Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık Kanseri, her yaştan kadında ortaya çıkabilmesiyle birlikte, genellikle 45 yaş üstü kadınlarda görülmektedir. Özellikle menopoz dönemi sonrasında yumurtalık kanseri riski artmaktadır. Menopoz dönemi sonrası yaş ilerledikçe kansere yakalanma olasılığı da orantılı olarak artmakta ve 65 yaş üstü kadınlarda bu risk maksimum seviyeye çıkmaktadır.
Yumurtalık kanseri, yerleştiği dokunun cinsine bağlı olarak iki farklı gruba ayrılır. Kanserin ortaya çıkma olasılığı da bu türlere göre farklılık gösterir. En çok karşılaşılan türü ise yüzey epitelyum tipi kanserdir.

Yumurtalık Kanseri Hakkında

Yumurtalık kanseri, ilk dönemlerinde herhangi bir belirti vermemektedir. Bu nedenden ötürü de önlem alınması açısından kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene olmasında fayda vardır. Yumurtalık kanserinin ortaya çıkışında farklılıklar gözlemlense de, klinik belirtileri birbirine oldukça çok benzemektedir. Yüzey epiteline yerleşen yumurtalık kanserleri yeterince büyümeyene kadar çoğu zaman herhangi bir belirti vermez. Ancak kanserli hücrelerin büyümesi durumunda karın ağrısı, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, karında şişlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemine ait birçok belirti vermeye başlar.
Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık 3’te 1’i jinekolojik muayeneler sonucunda tesadüfen fark edilmektedir. Kanserin ilerlemesiyle birlikte vajinal kanama, karında fazla şişlik, karında asit birikimi gibi belirtiler Ortaya çıkmaya başlar.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

yumurtalik-kanseri-karin-sismesiDiğer birçok hastalıkla benzer belirtiler gösterdiğinden teşhisi oldukça zordur. Ortaya çıkan bu belirtiler, diğer hastalıklardan da kaynaklanabileceği için görülen her belirti kanser olduğu anlamına gelmemektedir. En çok ortaya çıkan Yumurtalık Kanseri belirtileri Aşağıda ki gibidir ;

•Karında baskı ve şişkinlik hissi oluşması
• Kasıklarda ağrı ve kasılmalar
• Uzun süreli mide hazımsızlıkları, gaz ve şişkinlik hissi
• Bağırsak düzeninde değişmeler. Cıvık ve yapışkan ishal
• Sık Sık idrara çıkma isteği
• İştah kaybı
• Vajinal kanama,
• Kilo kaybı.

Bazı yumurtalık kanseri türleri hormon salgısına katılabilmektedir. Kanserli hücreler tarafından salgılanan hormonlar adet düzensizliklerine ve adet gecikmesine neden olabilmektedir . Bunun yanı sıra bazı türleri testesteron salgılayarak kadında türylenme ve erkek tipi saç dökülmelerine neden olur. Hastaların en yaygın olarak başvuru sebebi ise assit sebepli karın şişliğidir. Genellikle assit meydana geldiğinde, yumurtalık kanseri ileri evrelerdedir.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Anlaşılır ?

Yukarıda yer alan belirtilerin dışında, ortaya çıkan diğer belirtiler yumurtalık kanseri şüphesini aklınıza getirmelidir.
vajinal kanama; Menopoz döneminin bitmiş olmasına rağmen kanamaların olması değildir. Şayet menopoza girilmemişse, adet dönemlerinde normalden daha fazla kanama olması, cinsel ilişki esnasında ağrı ve kanamanın olması yumurtalık kanseri riski taşıdığından mutlaka jinekologa muayene olunmalıdır.
Karın, bel ve kasıklarda ağrı görülmesi; Adet döneminin sancılı geçmesi ve adetin bitmesine rağmen bu sancıların devam etmesi, yumurtalık kanseri bulgu ve belirtilerindendir.
Sindirim Sistemi : Sindirim sistemine ait alışkanlıklarda farklılıklar meydana gelmesi; kabızlık, gaz, ishal, bulantı, hazımsızlık gibi problemler, bağırsak üzerine basınç yapan karın içi kitlelerinin belirtisi olabilmektedir.
Genital bölgede geçmeyen yanma ve kaşıntı: Vajina dışında meydana gelen kanserde, kaşıntı ve yanma hissi, vajina ağzında ve çevresinde kabarcık ve yaraların oluşması.
Genital akıntı; Koyu ve kötü kokulu akıntının olması çoğunlukla vajinada bir enfeksiyon olduğu gösterir. Bu akıntı ile birlikte kanama oluyorsa, sebebi yumurtalık kanseri olabilir.
Bacaklarda şişme; Bacakta herhangi bir sebep olmaması durumunda ortaya çıkan şişme ve bununla birlikte başlayan vajinal akıntı ve ağrılar.
Yukarıda yer alan belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka jinekolojik muayene olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki, kanserde erken teşhis çok önemlidir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir