Tırnak Batması iltihabına Ne iyi Gelir ?

Tırnak batması, tırnakların deri altına doğru büyümesiyle birlikte deride iltihaplanmaya sebep olmasıyla başlar. iltihaplanma arttıkça hem ağrı hemde tırnakta çürümeler görülmeye başlar. Tırnak batması genellikle büyüklüğü ve  uzunluğundan dolayı ayak baş parmağında meydana gelmektedir. Tırnak batması oluşmasının en büyük sebeplerinin başında ortopedik olmayan dar ve sivri burunlu ayakkabılar gelmektedir. Özellikle bayanlarda önü kapalı ve sivri olan topuklu ayakkabılar tırnak batmasının en büyük sebeplerindendir. Erkeklerde ise, daha çok dar ve sert malzemeden yapılmış, ortopedik olmayan ayakkabıların kullanılması tırnakta batmaya neden olabiliyor.

Tırnakların deri altına doğru büyümesine sebep verecek tırnak kesme şekillerinden uzak durulmalı, mümkün oldukça tırnağınızı derinizi gececek şekilde biraz uzun bırakılmalıdır.
Bazı durumlarda tırnaklar yanlamasına da büyür ve deride bir yabancı cisim gibi algılanarak bu bölgede reaksiyon başlamasına sebep olurlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki sorunda da başlangıçtaki şikayet agrı ve şişme olmaktadır.. Bu tür bir rahatsızlık ile karşılaşıldıgında tedavi edilmezse iltihaplanmaya ve tırnak kökünün bozulmasına sebep olabilir. Bu durum hastanın ayakkabı giymesine engel olabilecek seviyelere kadar ilerleyebilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir ?

dogru-trinak-kesimiTırnak batmasının bir çok nedeni olsa da en büyük sebep yanlış tırnak kesme yöntemleridir. Tırnağın düzgün ve orantılı bir şekilde büyümesine engel olacak şekilde kesilen tırnaklar deride batmalara ve bu bölgelerde iltihaplanma oluşmasına sebep olurlar.
Diğer tırnak batma sebepleri ise :

  • Tırnak büyümesinde ve keratin yapısında bozukluk olması
  • Parmaklarınızı sıkıştıracak şekilde dar, sivri burunlu ve Topuklu ayakkabı giyinmek.
  • Tırnak bakımının yapılmamasından dolayı, tırnak tabakasında kalınlaşma olması.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan tırnak kırılmaları.
  • Ayakta ve Parmaklarda Mantar oluşması
  • Aşırı kilo ve ayaklarda Ödem Oluşması

gibi nedenler ayakta tırnak batmasına ve tırnak iltihabı oluşmasına neden olur. Yukarıda yer alan nedenlerin hemen hemen hepsi, kişinin kendisiyle alakalı durumlar olduğundan, dikkat edilmesi durumunda tırnak batması engellenebilmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Gecer ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

tirnak-batmasi-iltihabi-ne-iyi-gelirTırnak batığı oluşması sonucunda, tırnak etrafında ki alanda kızarmalar ve iltihaplanmalar oluşmuşsa mutlaka muayene olunmalıdır. Muayene tarihini ertelemek, tedavi sürecini daha da zorlaştırır ve iltihabın yayılmasına sebep olur. Bu iltihabi durum da ciddi ağrılara neden olur ve ayakkabı giyemeyecek duruma getirir.

Tırnak Batması Tedavisi Ne iyi Gelir ?

Şayet tırnak batması yeni başlamışsa veya başladığından şüpheleniyorsanız, bir kabın içerisine orta sıcaklıkta su katıp içerisine 1 yemek kaşığı tuz ilave ederek batığın olduğu ayağınızı suyun içerisine koyun. Bir süre bekledikten sonra deriniz yumuşayacak, tuz da iltihap varsa onun geçmesini sağlayacaktır. Bu işlem sonucunda tırnağınıza bakıp, iltihap olup olmadığını kontrol edin. şayet iltihaplanma başlamışsa kısa zaman içinde doktora muayene olun.
Parmakta oluşan iltihaplanmanın önüne geçmek için çeşitli antibiyotik ve mantar kremleri kullanılır. Bu kremler iltihabı kuruttuktan sonra tırnak muayenesi gerçekleştirilir ve gerekli görülmesi durumunda hasarlı olan tırnak çekilir.

Tırnak Batması Teli Nedir Nasıl Takılır ?


3TO tel yöntemi ( Tırnak batması teli ) ile deformasyona ugramış olan tırnakların daha düzgün çıkması sağlanmaktadır. Tıpkı diş teli gibi tırnaga takılan bu tel ile, tırnağın çıkış yönü belirlenebilmekte ve tırnağın düzgün bir şekilde uzaması sağlanabilmektedir.
Düzenli ve düzgün bir şekilde tırnaklarınızı kesmeye özen gösterirseniz, zaman içinde tırnak kendi yenileyeceğinden batık ihtimali de ortadan kalkacaktır.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir