Yüzde ve Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Yüzde ve burunda çıkan siyah noktaların temel sebebi, gözeneklerin yağ dokusu ile dolması ve bu gözeneklerde bakteri oluşumu olmasıdır. Özellikle yüz ve burun kenarları gibi yağlı bölgelerde siyah nokta oluşumu çok görülmektedir. Yüzde ve burunda oluşan bu siyah noktalar temizlenmediğinde sivilce çıkmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle yüzünüzde siyah nokta varsa bunları temizlemelisiniz.
Siyah noktalar birden bire ortaya çıkmadığı gibi aniden yokta olmazlar. Bu nedenle siyah nokta temizliğinde sabırlı olmanız gerekiyor. Siyah noktaların oluşmaması için cildinizi temiz tutmalı eczanelerde satılan krem ve toniklerle de oluşan siyah noktaları yok edebilirsiniz.
Yağlı cilt tipine sahipseniz, hergün mutlaka köpüren bir sabunla yüzünüzü yıkayın. Aksi halde gözeneklerde yağ birikeceğinden buralarda yeniden siyah nokta oluşabilir.
Siyah noktaları sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Gözeneklerin olduğu yerlerde deri yırtılmalarına sebep olabilirsiniz. Bu da yüzünüzde leke ve izlerin oluşmasına neden olur.

Siyah noktalar için Buhar Banyosu

siyah-noktalar-nasil-gecerSiyah noktaları temizlemenin en basit ve doğal yolu , yüze buhar banyosu yapmaktır. Buhar cildin yumuşamasını ve gözeneklerde oluşan yağların çözünmesini ve dışarı atılmasını sağlar. Bir tencerenin içerisine 3 bardak su katıp ocağın üzerine koyun. Su kaynama noktasına geldiğinde tencereyi alıp yüzünüzü buharına tutun. Bunu yaparken başınıza havlu geçirirseniz cildinizin daha iyi yumuşamasını sağlarsınız.

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Hangi maskeyi uygularsanız uygulayın, öncesinde buhar banyosunu mutlaka yapın. Buhar banyosu cildi yumuşatıp gözenekleri genişlettiğinden dolayı siyah noktalar daha kolay temizlenir. Aşağıda yer alan maskeleri buhar banyosu yaptıktan sonra uygulayın. Böylelikle daha iyi sonuçlar alırsınız.

Aspirin ve Karbonat Maskesi

aspirin-kasrbonat-maskesiEvde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu maske ile hem siyah noktaları temizlersiniz hemde sivilcelerin çıkmasına engel olabilirsiniz.
1 paket karbonatın içerisine 1 Adet aspirini ufalıp karıştırın. içerisine çok az su ilave ederek güzelce karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra ince bir tabaka halinde siyah noktaların olduğu yerlere sürün. Eğer yüzünüzde sivilcelerde varsa oralara da sürebilirsiniz. Sürme işlemi bitikten sonra yaklaşık 5 dakika maskenin kurumasını bekleyin. Maske kurumaya başlayınca dökülmeye başlayacağından bu süre içinde konuşmayın ve hareket etmeyin. Maske iyice kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü güzelce yıkayıp havlu ile kurutun. Bu maskeyi 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

Limon suyu- yoğurt maskesi

limon-yogurt-siyah-nokta-icin-maskeLimonun asidik yapısı cilde bulunan yağı çözmektedir. Bu özelliği sayesinde gözenekleri açarak siyah noktaların kendiliğinden yok olmasını sağlar.
Bir adet limonun suyunu sıkın. 2 yemek kaşığı Yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dk bu şekilde bekleyin. Yoğurt iyice kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi uygularken göz çevresine fazla yaklaşmayın. Limon asidi gözlerinizde yanmaya sebep olabilir.

Yazar : admin

Biyografim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir