Su çiçeği hastalığı ; virüslerin neden olduğu özellikle çocukluk döneminde görülen başlıca hastalıklardan biridir. Özel durumlar hariç herhangi bir ilaç tedavisi gerektirmez ancak bulaşıcı bir hastalık olduğu bilinmelidir. Belirtileri gözle görülebilir ve kolay anlaşılır bir hastalıktır. Ateş yükselmelerine karşı Parasetamol ( Dolven, Minoset vb ilaçlar) tedavisi uygulanır. Su çiçeği ; hemen hemen her çocukta görülen bir hastalıktır. Tedavisi oldukça kolay olmasına rağmen bazen iz kalma durumları yaşanabilmektedir. Cilt üzerinde kırmızı nokta ( sivilce benzeri) şeklinde ortaya çıkar ve 2 gün içerisinde tüm vücuda yayılır. Su çiçeği hastalığına en çok kış ve bahar aylarında ortaya çıkar. Anormal durumlar dışında Ömür boyunca yalnızca birkez bu hastalıgı yakalanılır ve vucut bağışıklık kazanır.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

su-cicegi-belirtileriDeri üzerinde meydana gelen kırmızı pulçuklar, bu hastalığın en büyük belirtileridir. 2 -3 gün içinde bu pulçuklar su toplayarak tüm vücudu sarar ve kaşıntı hissine neden olur. Ortaya çıkan bu kabarcıklar herhangi bir ağrıya neden olmaz. Başlangıçta Sırt ve Göğüs kısmında pulçuklar oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle tüm vücuda yayılır. Yüksek ateş bir diğer önemli belirtisidir. Kısa sürede (10-15 gün gibi) kendiliğinden geçen bu hastalık, basit bir hastalık olmasına ragmen kaşıntının oldugu durumlarda kaşınırsa deride izlere ve çukurlara neden olabiliyor.

Su çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

Virüs kökenli bir hastalık olduğu için ilaçla tedavisi mümkün değildir. Ancak vücutta oluşan kaşıntıya karşı losyon, krem veya tabletler kullanılabilir. Su çiçeğine yakalanmış kişinin yatağı temiz tutulmalı çarşaf ve yastık kılıfları sürekli değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.Ateş yükselmelerinde veya kaşıntının arttığı durumlarda Duş almak Faydalı olacaktır. Hastanın kaşıntıya karşı kendine zarar vermemesi için tırnakları varsa kesilmelidir. Bebeklerde su çiçeği görülürse, Ellerine eldiven takılmalıdır. Hastanın kişisel temizliğine dikkat edilmeli , gün içerisinde bir kaç kez çamaşır ve kıyafetleri değiştirilmelidir. Su çiçeği bulaşıcı oldugundan hastayla temas etmekten ve aynı ortamda fazla durmaktan kaçınılmalıdır.

Su çiçeği Hastalığında Beslenme

Su çiçeği Hastalığına yakalanmış kişilerde beslenmeye dikkat edilmelidir. Yüksek ateşten dolayı vücut sıvı kaybedeceğinden bol bol sıvı tüketilmelidir. Baharatlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalı, ferahlamayı sağlayacak türden gıdalar tüketilmelidir. Yemeklerde baharat kullanılmamalı ve Karbonat içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.