ile ilgili olarak kontrole gitmekte fayda vardır. Bu kontrollerde spiralin halen etkin olarak çalışıp çalışmadığı incelenir. Spiralin yerinden oynaması gibi bir durum varsa gebeliğe karşı koruyuculuk azalmış demektir. Böyle durumlarda hastaya danışılır. Yerinde bırakılabilir ya da hastanın isteği doğrultusunda yeni bir spiral rahim içine yerleştirilebilir.

Spiralin Yan Etkileri Video Anlatım

Yukarıda yer alan videoyu da izleyerek Spiral ile ilgili uzmanların röportajını izleyebilir, daha net bir bilgi edinebilirsiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir