Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür  Ne Yapmalı ?

Yüksek ateş özellikle bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıktığında ebeveynleri oldukça tedirgin etmektedir. Çoçuğunuzun veya bebeğinizin ateşlenmesi durumunda ilk yapmanız gereken, ilaç kullanmadan ateşi 10 dk aralıklarla en az 3 defa ölçüp ateş yükselmesinin devam edip etmediğini kontrol etmektir. Yüksek ateşten bahsedebilmek için ölçülen ateşin 37.5 º C -38ºC olması gerekmektedir. Bu değerlerin altında olan sonuçlarda yüksek ateşten bahsedilmemektedir ve normal kabul edilmektedir.
Yetişkinlerde ortaya çıkan yüksek ateş, genellikle vücutta artan enfeksiyonlardan kaynaklandığından daha kolay kontrol altına alınabilmektedir. Böyle durumlarda hasta bol sıvı tüketmeli ve ılık duş almalıdır. Enfeksiyon tedavisi için de antibiyotik kullanması gereklidir.

Doğru Ateş nasıl ölçülür?

Kulak içi, Dil altı, Kalça arası ve koltuk altı ateş ölçmek için en doğru noktalardır. Koltuk altından ölçülen ateş genellikle normal değerlerden 0.5ºC daha düşük olmaktadır. Bu nedenle çıkan sonuca bu değeri eklemenizde fayda vardır. 2,5 Yaşından küçük olan çocuklarda doğru ve kolay ölçüm için popo arası veya kulak içini tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda Normal Ateş Değerleri Kaç Derecedir ?

Bazı özel durumlar hariç ölçülen değerlerin sınıflandırılması aşağı da ki gibidir. Şayet bebeğinizde veya çocuğunuzda özel bir rahatsızlık söz konusu değilse ölçüm sonuçlarını bu değerlerle kıyaslayabilirsiniz.
Ateşsiz: 34,4-37,6
Ateşli: 37,6 -39,5
Yüksek ateşli: 39,5 ve üzeri değerler.
Ateş yükselmesi başlamadan önce halsizlik meydana çıkar. Yüksek ateşten şüphelenildiği durumlarda ateş ölçümünü belli aralıklarla tekrar edin. Ölçülen değerin 39,5ºC üzerinde çıkması durumunda acil bir şekilde en yakında ki sağlık kurumuna müracaat edin. Aksi halde bebeğiniz veya çoçuğunuz yüksek ateşe bağlı olarak havale geçirebilir.

Yüksek Ateş nasıl düşürülür? Ateşi Düşürmek için ne Yapmalı ?

3 Aylıktan küçük bebeklerde yüksek ateş tehlikeli olduğundan herhangi bir işlem yapmadan en kısa sürede doktora başvurunuz. Doktora ulaşıncaya kadar bebeğinizin üstünü açık bırakın ve serinlemesini sağlayın. Biberonla sık sık su içirin.
3 Aydan büyük bebek ve Çocuklarda Aşağıda ki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. ince Kıyafetler Giydirin

Çocuğunuzun ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir. “Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın.

2. Ilık duş

Çocuğunuzun ateşi yükselmeye başladığında ilk olarak Soğuk Kompres uygulayın. Alın üstüne, koltuk altı ve bacak arasına soğuk su ile ıslatılmış bez koyabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce ve yaptıktan sonra mutlaka ateş ölçümünü yapınız. Soğuk kompres yapmanıza rağmen ateş düşmüyorsa, ılık su ile duş aldırabilirsiniz. Bu uygulamaları yapmanıza rağmen ateş düşmüyorsa doktora muayene olmalı ve Ateş düşürücü şuruplar kullanılmalıdır.

3. Ateş Düşürücü ilaçlar / Şuruplar

ates-dusurucu-ilaclarParasetamol ve benzeri etken madde içeren ilaçları kullanabilirsiniz. Dolven, Calpol ve pedifen gibi şuruplardan herhangi birini veya dönüşümlü olarak 2 tanesini kullanabilirsiniz. Ateş yükselmesi devam ediyorsa ve kritik değerlere yaklaşıyorsa Paranox Fitil kullanabilirsiniz.
Yukarıda yer alan ilçalardan herhangi bir tanesi Mutlaka evde sürekli olarak bulundurun. Bu ilaçları 6 saatte bir 6 Aydan büyük olan çocuklarda kullanabilirsiniz.

4. Bol Bol Sıvı Tüketilmeli

Vucut ısısı yükseldiğinde, yüksek ateşe bağlı olarak daha fazla sıvı ihtiyacı doğar. Bebeğinizin veya çocuğunuz ateşlendiğinde sık sık ama az az su içirmek faydalı olacaktır. İçirdiğiniz suyun temiz su olduğuna ( Kaynatılıp soğutulmuş su ) olduğuna emin olun. Bazı durumlarda su içerisinde çeşitli bakteriler bulunabildiğinden bebekte ayrıca bir bakteriyal enfeksiyona neden olabilirsiniz.

Son Söz :Ateş yükselmesi, vücudun enfeksiyona karşı kullandığı bir silahtır. Enfeksiyon rahatsızlıklarında vücut kendi korumaya çalışır. Vücut ısısı artar ve mikropların ölmesi sağlanır. Bu yüzden Ateş yükselmesi bir hastalık olarak görülmemeli, bir vücut savunma sistemi olarak görülmelidir. Ateş ölçümünde aldığınız sonucu bir yere not edin. Doktora gittiğinizde bu değeri doktorunuza söyleyiniz. Mümkün oldukça kendiniz müdahele etmek yerine durumu bu işin uzmanları olan doktorlarımıza bırakın.
Geçmiş olsun…

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir