Tokluk Hissi veren Bitkiler ve Yiyecekler

Diyet yapan ve zayıflamak isteyenlerin , bu isteklerini yerine getirebilmeleri için yedikleri ve içtikleri şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden tüketilen besinler hem Kalorisi düşün hemde tok tutan türden olmalıdır. Özellikle diyete başladığınız ilk zamanlarda açlık hissi oldukça fazla oldugundan birçoğumuz bu süreci aşamadığı için başladığımız diyeti kısa bir süre sonra terk ediyoruz. Bu zorlu süreci daha kolay hale getirmek için tok tutan besinler tüketmeliyiz.
Protein ve yağ bakımından zengin olan yiyeceklerin tokluk hissi verdiği artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Diyet yapan kişilerin yaptığı hataların başında diyet listesinden “yağ’ı” tamamen çıkartmaktır. Oysa ki optimum düzeyde proteinlerle birlikte tüketilen karbonhidratlar ve yağlar daha uzun süre kendimizi tok hissetmemizi sağlıyor.
Kan şekerini yavaş yükselten yiyecekler bizim daha uzun süre kendimizi tok hissetmemizi sağlar. Örneğin Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yemek, kendimizi daha uzun süre tok hissetmemizi sağlayacaktır. Beyaz şeker kan şekerini çok hızlı yükselttiğinden, bu şekeri içeren yemeklerden uzak durmalıyız.

Yemeklerden Önce Çorba Tüketin !

Kendinizi uzun süre tok hissetmek ve yemek esnasında yiyeceğinizden daha az yemek yiyerek doymak istiyorsanız ana mönü öncesi mutlaka çorba için. Bilimsel araştırmalar sonucunda çorbanın hem daha uzun süre tokluk hissi verdiği hemde daha az yemek yemeye neden olduğu artık bilinen ve kesinlik kazanmış bir durumdur.

Tok tutan Bitkiler ve Yiyecekler Listesi

Yumurta,et ve tavuk: Protein bakımından oldukça zengin olan bu besinler tüketildiğinde, kendinizi çok uzun süre tok hissedersiniz. Unutmayın ! Proteinli besinler tüketmek yağ yakımını hızlandırır ( Vucut, kendisi için gerekli olan enerjisi karbonhidratlardan yani yağlardan karşılar ). Bütün diyet programı listesinde proteinli besinler bulunur.
Avakado: Enerji verici olmasının yanında uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Özellikle kahvaltınızda avakado ile balı karıştırarak tükebilirsiniz. Böylelikle vucudunuza hem protein hemde günlük yaşam için gerekli olan enerjiyi almış olursunuz.
Tarçın: Glisemik değeri yüksek olan yiyecekler kan şekerini hızlı yükseltip erken düşürdüğü için tüketildikten çok kısa süre kendinizi yine acıkmış olarak görebilirsiniz. işte bu glisemik değeri kontrol etmek için yemeklerinize ve tatlılarınıza Tarçın katabilirsiniz. Tarçın, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu için kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır.
Yulaf kepeği: Lifli yiyeceklerin bizi tok tuttuğunu bilmeyenimiz yoktur. Lif bakımından oldukça zengin olan yulaf kepeğini sabah kahvaltınızda yoğurt ile birlikte tüketerek çok uzun süre kendinizi tok tutabilirsiniz.
Yulaf kepeği ayrıca bağırsakları düzenlediği için, diyet sırasında ortaya çıkan bağırsak problemlerinin de giderilmesine yardımcı olur.
Ceviz: içeriğinde ki zengin proteinler sayesinde kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Acıktığınızda veya Öğün aralarında 2-3 tane ceviz yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz.
Baklagiller: Birçoğumuz vucudumuzun doğal tok tutucusu olan ve sindirim sistemimizde salgılanan kolesistokinin varlığından bihaberiz. Oysa ki vucudumuzda salgılanan bu madde kendimizi tok hissetmemiz için oldukça önemlidir. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, baklagillerin tüketilmesi bu maddenin daha çok salgılanmasını sağladığı belirlenmiş. Bu yüzden kendinizi tok hissetmek istiyorsanız Mutlaka baklagil tüketiniz.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir